Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak skutecznie walczyć z lękiem?

Kobieta borykająca się z problemem nerwicy lękowej

Nerwica lękowa należy do grupy zaburzeń, które określane są w psychiatrii i psychologii jako zaburzenia lękowe. Dotyczą one coraz większej ilości naszych rodaków i potrafią bardzo poważnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Z poniższego artykułu dowiesz się, nie tylko tego czym jest nerwica lękowa, ale także jakie są jej przyczyny i co zrobić, aby skutecznie z nią walczyć.

Nerwica lękowa – co to jest?

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, któremu towarzyszą poważne problemy emocjonalne, natrętne myśli i nieustanne poczucie lęku, który uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Aby mogło być mowa o nerwicy lękowej u pacjenta, poza objawami psychicznymi, muszą pojawić się także objawy psychosomatyczne, które prowadzą nawet do zaburzenia pracy niektórych organów. Chorzy zwykle doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich lęki mają wyłącznie podłoże psychiczne, a pomimo tego nie potrafią z nimi walczyć. Pojawia się swoiste błędne koło, ponieważ nieustanny lęk wywołuje objawy zwrotne, które samoczynnie go nakręcają.

Patogeneza nerwicy lękowej jest bardzo trudna do określenia, ponieważ zaburzenie to bardzo często towarzyszy także innym schorzeniom – na przykład depresji. Bez przeprowadzenia terapii i wnikliwych badań u specjalisty rozróżnienie, który objaw wynika z czego, jest naprawdę trudne. U podłoża nerwicy lękowej mogą leżeć traumatyczne wydarzenia z przeszłości, bardzo często jednak wskazuje się także na genetyczne predyspozycje do zapadania na to zaburzenie. 

Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny?

Jak już zostało napisane, przyczyny nerwicy lękowej nie są łatwe do ustalenia. Wiele zależy bowiem od przypadku konkretnego pacjenta. U jej podłoża bardzo często leży trauma, ale także niezaspokojone potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. Wiadomo także, że zespół lęku uogólnionego ma swoje podłoże w problemach z wydzielaniem się w mózgu dwóch bardzo ważnych neuroprzekaźników, czyli noradrenaliny i serotoniny.

Obok tego należy umieścić czynniki psychiczne i środowiskowe, takie jak przewlekły lub nagły i silny stres, brak podstawowego poczucia bezpieczeństwa, problemy życiowe lub chociażby poważna choroba zdiagnozowana u pacjenta lub jego bliskich.

Nerwica lękowa – czym się objawia?

Osoba cierpiąca na nerwicę lękową
Źródło: Pexels.com

Objawy nerwicy lękowej wynikają głównie z jej wpływu uogólnionego lęku na sposób myślenia pacjenta, jego zachowania i odczuwanie emocji. Ostatecznie przekłada się na cały tryb życia i podejmowane decyzje. Najbardziej charakterystyczne objawy to nieustanne poczucie zagrożenia, strach i niepokój. Pacjenci cierpią na regularne ataki paniki, ale także odczuwają niepewność, irytację, roztargnienie i problemy z koncentracją. W niektórych przypadkach może dochodzić także do wybuchów agresji i impulsywnych zachowań.

Nerwica lękowa wywołuje także wiele objawów somatycznych, takich jak:

  • kołatanie serca,
  • przyspieszony i płytki oddech,
  • bezsenność,
  • ucisk w gardle lub klatce piersiowej,
  • drętwienie kończyn,
  • bóle mięśniowe,
  • nadmierne pocenie się.

Nerwica lękowa – sposoby leczenia

Nerwica lękowa leczona jest kompleksowo poprzez połączenie psychoterapii oraz leków. Dzięki pracy z terapeutą chory jest w stanie wypracować sobie mechanizmy walki z lękiem i zmienić swoje utarte schematy myślowe. Bardzo popularna jest tak zwana metoda uważności, czyli mindfullness. W przypadku farmakoterapii stosuje się przede wszystkim leki, które regulują wychwyt zwrotny serotoniny – na przykład takie z grupy SSRI, dobrane pod kątem przeciwlękowym.

Zespół lęku uogólnionego bardzo często towarzyszy także innym zaburzeniom i chorobom, dlatego powinien zostać poddany kompleksowej diagnostyce.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Marek Jarema: Standardy leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych. Gdańsk: ViaMedica, 2011, s. 170.,
  • Testa i inniPsychiatric emergencies (part III): psychiatric symptoms resulting from organic diseases, „European Review for Medical and Pharmacological Sciences”, 17 Suppl 1, 2013, s. 86–99.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.