Kim naprawdę jestem i jaka osobowość mnie wyróżnia?

Kobieta z ekstrawertycznym typem osobiwości

Zastanawiasz się kim jesteś? Jak często nie dogadywałeś się z bliskimi, kolegami w pracy, przyjaciółmi czy nawet z obcymi ludźmi? Jesteś osobą która z łatwością dopasowuje się do innych i nawiązujesz pierwszy kontakt, czy może czekasz aż ktoś to zrobi? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakim typem osobowości jesteś oraz jaki jest Twój rozmówca.

Komunikacja odbywa się na zasadach słuchacza. Dokładnie, nie osoby która opowiada, tylko tej która słucha. Badania wykazują, że prawie połowa tego co mówimy jest rozumiana przez innych całkowicie w inny sposób, niż było zamyślano. Rozmówca musi być świadomy tego z kim rozmawia i jaki typ osobowości jest po drugiej stronie.

Typy osobowości

Poniżej opiszę 4 typy osobowości oraz klucze do rozmowy z nimi. Każdy z podtypów ma specyficzne dla siebie zachowania oraz rysy, które różnią go od innych. Wiedza o tym, jak one działają i zachowują się, pomoże Ci lepiej zrozumieć i dogadać się z każdym z nich.

Choleryk – osobowość Admirała / Kierownika

Ekstrawertycy zorientowani na cele i wizje. Są idealnym typem przywódcy. Różni ich dynamika, asertywność oraz pragnienie nowych wyzwań. Ludzi tego typu lubią dominować i mieć kontrole nad wszystkim.

Cholerycy mają bardzo szybkie tempo życia. Z jednej strony, to pozwala im pchać w tym samym czasie 100 spraw do przodu, a z drugiej odczuwają ostre nierozumienie, dlaczego inni są tacy powolni. Nie mają nic złego na myśli są po prostu tacy i już.

Ludzi tego typu są skoncentrowani na wynikach oraz myślą w kategoriach możliwości, dlatego często podejmują nowe, ryzykowne wyzwania.

Minusami są – emocjonalność i zniecierpliwienie.

Komunikacja z taką osobą musi być krótka, konkretna i na temat, skoncentrowana na celach i przyszłości. Cholerycy nie lubią marnować czasu, dlatego warto przygotować się merytorycznie do rozmowy, mieć przy sobie wszystkie fakty, liczby i szczegóły potrzebne przy wsparciu swego punktu widzenia.

Sangwinik – osobowość Gwiazdy / Dusza ekipy

Ekstrawertycy nastawienia na relacje. Są to osoby, które kochają znajdować się w centrum uwagi. Komunikatywność, kreatywność lekkość i otwartość, energiczność oraz spontaniczność – są atutami sangwiników. Ludzi bardzo ceniące różnorodność, zmianę otoczenia i lubią kiedy się dzieję naokoło nich.

Minusami są – szybkie znudzenie się, brak efektywności zarządzania czasem oraz umiejętności słuchania.

Komunikacja z sangwinikiem musi być bardziej towarzyska, otwarta na dyskusje, bez dużej ilości szczegółów czy analitycznych informacji. Skoncentruj rozmowę na celach, przyszłości oraz relacjach. Pamiętaj że sangwinicy są osobami relacyjnymi dlatego dla nich jest bardzo ważne żeby pomimo trudności ekipa była zjednoczona.

Flegmatyk – osobowość Kumpla / Babci

Introwertycy mocno nastawieni na relacje. Są to osoby lubiane przez wszystkich, mają niesamowitą umiejętność słuchania oraz docierania do innych ludzi. Flegmatycy są osobami troskliwymi, bardzo pomocnymi, uczciwymi. Różni ich stabilność, dbanie o głębokie relacje które muszą być oparte na zaufaniu, dlatego często do nich się zwraca za poradą.

Minusami są – strach ryzyka, uwrażliwienia na krytykę, brak skłonności do podjęcia decyzji, powolność w wykonaniu zadań.

Komunikacja z flegmatykami powinna być wyrozumiała, bez wymuszania natychmiastowej odpowiedzi czy reakcji. Osoba prowadząca rozmowę musi być mniej autorytatywna, ponieważ to może wystraszyć flegmatyka, co wpłynie na niepowodzenie przeprowadzenia całej rozmowy.

Grający na gitarze na leząco flegmatyk
Źródło: Freepik.com

Melancholik – osobowość Księgowego / Technika

Introwertycy, mocno nastawieni na rozwiązanie problemów. Osoby będące doskonałymi analitykami oraz wykazujące się niezwykłą pracowitością, drobiazgowością i skrupulatnością. Ludzie tej osobowości, są zazwyczaj bezstronni i bardzo sprawiedliwi, wolą nie spieszyć się i przeprowadzać dogłębną analizę wszystkiego, czego się podejmują. Postępują tylko i wyłącznie zgodnie z regułami oraz dążą do perfekcji.

Minusami są – unikanie nadmiernych zmian, wolne działanie i podjęcie decyzji.

Komunikacja z melancholikami powinna być bardzo konkretna i dobrze przygotowana merytorycznie, z dużą ilością szczegółów, liczb oraz fakt. Ten typ osobowości nie mówi nic, poza tym co ma powiedzieć, rozmawia bez emocji, ściśle i na temat, czego również oczekuje od innych. Bezsensowne rozmowy, które są bardzo naturalne dla sangwiników, zazwyczaj są bardzo męczące oraz frustrujące dla melancholików. Każda osoba jest jakimś z podtypów.

Kim jestem? Miks osobowości

Istnieje również możliwość bycia miksem. Jak wykazują badania, około 80% uczestników jest mieszanką dwóch podtypów, oczywiście posiadając te elementy w różnej proporcji. Z tego powodu właśnie, czasami bywa tak, że obydwoje ludzi mają taki sam, główny rodzaj osobowości, ale to recesywne miksowanie robi każdego z nas unikalnym.

O ile komunikacja odbywa się na zasadach słuchacza, brak dogadania się z kimś, jest to tylko i wyłącznie winą tego, że nie mówisz w języku tej osoby. Każdy rodzaj osobowości ma inne charakterystyki oraz potrzeby, dlatego jest to bardzo istotne żeby wiedzieć, co chcesz osiągnąć od rozmowy z konkretną osobą.

Praktyka – czyni mistrza. Zacznij obserwować innych i postaraj się zobaczyć kto jest kim, tak naprawdę. Jest to co najmniej, jeden krok do lepszego rozumieniu innych ludzi oraz sukcesu dogadania się z innymi.

Wierze w Ciebie!

Artykuł napisała:
Viktoriia Bryk – Psycholog

One Reply to “Kim naprawdę jestem i jaka osobowość mnie wyróżnia?”

  1. Ja jestem choleryczką w 100%, ale na szczęślinie już wszyscy bliscy i koledzy z pracy są przyzwyczajeni 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.