Lalki na przestrzeni dziejów

Lalka z długimi włosami

Czasy się zmieniają, ale pewne rzeczy pozostają trwałe. Dotyczy to na przykład dziecięcej psychiki. Ona od setek lat pozostała właściwie niezmienna. Dawniej szkraby również miały wielki pociąg do zabawy. Bawiły się często podobnymi zabawkami do tych, jakie towarzyszą w beztroskich chwilach naszym pociechom. Taką nieśmiertelną zabawką jest na przykład lalka.

Historia lal

Wskutek odkryć dokonywanych przez rozmaitych archeologów poszerzamy naszą wiedzę o przeszłości. Często bez przedmiotów lub ich części wyszukiwanych na wykopaliskach trudno by było cokolwiek powiedzieć o naszych zamierzchłych przodkach. Archeologia rzuca także wiązkę światła na to, jak wyglądało życie codzienne dawnych ludów. Odnosi się to także do tego, w jaki sposób bawili się najmłodsi. Otóż najstarsze zabawki – w tym również interesujące nas lalki – pochodzą z czasów starożytnych. Co ciekawe, nie służyły wyłącznie do zabawy, ale pełniły także inne – ktoś powiedziałby: poważniejsze – funkcje, mianowicie: kultowe czy też rytualne. Tworzone było z tego, co miano wówczas pod ręką, czyli z drewna, kamienia bądź kości słoniowej. Pewnie nie brakowało też lalek szmacianych, lecz z oczywistych względów nie zachowały się do naszych czasów. Za najstarsze lalki uważa się te pochodzące z grobowców antycznego Egiptu. Z powodu charakterystycznego kształtu nazywa się je “wiosłowymi” (po angielsku paddle doll). Naukowcy i znawcy przekonują nas, że te nietypowe lalki reprezentowały grupę Tebanek składającą się z pieśniarek i tancerek, które uczestniczyły w ceremoniach na cześć bogini Hathor.

Współczesne lale

Dziś już się takich lalek nie spotyka. W naszej kulturze rozmaite laleczki służą głównie dzieciom do zabawy, choć zdarzają się również porcelanowe wyroby, które pełnią funkcje dekoracyjne. Jaka jest najpopularniejsza lalka? Niewątpliwie za taką należy uznać Barbie.  Pierwszy raz pojawiła się w sklepie w 1959 roku – oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Do naszego kraju zawitała nieco później, a na dobre zagościła dopiero po transformacji systemowej. To zrozumiałe, że sztandarowy produkt Zachodu nie mógł przypaść do gustu ówczesnym władzom.

Wokół modnej Barbie powstało całe uniwersum. Lalka ta znana jest jako odważna postać. Zdarza się, że wsiada w samochód terenowy i odkrywa niezbadane ziemie. Przy czym po dalekich i pełnych wyzwań podróżach lubi wracać w rodzinne strony i zaszyć się w rezydencji, jest nią, rzecz jasna, domek dla Barbie, który może być skromny i praktyczny lub też przypominać jakiś pałac z baśni.

One Reply to “Lalki na przestrzeni dziejów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.