Kiedy warto udać się do coacha?

Coaching

Profesjonalny coaching z roku na rok zyskuje na popularności wśród tych, którzy starają się dokonać wymiernych zmian w swoich życiach i realizować konkretne, przemyślane cele. To rodzaj pracy psychologicznej, opartej na osobistych zasobach klienta, która dzięki doświadczaniu poprawia pewność siebie i poczucie własnej skuteczności. Mimo, iż z usług coacha korzysta coraz więcej osób, nadal istnieje wiele przekłamań i niejasności co to charakteru takiej pracy. Wyjaśniamy, na czym polega zawód coacha i kiedy warto się do niego udać.

Czym jest coaching?

Coaching to proces psychologiczny, skutecznie wspierający klienta w realizowaniu postawionych przez niego konkretnych celów osobistych i zawodowych. Opiera się na współpracy klienta z coachem, którego rola polega na wsparciu w zdefiniowaniu celów, jasnym określeniu ich użyteczności oraz potencjalnych zagrożeń płynących z ich realizacji, identyfikacji problemów, wyzwań i blokad utrudniających przełamywanie naturalnego psychologicznego oporu, oraz psychologicznej pomocy w przygotowaniu i realizowania strategii podejmowania działań przybliżających do osiągnięcia celów. Warto przy tym zaznaczyć, że specjalista nie wyznacza celów za klienta, a jedynie pomaga w ich zdefiniowaniu, nazwaniu i sprecyzowaniu. Jego zadaniem jest wzmocnienie aparatu wykonawczego klienta, przedstawienie mu narzędzi ułatwiających osiągnięcie pożądanych rezultatów, przy jednoczesnym podkreślaniu jego autonomii i wspierania w samodzielnym szukaniu rozwiązań. Warto również zaznaczyć, że coaching to nie to samo, co poradnictwo czy terapia – działania coacha skierowane są na teraźniejszość i przyszłość, a nie przeszłość osoby, z którą współpracuje. Są również specjaliści, którzy jednocześnie wykonują zawód coacha, psychologa, oraz psychoterapeuty, świadomie dobierając narzędzia i wyznaczając ramy współpracy tak, aby jak najlepiej służyły klientom – takim profesjonalistą jest między innymi Adam Piotrowski (https://adampiotrowskipsycholog.pl/).

Kto najbardziej skorzysta na spotkaniach z coachem?

Za pomocą coachingu można pracować nad osiągnięciem przeróżnych celów – zarówno osobistych, jak i zawodowych. Do coacha warto udać się szczególnie wtedy, gdy:

  • Chcesz pogłębić i lub uzyskać samoświadomość, zrozumieć swoje mocne strony oraz obszary, które przynoszą Ci realne straty,
  • Chcesz zwiększyć swoją efektywność i produktywność w pracy,
  • Chcesz poprawić umiejętności komunikacji, współpracy i rozwiązywania konfliktu,
  • Masz trudności w radzeniu sobie ze stresem,
  • Chcesz zwiększyć swoją asertywność i nauczyć się wyznaczać granice,
  • Zmagasz się z perfekcjonizmem,
  • Masz tendencję do prokrastynacji,
  • Chcesz doskonalić swoje kompetencje przywódcze i lepiej radzić sobie z wyzwaniami zawodowymi
  • Chcesz zmienić ścieżkę kariery zawodowej,
  • Chcesz zmodyfikować swoje nawyki i nauczyć się lepiej organizować swój czas.

Mimo, iż profesjonalny coaching to świetne narzędzie do pracy rozwojowej z dorosłymi, nie będzie on idealnym rozwiązaniem dla każdego. Ograniczeniami dla pracy coachingowej są silnie osadzone w strukturze psychicznej dysfunkcyjne wzorce zachowań i schematy, zaburzenia osobowości oraz wszystkie sytuacje powodujące, że klient utyka w przeszłości. Warto pamiętać, że coaching i psychoterapia to dwa odmienne obszary wsparcia a profesjonalny coach wie, gdzie leży granica jego kompetencji i posiada merytoryczne przygotowanie, aby móc je określić. Jeśli chcesz pracować z mierzalnymi celami w przyszłości, wzmocnić swoją wewnątrzsterowność w teraźniejszości i wziąć większą odpowiedzialność za siebie, warto zdecydować się na podjęcie współpracy z profesjonalistą – takim, jak Adam Piotrowski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.