Kiedy wysłać dziecko na obóz sportowy?

Chłopcy na obozie sportowym grają w piłkę

Kolonie i obozy cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Są dla nich okazją do nawiązywania nowych znajomości, odwiedzania ciekawych miejsc, rozwijania pasji i spędzania czasu w ciekawy i aktywny sposób. Zastanawiasz się, kiedy wysłać dziecko na obóz sportowy? Ile powinno mieć lat, by udać się na taki wyjazd, jakie powinno mieć zainteresowania i predyspozycje? Podpowiadamy.

Obozy sportowe – specyfika

Wakacyjna czy zimowa przerwa od szkoły nie musi oznaczać nudy i długich godzin spędzonych z elektroniką. Wręcz przeciwnie! Można oddelegować dziecko na obóz sportowy, na którym będzie miało ono zapewnione mnóstwo rozmaitych aktywności. Poza treningami, ćwiczeniami i rozgrywkami, miejsce mają również liczne zabawy, atrakcje, konkursy, wycieczki fakultatywne. Profesjonalni pedagodzy, opiekunowie i trenerzy zapewniają uczestnikom rozrywki, które bawią i uczą, ale też rozwijają ich umiejętności, pasje, zainteresowania. Co istotne, obozy sportowe wcale nie są zarezerwowane dla dzieci, które już uprawiają jakąś dyscyplinę, lecz nawet dla początkujących adeptów różnych sportów – przykładem są obozy sportowe Polish Soccer Skills, w których udział mogą brać dziewczynki i chłopcy w wieku 7-19 lat, niezależnie od poziomu umiejętności i przynależności klubowej.

Kiedy wysłać dziecko na obóz sportowy?

W związku z tym, że obozy sportowe są dość specyficznym rodzajem wyjazdów, to mogą one nie być odpowiednie dla każdego dziecka. Oto kilka kryteriów, które pomogą Ci w podjęciu decyzji!

  • Wiek – obozy zwykle są organizowane dla konkretnych kategorii wiekowych. Zwykle dolną granicą wieku jest 7 lat, a górną 18 lat. Upewnij się, że Twoja pociecha może wziąć udział w danym wyjeździe.
  • Stan zdrowia – obozy sportowe cechuje wysoki poziom aktywności podczas wyjazdu. Dziecko musi być zdrowe – bez kontuzji czy chorób, które utrudniają lub uniemożliwiają udział w zajęciach, treningach, ćwiczeniach. Decyzję o tym wydaje lekarz.
  • Predyspozycje – dziecko nie musi być najszybszym biegaczem czy najlepszym strzelcem, ale musi czuć się dobrze przy dużej dawce ruchu.
  • Chęci – to właściwie warunek konieczny. Twoja pociecha musi chcieć wziąć udział w takim wyjeździe. Wówczas ograniczysz ryzyko rozczarowania, płaczu, chęci przedwczesnego powrotu do domu czy choćby zniechęcenia się do późniejszych samodzielnych wyjazdów. Być może dziecko jest gotowe na obóz, ale zamiast sportowego wolałoby językowy lub dedykowany graczom e-sportów? Warto z nim o tym porozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.