Kierowanie zachowaniem

zachowanie

Kreowanie zachowania to jeden z głównych celów jaki obrali sobie psychologowie. Inaczej ujmując chodzi o możliwość wpłynięcie na wystąpienie danego zachowania bądź niedopuszczenie do niego. Odkrycie trafności naukowych tez daje psychologom możliwość pomagania ludziom. Pozwala im to mieć nadzieje na identyfikację niepożądanego wzorca zachowania i przezwyciężenie go.

Wyparcie

W kontrolowanych warunkach można sprawdzić i wyjaśnić relacje jakie zachodzą między przyczyną, a zachowaniem. Widać to szczególnie gdy ktoś chce rzucić palenie. Wyniki badań pokazują jasno, że ten nałóg prowadzi do wielu chorób i skraca życie. Więc dlaczego tak trudno ludziom rzucić palenie? Otóż dzieje się tak, że wpływa na nich postawa innych ludzi, przekaz medialny (np. w filmach), ukazujący palenie jako oznakę prestiżu, przyjemnego doznania. Tak ukształtowana postawa wśród ludzi utrudnia im zerwanie z nałogiem. Aby go pokonać, każdemu z czynników trzeba przeciwstawić negatywne odczucie.

Etyka

Jednakże jest to śliska powierzchnia, bo bardzo łatwo przekroczyć niewidzialną granicę i mogą powstać poważne problemy natury etycznej. Znajomość zasady kierowania ludźmi może prowadzić do nadużyć. Sceptycy twierdzą, że ma to miejsce w dużej mierze wśród psychologów zachodnich. Ciekawe jest to, że większość psychologów w krajach azjatyckich i afrykańskich za cel stawia sobie raczej koncepcję zrozumienia działania mechanizmu wypierającego, niż używanie go do kierowania.

Główne cele psychologii

Dzięki pracy psychologów nad zachowaniem możliwe jest dzisiaj kształtowanie odpowiednich wzorców do poprawy jakości życia. Dzięki ich pracy zostały zmodyfikowane niekorzystne poglądy dotychczas gratyfikowane. Przykładem jest choćby sposób motywacji. W poprzednich pokoleniach panował pogląd kary i dyscypliny w szkole, natomiast obecnie został zatopiony nagrodą i zachętą. Tak samo wychowywanie dzieci, obecnie tzw. „zimny chów” jest piętnowany, gdyż wyrządza małemu człowiekowi szkodę.

Jakość komfortu psychicznego jest bardzo istotna. Dotyczy to nie tylko takich jednostek społecznych jak rodzina ale też grup w miejscu pracy, hobbystów i innych. Japończycy zbudowali swoją potęgę gospodarczą właśnie na zrozumieniu koncepcji działania pozytywnych uczuć. Kładąc nacisk na docenianie pracownika jako człowieka, osiągnęli niespotykaną dotąd wydajność. Przy jednoczesnym zachowaniu jakości życia.

Źródła

Szuster M., Mechanizmy obronne pomoc czy przeszkoda?, http://www.kolonaukowe.eu/

3 Replies to “Kierowanie zachowaniem

  1. Mi było bardzo ciężko ciężko rzucić palenie. W pracy wszyscy palili i tylko w domu miałam oparcie w rodzinie. Udało mi się w końcu. Nie znaczy to jednak, że jak widzę jakiś film gdzie aktorzy palą to mnie to nie kusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.