Korytka do odprowadzania wody – gdzie i w czym pomogą?

Patrząc na przestrzeń nowoczesnych miast, zwłaszcza patrząc na nie po ulewnym deszczu, można czasem zastanawiać się, gdzie zniknęła cała woda, która przed kilkoma chwilami spadła z nieba. Centra miast to takie miejsca, w których większość powierzchni jest utwardzona, w których ziemia jest szczelnie przykryta przez bruk, asfalt czy kostkę – a takie pokrycia są dla wody barierą nie do przejścia.

W takich sytuacjach deszczówka zbiera się po prostu na powierzchni ziemi, tworząc nieestetyczne, niepraktyczne, a czasem nawet niebezpieczne kałuże. A jednak wystarczy sięgnąć po bardzo proste, genialne w swojej prostocie rozwiązanie, żeby żadna kałuża się nie pojawiła – i żeby o minionym deszczu mówiły tylko mokre chodniki.

Korytka do odprowadzania wody – czynią cuda

Żeby rozwiązać kłopoty związane z deszczowymi dniami w mieście, trzeba rozsądnie zaplanować dodanie do takiej miejskiej przestrzeni dobrego systemu odwodnień. To specjalny rodzaj kanalizacji, który sprawi, że woda nie zostanie na tej nieprzepuszczalnej powierzchni gruntu, ale spokojnie spłynie gdzie indziej. Tę drogę odwrotu wyznaczą jej zaś właśnie korytka, specjalnie wyżłobione i uformowane korytarzyki, umiejętnie ułożone. To właśnie one w umiejętny sposób drenują przestrzeń pod:

  • chodnikami,
  • ulicami,
  • placami,
  • podjazdami

Dzięki temu że są, zapewniają wodzie drogę odwrotu i ratują powierzchnię ziemi przed kałużami.

Takie korytka do odprowadzania wody muszą być oczywiście wykonane z dobrego rodzaju materiału, jeśli mają dobrze odegrać swoją rolę. Jak powiedziano, te podziemne korytarzyki drenują grunt – dlatego to bardzo ważne, żeby korytka były zrobione z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Jeśli na przykład mają pomóc utrzymać porządek w ruchliwym miejscu ulicznym, na popularnym placu albo przed chętnie odwiedzanym miejscem publicznym, wtedy warto postawić na betonowe korytka, bo ich betonowe ścianki dobrze zniosą duże obciążenia.

Jeśli korytka mają unowocześnić miejsce, w którym pojawiają się naprawdę duże obciążenia, intensywny ruch uliczny albo płytę lotniska, wtedy warto zdecydować się na polimerobeton, czyli unowocześnioną wersję betonu, która jest jeszcze bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne a nawet upływ czasu. Z kolei jeśli kłopotem do rozwiązania jest zalewany przez deszcz podjazd przed domem, wtedy z powodzeniem wystarczą korytka z tworzywa sztucznego – lekkie, ale wystarczająco wytrzymałe, żeby pomóc w ulepszeniu okolicy domu. Jak widać, producenci odwodnień mają propozycje na wiele różnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.