Książki dla dzieci polecane przez psychologów – przegląd tego, co warto czytać i czego słuchać

Mama czyta córce książkę polecaną przez psychologów na dobranoc

Artykuł sponsorowany.

Jako rodzic nie masz łatwego zadania. Musisz nauczyć swoje dziecko tak wielu rzeczy! Nie zapominaj jednak, że najważniejsze w tym wszystkim jest nauczenie go… radzić sobie z emocjami. Pomagają w tym długie rozmowy, zrozumienie i akceptacja nastrojów dziecka. W tym również złości, strachu czy nieśmiałości. Kluczową rolę odgrywają też mądre książki dla dzieci, które umiejętnie wprowadzą je w świat trudnych emocji.

Autorzy poniższych e-booków tłumaczą, jak radzić sobie z intensywnymi uczuciami. Posługując się zabawnymi przygodami rówieśników, pokazują najmłodszym różnorodność doświadczeń i związanych z nimi doznań. Innymi słowy – w przyjazny, naturalny i niewymuszony sposób pomagają dziecku lepiej poznać siebie i otaczający je świat.

Książki dla dzieci polecane przez psychologów

By pomóc rodzicom przygotować dziecko do trudów życia, stworzyliśmy poniższą listę książek. Propozycje, które zamieszczamy w tym artykule, to najlepsze e-booki dla dzieci o emocjach. Uświadamiają one najmłodszym, że mogą doświadczać różnych stanów emocjonalnych i nie ma w tym nic złego. Pomagają też nazywać te stany i podejmować rozsądne działania pomimo intensywnych przeżyć. A ponadto uczą empatii, rozgraniczania dobra i zła, cierpliwości i szacunku do wartości. 

Poniżej proponujemy najciekawsze e-booki, poruszające tematy bliskie przedszkolakom. Opisujemy też polecane audiobooki dla dzieci, które pomagają radzić sobie z trudnymi emocjami. E-booki są dostępne w formacie PDF lub EPUB, a audiobooki w formacie MP3. Wszystkie pozycje są przeznaczone dla dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Znajdziesz je na stronie internetowej księgarni Virtualo w kategorii e-booki dla dzieci.

Dlaczego ziewamy? – Dorota Sumińska

To trzeci tom cyklu książek dla najmłodszych autorstwa Doroty Sumińskiej. Padają tu najtrudniejsze pytania, jakie może zadać dziecko na temat człowieka i jego organizmu. Autorka tłumaczy, skąd na świecie wzięli się ludzie, jak rodzi się człowiek oraz dlaczego niektórzy się modlą. Nie brakuje też pytań związanych z funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Znajdziemy tu m.in. wytłumaczenie procesu ziewania, funkcjonalności pępka albo powodów czkawki. Każda odpowiedź poparta jest ciekawymi faktami naukowymi lub zabawnymi anegdotami. Audiobook czyta sama autorka! Dlaczego ziewamy to idealna lekcja biologii dla młodszych i starszych dzieci. Książka nie tylko poszerza horyzonty, ale też uczy szacunku i miłości do natury. Dostępna jest w formacie EBUB, MOBI oraz MP3.

Pan Kuleczka. Radość – Wojciech Widłak

To już szósta książka z serii o przygodach Pana Kuleczki. Stanowi świetną rozrywkę dla najmłodszych dzieci. Tym razem tematem przewodnim jest radość. Z bohaterami Pana Kuleczki wszystko jest możliwe i wszystko jest zabawne. Oni po prostu nigdy się nie nudzą! Książka Pan Kuleczka. Radość zawiera krótkie opowiadania, które oczarują Twoje dziecko humorem, ciepłem i pogodą ducha. Tytułowy bohater jest doskonałym przewodnikiem w zabawie. Zapewnia bezpieczeństwo i akceptację, ale też uczy przestrzegania zasad. Audiobook dostępny jest w formacie MP3. Idealnie sprawdzi się w roli prezentu dla kilkulatka.

Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie – Alex Rovira, Francesc Miralles

Poczucie własnej wartości jest nieocenionym narzędziem radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bez niego życie jest trudne, smutne i przytłaczające. Właśnie dlatego należy pielęgnować w dziecku świadomość, że jest wartościowe. Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie to ciekawe i inspirujące opowiadania, podpowiadające dzieciom, jak zdobyć pewność siebie. Książka uczy najmłodszych, w jaki sposób należy pielęgnować w sobie poczucie wartości i jak stać się niezależnym. Tłumaczy też, że bardzo ważny jest szacunek – zarówno do siebie, jak i do innych ludzi. Zabawne i pouczające historie budują w dziecku wiarę we własne możliwości i akceptację samego siebie. E-book jest dostępny w formatach EBUP i MOBI.

Dziennik Cwaniaczka – Jeff Kinney

To przygody Grega Heffleya, ucznia gimnazjum. Książka opisuje jego zmagania ze szkołą oraz rówieśnikami. Fabuła utrzymana jest w formie dziennika, w którym chłopiec notuje swoje codzienne przemyślenia. E-book Dziennik Cwaniaczka to jedna z najchętniej wybieranych pozycji w naszej księgarni. Pomaga dzieciom odnaleźć się w trudnej rzeczywistości, jaką bywa nowa szkoła. Uświadamia im też, że emocje, jakich doświadczają w wieku nastoletnim, są czymś naturalnym. E-book świetnie sprawdzi się jako książka dla starszego dziecka (w wieku 12–15 lat). Dostępny jest w formatach EBUP i MOBI (2 w 1).

Bajki terapeutyczne – Maria Molicka

Wśród najlepszych pozycji psychologicznych nie może zabraknąć tej serii. To książki, które pomogą Twojemu dziecku przezwyciężyć lęki. Strach przed pójściem do przedszkola lub szpitala może okazać się dla malucha paraliżujący. Równie trudny bywa lęk przed odrzuceniem lub kompromitacją. Warto wtedy pomóc dziecku. Świetnym sposobem, by oswoić strach, jest słuchanie bajek terapeutycznych. Pomogą one maluchowi zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Dadzą też cenne wsparcie w najtrudniejszych chwilach.

Bajki terapeutyczne to swoisty przewodnik po emocjach. W poszczególnych opowieściach wykorzystano techniki psychologiczne. Dzięki temu dziecko może uporać się z kryzysowymi sytuacjami, oswoić lęk i zminimalizować jego oddziaływanie. Audiobooki dostępne są w formacie MP3.

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? – Dorota Sumińska

To świetna książka dla ciekawskich dzieci! A że wszystkie są ciekawskie, to… Sprawdzi się idealnie w każdym przypadku. Dzięki tej pozycji Twoje dziecko dowie się, dlaczego pies macha ogonem, po co jeżowi kolce i dlaczego jaszczurka gubi ogon. Książka jest pięknie ilustrowana, dlatego spodoba się zarówno starszym, jak i młodszym dzieciom. Duże i wyraźne litery sprawiają, że maluchy z powodzeniem mogą czytać ją same. Tajemnice świata zwierząt odkryje znana pani weterynarz, Dorota Sumińska. Dlaczego oczy kota świecą w nocy? to świetna książka, która poszerzy wiedzę dziecka, rozbawi je i nauczy empatii. E-book dostępny jest w formacie EPUB i MOBI (2 w 1).

E-booki i książki dla „niegrzecznych” dzieci?

Warto zacząć od tego, że niegrzeczne dzieci nie istnieją. Są za to dzieci niezrozumiane, przytłoczone emocjami, smutne, rozgniewane lub wystraszone. Fakt, że dziecko zachowuje się w sposób odbiegający od norm społecznych (lub naszych oczekiwań), nie czyni z niego „łobuza”, który celowo ignoruje polecenia. E-booki dla dzieci o emocjach pomagają to zrozumieć. Zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

Bardzo ważne w wychowaniu najmłodszych są wiedza i świadomość rodzica. Pamiętajmy też o rozmowie z dzieckiem już od jego najmłodszych lat. Nawet najlepsze książki psychologiczne na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy tłumaczyć dziecku, co czuje oraz dlaczego i jak może sobie z tym poradzić.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Virtualo, w tym z książkami o emocjach dostępnymi w formatach EPUB i MOBI. W naszej księgarni online nie brakuje też wartościowych e-booków dla nieco starszych dzieci. One też potrzebują naszego emocjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.