Na czym polega higiena snu i jak o nią zadbać?

Koobieta dbająca o higiene snu śpi na wygodnej poduszcze w łóżku

Artykuł partnera.

Higiena snu obejmuje zdrowe nawyki i elementy stylu życia, których celem jest osiągnięcie regularnego i odpowiednio długiego snu. Przestrzeganie zasad dotyczących m.in. aktywności fizycznej w dzień sprzyja dobrej jakości wypoczynkowi i poprawie regeneracji organizmu w nocy.

Najważniejsze zasady

Higiena snu to praktyka behawioralno-środowiskowa, stosowana jako metoda pomocy osobom zmagającym się z bezsennością stopnia lekkiego lub umiarkowanego. Stanowi ona zbiór czynności i zasad, których przestrzeganie ma na celu poprawę jakości snu, czyli stanu odgrywającego istotną rolę w procesach regeneracyjnych organizmu. Zaburzenia jego rytmu objawiają się bowiem zespołem różnorodnych dolegliwości natury psychosomatycznej. Zapotrzebowanie na sen warunkuje jednak wiele czynników, jak wiek, płeć, stan zdrowia i styl życia. Bez względu na to sen zawsze powinien trwać nieprzerwanie średnio 6–8 godzin, a także rozpoczynać się i kończyć o stałej porze.

Zalecenia dotyczące higieny snu obejmują wprowadzenie wielu zdrowych nawyków lub modyfikację dotychczas stosowanych praktyk. Choć wskazane jest przestrzeganie możliwie największej liczby tych zasad, nie wszystkie z nich są jednakowo ważne. Szczególnie istotne są zwłaszcza czynniki wzmacniające mechanizmy regulujące sen, w tym procesy behawioralne, czyli biologiczną potrzebę snu, oraz rytmu okołodobowego. Na higienę snu poza wprowadzeniem zdrowych nawyków wpływają też warunki zewnętrzne. Jakość odpoczynku mogą poprawić odpowiednio dobrane akcesoria, jak materac czy poduszka. Ich duży wybór oferuje sklep Medme. W celu osiągnięcia i utrzymania odpowiedniego poziomu higieny snu istotne jest nie tylko przestrzeganie zasad, ale też zrozumienie ich znaczenia dla zdrowia.

Jak poprawić higienę snu?

Na jakość snu i procesy zasypiania wpływa m.in. czas spędzony w łóżku. Ważne, aby nie był on za długi i ograniczał się do odpoczynku w nocy. Nie jest wskazane spędzenie w nim czasu w ciągu dnia i wykonywanie w nim czynności związanych z pracą czy szkołą. Warto też unikać popołudniowych drzemek. Dobrze jest kłaść się spać i wstawać o stałej porze bez względu na przebieg nocy czy dzień tygodnia. Szczególnie istotną rolę w higienie snu odgrywa aktywność fizyczna. Jest ona wskazana zwłaszcza osobom wykonującym prace niewymagające wysiłku fizycznego. Zmęczenie ruchowe o umiarkowanej intensywności 3–4 razy w tygodniu dobrze jest osiągnąć w ciągu dnia lub późnym popołudniem. Wieczorne ćwiczenia nie są dobre ze względu na wydzielanie się endorfin o pobudzającym charakterze. Równie ostrożnie należy ulegać używkom zawierającym substancje energetyzujące, takim jak kawa, herbata, słodycze czy napoje gazowane. Ich składniki utrudniają uspokojenie się i wyciszenie przed snem. W trosce o zdrowie warto zadbać o lekkostrawny posiłek nie później niż 2–3 godziny przed planowanym położeniem się i unikać podjadania w nocy. Również sypialnia powinna być odpowiednio przygotowana, zaciemniona, wywietrzona i ogrzana. Dobrze z niej usunąć zegary, telefon i telewizor, a za dnia jak najwięcej korzystać z dziennego światła i ograniczyć ekspozycję na sztuczne oświetlenie, w tym światło niebieskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.