Leśne przedszkole – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna z butami dla dziecka do leśnego przedszkola

Zmieniające się podejście do edukacji sprawiało, że również w Polsce zaczęło pojawiać się coraz więcej szkół i przedszkoli, które stosują nieco inne metody i podejście do małego człowieka. Takim przykładem jest leśne przedszkole, gdzie tradycyjne klasy i ławki zostały zamienione na las i ewentualnie szałasy.

Leśne przedszkola – skąd wzięła się koncepcja?

Być może niektórym polskim rodzicom wydaje się to jeszcze dość nieprawdopodobne, że przedszkolak zamiast bawić się na dywanie lalkami i klockami, cały czas spędza na łonie natury, a do zabawy używa co najwyżej kamyków, szyszek i patyczków. Wcale nie jest to jednak nowa koncepcja, ponieważ swój początek bierze w Danii w latach 50. XX wieku. Wyrosła ona z całkowitej i naturalnej potrzeby przebywania na łonie natury oraz życia zgodnego z jej cyklami. Inspiracją stała się Elle Flatauem, która codziennie ze swoimi dziećmi odbywała spacery do lasu tym samym zakorzeniając w nich szacunek i miłość do matki Ziemi.

Obecnie leśne przedszkola cieszą się powodzeniem i znajdują się w takich krajach jak Niemcy, USA, Kanada, Szwajcaria, Wielka Brytania, Czechy, Japonia i oczywiście kraje skandynawskie. Również w Polsce pojawiło się około 40 placówek, które nawiązują do tego rodzaju założeń pedagogicznych, a w zamierzeniu jest ich znacznie więcej.

Na czym polega koncepcja leśnych przedszkoli?

Przebywanie na świeżym powietrzu, życie zgodne z naturą i jej cyklami, a także nauka poprzez zabawę – to główne założenia leśnych przedszkoli. Dzieci praktycznie cały czas spędzają na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Jeśli już zdarzą się bardzo ekstremalne warunki atmosferyczne, to chronią się w takich miejscach jak namioty, szałasy czy leśniczówki. Daje to ogromne pole do popisu nie tylko dla aktywności fizycznej, wyobraźni, ale również nauki wielu przydatnych umiejętności.

Nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania!

To powiedzenie oczywiście pochodzi od Skandynawów, którzy na spacer wychodzą nawet w czasie ulewy i wiatru – nic więc dziwnego, że koncepcja leśnych przedszkoli pojawiła się właśnie tam. Małe dzieci przebywając całe dnie na powietrzu hartują się, ale to właśnie tutaj wyjątkowe znaczenie ma odpowiednie ubranie. Niezbędne są więc nie tylko kurtki, które zabezpieczą przed deszczem czy wiatrem, ale również trzewiki chłopięce, dziewczęce, a na jeszcze większą niepogodę gumowce, czapki, szaliki i rękawice. Przed rodzicami, których dzieci uczęszczają do leśnych przedszkoli, to prawdziwe ubraniowe wyzwanie.

Ubrania i obuwie muszą być przystosowane do zmiennych warunków pogodowych oraz pór roku, chronić przed poranną wilgocią, deszczem, mrozem i zapewniać właściwą wentylację, ponieważ dzieci praktycznie cały czas są w ruchu. Nawet mroźną zimę dzieci spędzają na powietrzu. Wygodnie i zapewniające ciepło trzewiki chłopięce czy dziewczęce trzeba będzie wymienić na obuwie, które ochroni przed mrozem i śniegiem. Choć brzmi to dość ekstremalnie, to leśne przedszkola cieszą się coraz większą popularnością i być może są ostatnią deską ratunku, która nauczy młode pokolenia właściwe dbać o przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.