Koraliki do wyrobu biżuterii – jaki rodzaj wybrać?

Pasujące do siebie koraliki w woreczku

Zajmujesz się rękodzielnictwem? A może zamierzasz rozpocząć działania związane z wyrobem biżuterii? Jeśli tak, ten artykuł bez wątpienia jest dla Ciebie! Na pewno znajdziesz tu wiele cennych i sprawdzonych rad. Przejdźmy zatem do lektury i wspólnie poznajmy świat pięknych koralików.

Koraliki kiedyś a dziś

Dawno, dawno temu, jeszcze w czasach prehistorycznych, sprawa była banalnie prosta. Biżuterię wykonywano z naturalnych, szeroko dostępnych materiałów, które znajdowały się w najbliższym otoczeniu, w zasięgu ręki. Do ozdabiania swojego ciała używano muszelek, kamyków, kasztanów lub orzechów. Ręczna obróbka tych ozdób sprawiała, że niemożliwym było doszukanie się regularności w ich kształtach. Jednak to właśnie ten aspekt sprawił, że do dziś są one dla nas świadectwem kultury i prawdą o tym, że już dawniej ludzie posiadali pełną świadomość poczucia piękna i tworzenia rzeczy, które te potrzeby mogły zaspokoić.

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Produkowane koraliki są delikatne, kolorowe, finezyjne, posiadają regularne kształty i są dopracowane właściwie w każdym calu.

Czy koraliki wpłynęły na rozwój ludzkości?

Z logicznego punku widzenia jak najbardziej. Co ciekawe i z naukowego, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Ludzie robiący biżuterię, nawlekając na sznurki i rzemienie różnego rodzaju koraliki, już od wieków robili to z ogromną precyzją i estetyką. Obróbka biżuterii wymagała od nich użycia wielu narzędzi, a aby je zdobyć, musieli migrować między plemionami. Dziś, wiele źródeł jest w stanie nam powiedzieć, jak wyglądała ówczesna wymiana towarów, handel wymienny i z jakim poświęceniem wiązało się zdobycie niezbędnych przyrządów.

Rozpoczęcie przygody handmade

Istnieje jedna, złota rada dla wszystkich tych, którzy mają ochotę na tworzenie własnych ozdóbek. Trzeba po prostu zacząć! Oto przepis na sukces. Ta forma rozrywki jest dla wszystkich, bez wyjątku. Na początku oczywiście musimy stworzyć sobie miejsce pracy – przygotować odpowiednią przestrzeń, postawić niewielki stolik, wziąć dobrą igłę, nici i kilka koralików.

Rozpoczynając wyrób biżuterii hand made warto skorzystać z asortymentu https://www.dekorynka.pl/koraliki.html. Znajdziemy tu wszystkie niezbędne rzeczy, które ułatwią pracę i sprawią, że wykonane dzieło zachwyci.

Gdy już zgromadzimy wszystko, co niezbędne do stworzenia naszego biżuteryjnego dzieła, pozostaje uzbroić się w cierpliwość i zacząć działać. Przy pierwszym sznureczku koralików może być ciężko, jednak później, będzie coraz lepiej. Tak naprawdę tylko tylko ćwiczenia i regularne wykonywanie danych czynności sprawi, że dojdziemy do perfekcji.

Jakie koraliki będą najlepsze?

koraliki
Źródło: pixabay.com

Dzięki rozwojowi współczesnej technologi na rynek wpuszczane są coraz to nowsze koraliki – o różnorodnych kształtach, formach i stylach. Dla profesjonalnych projektantów biżuterii to ogromne ułatwienie, gdyż jedynym ogranicznikiem staje się wyobraźnia. Wystarczy skupić się na wyborze koloru, wielkości i stylu w jakim będziemy tworzyć daną biżuterię.

Mimo ogromnej produkcji koralików ich podstawowe formy nie uległy zmianie. Przybierają tylko odmienne kształty. Jedne z nich są bardziej spłaszczone, inne mocniej zaokrąglone, jednak większość opiera się na standardowych wzorach.

Rodzaje koralików

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów koralików. Do najpopularniejszych należą:

  • Koraliki szklane – stanowią najpopularniejszą grupę koralików o bardzo długiej historii. Szklane koraliki mogą być tak drobne, jak i znacznie większych rozmiarów. Zatem w zależności od potrzeb każdy może wybrać odpowiednią dla siebie wielkość.
  • Szkło weneckie – to odmiana szklanych koralików produkowana ręcznie. W tworzeniu koralików weneckich wykorzystywane są szklane rurki i pręciki.
  • Koraliki metalowe – dostępne są w wielu kształtach i rozmaitych wzorach.
  • Koraliki ceramiczne – także produkowane są ręcznie, a każdy z koralików jest niepowtarzalny.
  • Koraliki drewniane – mają specyficzną strukturę, gdyż są to ozdóbki pochodzenia roślinnego. Właściwie wykonane stanowią niezwykle ciekawą formę ozdoby różnych kreacji.
  • Koraliki akrylowe – akryl to masa plastyczna z tworzywa sztucznego. W dotyku przypomina twarda gumę bądź plastik. Z akrylu produkowane są koraliki w wielu różnorodnych kolorach.

Jak widać asortyment niezwykle szeroki. Każdy może wybrać te koraliki, które najbardziej przypadną do jego gustu i stylu. Doceńmy piękno tych drobnych śliczności i zacznijmy już dziś tworzyć z nich biżuterię nie do podrobienia.

Źródło:

  • A Biała, Koraliki. Biżuteria, Warszawa 2010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.