Kryształki Swarovskiego – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Przezroczyste koraliki Swarovskiego

Kryształki Swarovskiego mają w sobie to coś! Nie trudno ulec czarowi, jaki z nich emanuje i zachwycić się ich pięknem. Rozchodzące z faset delikatne, mieniące się kolory potrafią zauroczyć każdego.

Koraliki ze zwykłego szkła a koraliki kryształowe

Kryształem nazwane może zostać wyłącznie szkło, zawierające w swym składzie 24% tlenku ołowiu. Wprowadzony do kryształu, podczas procesu produkcji tlenek ołowiu, zwiększa gęstość szkła, a to z kolei przekłada się na wzrost współczynnika odpowiedzialnego za załamywanie się światła. Właśnie za sprawą tego, wyprodukowane szkło nabiera cech diamentu.

Z czym kojarzy się Wam kryształ?

Pierwsza myśl – czystość, klasa, bogactwo, tajemnica? Skojarzeń jest naprawdę wiele. Sam kryształ od dawien dawna opiewał magiczną aurą i pojawiał się w wielu legendach. Nieprzypadkowo gości na przykład w ikonografii sztuki Orientu, gdzie smok trzyma w zaciśniętej paszczy kryształowe cudo.

Koraliki kryształowe znane są ob bardzo dawna. W Czechach do perfekcji opanowano wszelkie techniki cięcia kryształu. To właśnie tam nastąpił główny postęp produkcji koralików, dzięki wykorzystaniu hydromechaniki oraz mechanizacji produkcji.

Rodzina Swarovskiego

Pierwszymi wytwórcami kryształowych koralików na ogromną skalę byli członkowie rodziny Swarovskiego. Nazwisko to znane jest do dnia dzisiejszego i z automatu kojarzy się większości z tymi właśnie błyskotkami. Biżuteria wykonana z koralików Swarovskiego jest delikatna, miękka, estetyczna, a pojawiająca się gra świateł przy każdym, nawet najdrobniejszym ruchu, zaskakuje. Rękodzielnicy zajmujący się wyrobem biżuterii tworzą cudowne projekty, a ich biżuteria uznawana jest za wyjątkowa.

Świat kryształów Swarovskiego

Kraina pięknych koralików Swarovskiego jest ogromna. Składają się na nią między innymi:

  • okrągłe kamienie,
  • kryształowe koraliki,
  • kryształki do naklejania,
  • perełki,
  • diamenciki do ubrań i tatuaży,
  • wisiorki,
  • suwaki, rożnego rodzaju ozdoby i akcesoria,
  • aplikacje.

Znaczna większość biżuteryjnych propozycji wykonywana jest z okrągłych koralików lub tych o diamentowym kształcie. Bardzo popularne są także kolorowe kryształowe perełki.

Przepiękne kryształowe koraliki Swarovskiego znaleźć można na https://www.dekorynka.pl/swarovski-elements.html.

Jakie narzędzia potrzebne są do wykonywania biżuterii?

Kolczyki z kryształów swarovskiego
Źródło: pixabay.com

Jest kilka podstawowych narzędzi, bez których wyrób biżuteryjnych arcydzieł byłby niemożliwe. Między innymi są to:

  1. Szczypce – które pozwalają na robienie różnej wielkości oczek, ułatwiają zaginanie drucików, czy zaciskanie kuleczek w celu przymocowania koralika.
  2. Półfabrykaty do biżuterii – podstawowe półfabrykaty są konieczne w pracowni każdego biżuteryjnego rękodzielnika. Pośród najważniejszych półfabrykatów trzeba wymienić:
  • zapięcia,
  • zaciski,
  • bigle do kolczyków,
  • przekładki,
  • ogniwka.

Półfabrykaty dodadzą każdej pracy cudownego wyrazu i genialnie wykończą całość.

  1. Żyłki, łańcuszki oraz sznureczki – w większości projektów bez tego ani rusz. Wykonując biżuterię z kryształków Svarowskiego niezbędnym może okazać się użycie nylonowej żyłki wędkarskiej – przezroczystej lub czarnej. Trzeba zawsze zwrócić uwagę na grubość sznureczka, żyłki lub łańcuszka, aby swobodnie móc nawlec na nie koraliki Swarovskiego.
  2. Farby akrylowe i preparaty utwardzające – preparaty utwardzające usztywnią wykorzystane przy produkcji biżuterii materiały i umożliwią pokrycie ich farbą akrylowa w dowolnym kolorze.

Co ciekawe…

Warto wiedzieć o kilku przydatnych kwestiach, które mogą przydać się w czasie własnoręcznego wyrobu biżuterii z koralików Swarovskiego. Chcąc na przykład ozdobić ulubiony pierścionek wybraną dekoracją, warto przełożyć go przez papierową serwetkę – tak jak gdybyśmy nakładali go na palec. Wówczas zniknie trudność utrzymania nieruchomo pierścionka w palcach.

Jeśli w czasie robienia ozdób pomylimy się i będziemy chcieli coś zmienić lub zacząć jeszcze raz, szybko zorientujemy się, że użyta żyłka jest już pozaginana i nieestetyczna. Ale spokojnie – z powodzeniem można będzie wykorzystać ja ponownie. Można na przykład wziąć suszarkę i poddać żyłkę pod nacisk ciepłego powietrza. Żyłka bez problemu się rozprostuje i będzie taka jak na początku.

Czy i Ty dasz się otoczyć magiczną aurą koralików Swarovskiego?

Źródło:

  • M. Lupato, Biżuteria z kryształków Swarovskiego, Warszawa 2009.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.