Manicure hybrydowy – lampa UV czy LED?

Kobieta robi manicure hybrydowy i trzyma dłoń pod lampą UV

Lampa do paznokci UV lub LED jest niezbędna do wykonania hybrydowego manicure i pedicure. Od jej parametrów zależy trwałość stylizacji, czas trwania zabiegu oraz komfort pracy. Przed zakupem lampy warto poznać różnice pomiędzy lampami UV i LED oraz cechy tych urządzeń, które później są odpowiedzialne za jakość manicure oraz wygodę użytkowania.

Aby samodzielnie, w domowych warunkach wykonać manicure hybrydowy, wystarczy znać kilka zasad oraz zaopatrzyć się w niezbędne preparaty, akcesoria i lampę do paznokci, która utwardzi wszystkie warstwy manicure. Zanim na dłoniach pojawi się lakier hybrydowy, najpierw trzeba odpowiednio przygotować paznokcie. Pilniczkiem należy je skrócić i nadać im odpowiedni kształt, a następnie odsunąć skórki z ich powierzchni. Po odtłuszczeniu płytki paznokcia dedykowanym płynem przechodzimy do kolejnego etapu, w którym aplikuje się na paznokcie cieniutką warstwę bazy, dwie warstwy lakieru hybrydowego i warstwę topu. Na tym etapie wkracza właśnie lampa UV lub LED, która musi utwardzić każdą warstwę manicure osobno. Trzeba więc wiedzieć, czym się kierować przy wyborze tego ważnego urządzenia.

Lampa UV czy LED?

Lampy oznaczone literami UV emitują światło ultrafioletowe, które oświetlając płytkę paznokcia, utwardza zarówno bazę i top, jak i lakier hybrydowy. W ich wnętrzu znajdują się żarówki, które niestety co jakiś czas przepalają się i wymagają wymiany. Z kolei lampy LED działają w oparciu o niezwykle trwałe diody, które są zdecydowanie efektywniejsze w utwardzaniu poszczególnych warstw hybrydowego manicure i nie wymagają wymiany. Lampy UV potrzebują zwykle 2 minut do utwardzenia każdej warstwy, natomiast lampy LED robią to w 30 sekund.

Jak to zwykle bywa, lista plusów i minusów zwykle się równoważy, więc podobnie jest i w przypadku lamp do paznokci. Lampy UV, choć nie utrwalają lakierów tak szybko, jak lampy LED, to jednak świetnie poradzą sobie także z utwardzaniem żelu na paznokciach, z czym lampy LED mają nieco kłopotów. Jako zaletę lamp UV trzeba także wymienić ich niższą cenę, choć w dłuższym okresie zrównoważy to konieczność zakupu żarówek.

Inne ważne cechy lamp do paznokci

Moc lampy do paznokci ma podstawowe znacznie w kwestii efektywności urządzenia i mierzona jest w watach. Mała moc lampy nie gwarantuje wystarczającego stopnia utrwalenia lakieru hybrydowego, dlatego zaleca się, by ta nie była mniejsza niż 36 W. Im wyższa moc, tym mniej czasu potrzeba do utwardzenia każdej z warstw.

Bardzo ważny jest też kształt lampy. Na rynku dostępne są tak zwane lampy otwarte zwane mostkami i lampy zamknięte zwane budkami. Lampy otwarte często utrwalają lakiery nierównomiernie, bo ich światło zanadto rozchodzi się na boki. Znacznie lepsze efekty dają lampy typu budka, w których emitowane światło dobrze skupia się na paznokciach. W przypadku tych lamp bardzo ważna jest także wielkość otworu, w który wsuwa się dłoń. Zbyt mały otwór nie pozwoli na swobodne ruchy, a dodatkowo uniemożliwi używanie tej lampy do pedicure.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.