Łysienie psa – kiedy warto zgłosić się do weterynarza?

Łysienie psa który leży na szarym fotelu

Artykuł partnera.

Psu, tak samo jak człowiekowi, może wypadać włos bądź sierść. Jest to naturalny proces. W przypadku czworonogów proces linienia odbywa się dwa razy w roku. Gdy jednak Twój pies znacznie częściej gubi sierść może to być oznaka problemów endokrynologicznych bądź związanych z niewłaściwą dietą. Zapoznaj się z poniższym materiałem i dowiedz się, kiedy warto szczególnie zainteresować się zdrowiem swojego psa. Zapraszamy do lektury.

Czego oznaką może być nadmierne linienie?

Nadmierne linienie jest procesem naturalnym u suk po porodzie. Dzieje się tak pod wpływem zmian hormonalnych. Jednak po okresie karmienia szczeniąt włos wraca do naturalnego stanu.

Kiedy jednak powinniśmy zainteresować się nadmiernym linieniem? Otóż może to być oznaka wielu chorób. Najczęściej występujące wymieniamy poniżej:

  • Choroby endokrynologiczne: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, przerost i zapalenie tarczki ogona, dysfunkcje jajników, rogowacenie ciemne (w tym wypadku najczęściej występuje plackowate łysienie).
  • Alergie: pokarmowa (np. na białko drobiowe), wziewna (pyłki, zarodniki grzybów, itp.), kontaktowa (np. na obrożę przeciwpchelną), odinsektowa (pchły).
  • Pasożyty: oprócz wspomnianych pcheł, również nużeńce i świerzbowce, nie tylko podrażniają skórę mechanicznie, ale także przenoszą bakterie. Mogą je również przenosić owady poprzez ukąszenie lub użądlenie.
  • Grzybice: zakażenie grzybami dotyczy głównie psów starszych i z osłabioną odpornością.
  • Niewłaściwie zbilansowane posiłki: zbyt mała lub zbyt duża podaż któregoś ze składników odżywczych, niedobór lub nadmiar witamin bądź soli mineralnych.
  • Schorzenia genetyczne: ziarniniakowe zapalenie gruczołów łojowych na skutek zaburzeń rogowacenia skóry, przełysienia rozjaśniające kolor sierści (zwłaszcza u psów o umaszczeniu błękitnym).
  • Schorzenia nerwicowe, stres: zwykle są to schorzenia wtórne jako skutek schorzenia somatycznego, np. nerwowe wygryzanie i wylizywanie swędzących miejsc; ponadto stany lękowe (lęk separacyjny i fobie).

Więcej o schorzeniach skóry u psów możesz przeczytać na blogu Piesotto: https://piesotto.pl/blog/dlaczego-psu-nadmiernie-wypada-siersc/

Co możemy zrobić?

Po pierwsze – skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pobierze zeskrobiny i krew do badania. Warto również pobrać psu mocz, podczas porannej toalety.

Następnie warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry psa. Pomocne mogą okazać się kąpiele, z użyciem specjalnie dedykowanych psom szamponów i odżywek. Podczas kąpieli warto dokładnie przyjrzeć się kondycji skóry naszego pupila i wykluczyć obecność pasożytów.

Warto również wdrożyć do codziennej pielęgnacji witaminy, które wzmocnią naszego psa od środka. Kluczowym jest też właściwe odżywianie. Stawiajmy więc na sprawdzone, wysokojakościowe i ręcznie przyrządzane posiłki. Gdy nie masz czasu w domu gotować, możesz skorzystać z oferty cateringowej Piesotto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.