Laseroterapia jako skuteczna forma walki z trądzikiem różowatym

laseroterapia ma twarz

Każdy, kto w zmagał się z trądzikiem, wie, jakie to utrapienie. Wbrew pozorom nie jest to jedynie problem nastolatków, którzy w trakcie okresu dojrzewania walczą ze zmianami na skórze. Często z tą chorobą muszą zmierzyć się także dorośli. Trądzik różowaty to problem od 1 do 10% populacji. Jest wiele metod zwalczania tej choroby, a jedną z nich jest leczenie laserowe.

Przyczyny oraz objawy trądziku różowatego

Przyczyny powstawania trądziku nie są jednoznaczne. Do najczęstszych czynników powodujących pojawienie się trądziku różowatego zaliczamy:

  • promieniowanie UV,
  • nieprawidłową dietę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zakażenia bakteryjne,
  • stres.

Według specjalistów choroba ta może mieć podłoże genetyczne. Jasna karnacja, cera naczyniowa, alergia oraz nadciśnienie tętnicze sprzyjają rozwojowi trądziku.

Głównym objawem trądziku różowatego jest napadowe czerwienie skóry twarzy pod wpływem zmiany temperatur czy stresu. Oprócz tego pacjenci skarżący się na tę chorobę często zauważają podobną reakcję na skórze po spożyciu alkoholu, ostrych potraw czy po wizycie w saunie lub basenie z chlorowaną wodą.

Metody leczenia trądziku różowatego

Istnieje wiele metod walki z tą chorobą. Każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie i w zależności od objawów, dynamiki i stopnia zmian oraz ryzyka wystąpienia niepożądanych powikłań lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu danej formy leczenia. Leczenie trądziku to zazwyczaj kilkumiesięczna kuracja.

Do podstawowych metod leczenia trądziku różowatego zalicza się: leczenie farmakologiczne, odpowiednią pielęgnację skóry oraz unikanie bodźców, które zaostrzają reakcje. Lekarze często decydują się także na okresową terapię za pomocą zabiegów laseroterapii. Laserowe leczenie trądziku różowatego to często ostatnia deska ratunku dla tych osób, u których terapia farmakologiczna nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Leczenie laserowe ­– przebieg terapii

Laseroterapia polega na zlikwidowaniu widocznych zmian na twarzy pacjenta. Leczenie trądziku można rozpocząć, gdy stan skóry jest stabilny. Seria zabiegów laserowych w odstępach od czterech do sześciu tygodni likwiduje rumień oraz spękane naczynia krwionośne. Dzięki temu leczeniu skóra ma zdrowy wygląd i zmniejsza się ryzyko ponownego wystąpienia choroby.

Ta metoda leczenia trądziku ta dzieli się na dwa etapy. W pierwszej kolejności lekarz zamyka naczynia położone płytko, a następnie po upływie trzech, czterech tygodni od pierwszego zabiegu dokonuje się zamknięcia naczynek umiejscowionych głębiej pod skórą. Stosowany laser barwnikowy to standard w leczeniu trądziku oraz innych zmian naczyniowych. Emituje światło, które jest pochłaniane przez hemoglobinę. Uszkodzone komórki są usuwane w sposób naturalny, a zastępowane przez nowe. Energia lasera jest tak dobrana, by niszczyła jedynie wybrane naczynia.

Leczenie laserowe trądziku różowatego usuwa objawy, a nie przyczyny. Zmiany na skórze oraz rumień mogą po jakimś czasie powrócić. Wykonywanie przypominającego zabiegu przynajmniej raz do roku pozwoli utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Trądzik różowaty – nie bagatelizuj tej choroby!

Trądzik różowaty to nie defekt kosmetyczny, ale przewlekłe zapalenie skóry. Zaostrzenia tej choroby mogą doprowadzić do uszkodzeń skóry, dlatego ważna jest szybka wizyta u specjalisty. Laserowe leczenie trądziku to najskuteczniejszy oraz często jedyny sposób pozbycia się uciążliwego problemu i odzyskania dobrego wyglądu oraz samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.