Na czym polega kortykotomia i kiedy się ją wykonuje?

Kobieta trzyma w dłoni zdjęcia białych i prostych zębów

Artykuł partnera.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, więc coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne.

Ignorowana wada zgryzu może mieć poważne skutki zdrowotne – może powodować przewlekły ból głowy, karku, zmiany w układnie twarzy, w skrajnych sytuacjach nawet wypadanie zębów. Czasem niezbędne jest wykorzystanie metod wspierających leczenie ortodontyczne, które stanowią poniekąd wstęp do ważniejszego etapu leczenia.

Jedną z nich jest kortykotomia. Jest to zabieg stomatologiczny, który polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej pod dziąsłem, między korzeniami zębów. Jest on wykonywany przez dziąsło lub z odsłonięciem części dziąsła pacjenta. Kortykotomia pełna obejmuje cały łuk zębowy, natomiast częściowa wykonywana jest na pewnym odcinku łuku.

Kortykotomia – co to takiego?

Wykonanie tak precyzyjnego zabiegu możliwe jest dzięki użyciu urządzenia o nazwie Piezosurgery – bardzo nowoczesnego i dokładnego sprzętu wykorzystującego ultradźwięki.

Metoda ta umożliwia cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową dokładnością i bezpieczeństwem. Dzięki jej zastosowaniu możliwa jest szybsza regeneracja po zabiegu. Zmniejsza się też ryzyko powikłań.

Użycie Piezosurgery często skraca planowany czas leczenia ortodontycznego nawet o 1/3!

Zobacz także: Kortykotomia – wskazania, przebieg i cena

Najczęstsze wskazania do zabiegu kortykotomii

Zabieg kortykometrii jest często przygotowaniem do leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatu ortodontycznego u pacjentów po osiemnastym roku życia.

U osób dorosłych zakończył się już rozwój kostny, dlatego ich zęby nie poddają się tak łatwo wymuszanym przez aparat ortodontyczny zmianom. Trudniej jest je więc przesunąć na odpowiednie pozycje.

  • Wykonanie kortykotomii pozwala zmniejszyć opory kostne, dzięki czemu zęby podczas leczenia ortodontycznego łatwiej się przemieszczają, są bardziej podatne na działania aparatu ortodontycznego.
  • Dzięki zastosowaniu kortykotomii czas leczenia jest skrócony, zmniejszone zostają też dolegliwości bólowe.
  • Wyeliminowane zostaje ryzyko zaniku korzeni zębów przesuwanych w toku leczenia ortodontycznego.
  • Co ważne, dzięki zastosowaniu tego zabiegu po zakończeniu leczenia nie dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych oraz pacjent nie będzie miał problemu z ruchomością zębów.

Wady kostne o niewielkim nasileniu, duży zanik kości w miejscu przeprowadzonych wcześniej ekstrakcji oraz cienki biotyp dziąsła to inne wskazania do wykonania kortykotomii.

Zabieg jest zalecany również w przypadku wystąpienia problemów z korzeniami zębowymi – w sytuacji, gdy pojawiają się problemy anatomicznie (krótkie korzenie zębów) oraz w przypadku korzeni podatnych na resorpcję – odsłanianie się dziąseł, któremu zabieg kortykotomii możne skutecznie zapobiec.

Kortykotomia stosowana jest także w leczeniu uszkodzeń pourazowych, takich jak intruzja – wbicie korzenia zęba w głąb kości wyrostka zębodołowego.

Rekonwalescencja po zabiegu

Zabieg kortykotomii nie trwa długo. Zazwyczaj około 45 minut, wliczając czas niezbędny do przygotowania do zabiegu. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Gdy zacznie ono działać, stomatolog nacina dziąsło, a następnie blaszkę kostną przy użyciu niewielkich rozmiarów piły piezoelektrycznej, która w swoim działaniu wykorzystuje drgania.

Końcówka piezochirurgiczna nie uszkadza tkanek miękkich organizmu, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie zabiegu w pobliżu wrażliwych struktur. Ma to ogromne znaczenie w momencie, gdy ważna jest absolutna precyzja pracy. Pozwala to uzyskać doskonałe wyniki oraz przyspiesza procesy gojenia.

Użycie Piezosurgery to dla pacjenta mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań, mniejsze nasilenie bólu po zabiegu, mniejsze obrzęki i opuchlizna oraz większy komfort w trakcie trwania zabiegu.

Po nacięciu dziąsło jest zaszywane. Przez około 30 minut po zabiegu pacjent musi delikatnie przygryzać opatrunek, który znajduje się w jamie ustnej. W chwili, gdy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się ból. Pacjent może przyjmować wtedy leki przeciwbólowe wskazane przez stomatologa.

Przez pierwsze dwie doby od zabiegu może utrzymywać się opuchlizna, jednak po tym czasie powinna zniknąć. Nieprzyjemne uczucie zmniejszą zimne okłady.

Rana może krwawić przez 12 godzin po zabiegu. W przeciągu dwóch tygodniu możliwe jest wystąpienie zasinienia wokół rany pozabiegowej. U niektórych pacjentów po zabiegu pojawia się okresowy szczękościsk, jednak objawy te zanikają po kilku dniach.

Pacjent po kortykotomii powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich.

  • Przez 12 godzin po zabiegu nie powinien stosować żadnych środków do płukania jamy ustnej ani szczotkować zębów.
  • Po upływie tego czasu jest to możliwe, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Pacjent po zabiegu powinien odpoczywać.
  • Przez 12 godzin po powrocie do domu nie zaleca się aktywności fizycznej – mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku.
  • Do momentu całkowitego zejścia opuchlizny zaleca się także przyjmowanie chłodnych, półpłynnych posiłków. Należy też pamiętać o regularnym przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Koszty zabiegu

Koszt wykonania zabiegu zależy od kilku czynników, przede wszystkim od liczby segmentów, które wymagają nacięcia. Cena zabiegu jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg.

Finansowanie zabiegów estetycznych, stomatologicznych i medycznych – mediraty.pl

Koszt kortykotomii jednego łuku zębowego mieści się w przedziale od 2000 zł do 3500 zł. Ceny mogą się różnić w zależności od miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.