Jakie perspektywy dają studia kryminologiczne?

osoba po studach kryminalogicznych pracuje w służbach

Artykuł partnera.

W 2019 roku w perspektywie całej Polski na jedno miejsce na kierunku kryminologia przypadało sześciu chętnych. Mniej chętnych jest na takie kierunki jak psychologia, inżynieria mechatroniczna czy farmacja. Czy warto składać dokumenty na studia kryminologiczne? Gdzie można pracować jako kryminolog? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Czym zajmują się kryminolodzy?

W największym skrócie – osobami popełniającymi przestępstwa. Jednak jest to podejście bardzo kompleksowe. Kryminolog skupia się przede wszystkim na motywach popełnienia przestępstwa. Z tego względu kryminologia musi przygotować absolwenta do wykorzystywania w pracy narzędzi z zakresu prawa, psychologii i socjologii. Kryminolog musi ustalić, co kierowało sprawcą przestępstwa oraz czy i w jakim stopniu na jego decyzję wpłynęły warunki społeczne.

Praca kryminologa opiera się nie tylko na przepisach prawa i zebranych dowodach, ale także na analizie danych statystycznych oraz testów psychologicznych. Ze względu na różnorodność czynników wpływających na popełnienie przez sprawcę czynu zabronionego, kryminolog musi stosować różnorodne metody dopasowane do sytuacji.

By jak najlepiej odnaleźć się w pracy jako kryminolog, warto posiadać zainteresowania z różnych obszarów nauk i wybrać odpowiednie studia kryminologiczne. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu oferuje studia kryminologiczne, które łączą w sobie teorię z praktyką, co bardzo dobrze przygotowuje do pracy w zawodzie.

Praca jako kryminolog w policji i służbach

Służby mundurowe bardzo chętnie zatrudniają absolwentów kryminologii, mimo że w żadnej z nich nie ma tak nazwanego oficjalnego stanowiska. Wynika to z faktu, że program studiów kryminologicznych w bardzo szerokim zakresie odpowiada wyzwaniom, jakie niesie praca w służbach mundurowych.

Wiedza zdobywana w trakcie studiów na kierunkach kryminologicznych pozwala na pracę przy przestępstwach kryminalnych (policyjne wydziały kryminalne) czy gospodarczych (Centralne Biuro Śledcze Policji). Kryminolodzy znajdą również zatrudnienie w Służbie Celno – Skarbowej czy Służbie Więziennej, gdzie przydadzą się ich umiejętności resocjalizacyjne.

Praca jako kryminolog prowadzący badania naukowe

Każdy absolwent studiów kryminologicznych, który dobrze się czuje w trakcie prowadzenia badań naukowych oraz osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, może rozwijać swoją karierę na uczelniach wyższych. Decydując się na podążanie ścieżką nauki, trzeba pamiętać o konieczności rozszerzenia swojej wiedzy na nauki pokrewne – w szczególności prawo, socjologię i psychologię, oraz przeprowadzania bardziej rozbudowanych badań naukowych, szczególnie w przypadku chęci uzyskania najwyższego w Polsce poziomu naukowego – tytułu profesora.

Prowadzenie badań nie musi być przeprowadzane jedynie na uczelni wyższej. Wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się problematyką przestępstw, potrzebuje kierunkowo wykształconych osób do tworzenia wszelkiego rodzaju raportów, statystyk i analiz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.