Kim jest psycholog kliniczny i na jakie zarobki może liczyć?

Zarobki psychologa klinicznego

Psycholog kliniczny to zawód, który dał początek profesjonalnej psychologii. Historycy nauki datują, że psychologia kliniczna, jako dziedzina powstała w roku 1896, kiedy to Lighter Witmer uruchomił w Filadelfii pierwszą klinikę psychologiczną na świecie.

Czym się zajmuje psycholog kliniczny?

Psycholog kliniczny ma kompetencje zbliżone do psychiatry i jest on w stanie stawiać profesjonalne diagnozy w dziedzinie psychopatologii.

Czym się zatem zajmuje psycholog kliniczny?

Przede wszystkim spotkać go można na oddziałach psychiatrycznych i w specjalistycznych klinikach leczenia chorób psychicznych, zaburzeń osobowości oraz uzależnień. Psycholog kliniczny współpracuje również z neurologami, kardiologami i innymi lekarzami, którzy pomagają chorym zmagającym się z chorobami neurologicznymi, układau krążenia, a także psychosomatycznymi. Psychologia kliniczna jest najbardziej podstawową dziedziną psychologii w jej naukowym i praktycznym wydaniu w oddziałach psychiatrycznych szpitali.

Psycholog kliniczny – praca

Praca psychologa klinicznego to jednak nie tylko szpital psychiatryczny, ale również wszelkie ośrodki interwencji kryzysowej, placówki leczenia chorób przewlekłych i uzależnień, a więc każda instytucja, w której stawia się poważne rozpoznania chorobowe, nie tylko z dziedziny psychiatrii, ale i onkologii, neurologii czy immunologii. W takich instytucjach zwykle prowadzi się praktykę lekarską i psychoterapeutyczną oraz badania naukowe w obszarze zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań fizjologicznych. Psycholog kliniczny bardzo często staje się więc naukowcem, a jego kariera zawodowa wiąże się uzyskiwaniem stopni i tytułów naukowych.

Psycholog kliniczny musi być co najmniej magistrem psychologii uniwersyteckiej, a następnie czeka go długa i żmudna droga uzyskiwania specjalizacji zawodowej. W odróżnieniu od psychiatry nie zleca on farmakoterapii i nie może przepisać leków, jednak najczęściej uczestniczy on w stawianiu diagnoz i opracowywaniu indywidualnych programów leczenia.

Ile zarabia psycholog kliniczny?

Pytanie, ile zarabia psycholog kliniczny, nie jest łatwe. Roczniki statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego podają najnowszą, średnią kwotę wynagrodzenia psychologa klinicznego około 3.600 złotych brutto miesięcznie, jednak mowa tu o zatrudnieniu etatowym, najczęściej w państwowej lub samorządowej placówce. Zarobki psychologa klinicznego zależą bowiem od wielu czynników i są bardzo zróżnicowane, a wśród nich znaczenie mają:

  • posiadanie stopni naukowych i tytułów, przy czym stopień doktorski to 30% dodatku do podstawy pensji,
  • zatrudnienie w placówkach o statusie naukowo-badawczym, tutaj wynagrodzenie zależy również od realizacji grantów i projektów badawczych,
  • prowadzenie indywidualnej praktyki psychologicznej, w której koszt pojedynczej wizyty waha się obecnie od 100 do 250 złotych, w zależności od charakteru diagnostycznego lub terapeutycznego kontaktu z pacjentem.

Zarobki psychologa klinicznego mogą więc znacząco się różnić i statystyki podają, że 25% psychologów klinicznych zarabia mniej niż 3.600 złotych brutto i tyle samo przekracza tę kwotę nawet o 100%. Niemniej jednak początkujący psycholog kliniczny musi się liczyć z z wynagrodzeniem w granicach 3.000 złotych brutto, w trakcie pierwszego stażu klinicznego. Nie jest to więc kwota dająca szybką niezależność finansową magistrom psychologii uniwersyteckiej.

Kobieta pracująca jako psycholog kliniczny
Źródło: Pexels.com

Czy warto być psychologiem klinicznym w Polsce?

Psychologowie kliniczni posiadają złożoną i wielowymiarową wiedzę psychologiczną, mogą przeprowadzać testy osobowości i stawiać diagnozy w obszarze zdrowia psychicznego. Ponadto, taka solidna podstawa uniwersytecka ułatwia im kształcenie w różnorodnych dziedzinach psychoterapii, w szczególności w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która obliguje kandydatów do posiadania tytułu magistra psychologii. Wybierając jednak zawód psychologa klinicznego trzeba się liczyć z długim i niekiedy kosztownych kształceniem przez całe życie, nie tylko podczas zdobywania specjalizacji, ale i w każdym, kolejnym roku praktyki psychologicznej. Psychologia kliniczna jest więc profesją wymagającą zaangażowania i pasji.

Artykul napisała:
Anna Kapusta – socjolożka, antropolożka społeczna i literaturoznawczyni oraz twórczyni i popularyzatorka tekstoterapii kulturowej w Polsce.
Stara się ciągle wprowadzać w obieg masowy podstawy wiedzy o profesjonalnej psychoterapii.

Źródło:

  • Psychologia kliniczna, pod red. nauk. Lidii Cierpiałkowskiej i Haliny Sęk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020,
  • https://ksiegarnia.pwn.pl/Psychologia-kliniczna,618698833,p.html.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.