Każdy z nas czasem potrzebuje pomocy, a nie zawsze mamy się do kogo zwrócić. Niekiedy czujemy, że rodzina, przyjaciele czy partner bądź partnerka, nie będą w stanie w pełni zrozumieć tego, co nas przytłacza. Na szczęście żyjemy w czasach, w których istnieje mnóstwo ścieżek pomocy właśnie dla ludzi zagubionych, przepracowanych, przytłoczonych codziennością, smutkiem albo innymi problemami. Rozstania, śmierć bliskiej osoby, utrata ukochanej pracy, kryzys finansowy – te i wiele innych sytuacji życiowych potrafi wrzucić nasze samopoczucie w naprawdę głęboki mrok. Przyjrzyjmy się jednej z wielu dróg wydobywania się na powierzchnię, opracowaną przez współczesną psychologię – psychoterapii Gestalt.
Czym jest psychoterapia Gestalt?
Jest to jedna z wielu metod psychoterapeutycznych, których głównym celem jest lepsze poznanie siebie, co w konsekwencji ma się przełożyć na budowanie lepszych (zdrowszych, bardziej wartościowych) relacji z innymi ludźmi i ze światem. To terapia, w której człowiek na podstawie rozmowy z terapeutą i proponowanych przez niego ćwiczeń, uczy się obserwować własne myśli, uczucia, emocje i zachowania oraz poznaje proces ich powstawania. Dzięki temu lepiej zaczyna rozumieć czynniki, które miały wpływ na jego postępowanie w dotychczasowym życiu, a także wypracowuje nowe modele pożądanych zachowań na przyszłość. Terapia Gestalt może przybierać różnorakie formy – może być terapią indywidualną, w której uczestniczą wyłącznie zainteresowany i terapeuta, ale popularne są również terapie grupowe oraz terapie dla par – Gestalt niejedną ma twarz, a dobór odpowiedniego wariantu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.
Jakimi metodami posługuje się psychoterapia Gestalt?
Przede wszystkim jest to rozmowa, w której terapeuta kieruje klienta w stronę trudnych emocji, przeżyć, wspomnień – tego wszystkiego, co w sposób świadomy lub nieuświadomiony – wpływa negatywnie na nasze codzienne życie. W tym nurcie bardzo ważne jest również uważne obserwowanie tego, co z naszymi uczuciami i emocjami dzieje się na bieżąco, nawet w trakcie sesji terapeutycznej. Ma nam to pomóc rozpoznawać czynniki, które generują w nas poszczególne stany emocjonalne oraz nauczyć się nad nimi panować. Jest oczywiście wiele metod, którymi może posłużyć się terapeuta – od prac domowych (prowadzenie dzienniczków emocji) do ćwiczeń fizycznych, które mają rozluźnić ciało klienta i pomóc mu przełamać barierę wstydu, jednak podstawą jest szczera i pełna wzajemnego zaufania rozmowa, odpowiednio moderowana przez terapeutę.

Dla kogo jest terapia Gestalt?
Przede wszystkim dla ludzi, którzy chcą lepiej poznać siebie samych i zbliżyć się do własnych uczuć i emocji, zrozumieć je lepiej. Gestalt świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z depresją, traumami z dzieciństwa, uzależnieniem lub współuzależnieniem, zaburzeniami odżywiania, fobiami itp. Jednak nie trzeba cierpieć na żadne z powyższych zaburzeń, żeby móc zapisać się na terapię i czerpać z niej korzyści. Gestalt bowiem nastawiona jest na samorozwój, który nie musi być związany z leczeniem zaburzeń psychicznych czy nerwowych. Terapia może się również odbywać online. Terapia Gestalt online odbywa się w takiej samej formie jak offline. Warto by terapia online była ostatecznością – jeżeli masz możliwość obecności fizycznej na terapii skorzystaj z niej! Jeżeli chcesz po prostu lepiej poznać świat własnych emocji i nauczyć się bardziej świadomie panować nad sobą samym – Gestalt jest również dla Ciebie.
W niektórych przypadkach jednak psychoterapia Gestalt nie jest wskazana. Chodzi tu o osoby z ciężkimi zaburzeniami psychotycznymi, które wymagają leczenia farmakologicznego.
Jakich efektów można się spodziewać po ukończeniu terapii?
Należy pamiętać, że każda terapia jest procesem długotrwałym i nie należy zniechęcać się, jeśli zmiany nie pojawią się po pierwszych kilku miesiącach. Nie na leży również rezygnować z uczęszczania na sesje, kiedy tylko pojawią się pierwsze symptomy poprawy, ponieważ wiele umiejętności nabywanych w czasie terapii wymaga ugruntowania w naszej psychice. Jednak po poprawnym ukończeniu psychoterapii możemy się spodziewać m.in.:
- zwiększonej świadomości własnych emocji oraz czynników, które je w nas wywołują;
- umiejętności wyznaczania własnych granic w relacjach z innymi;
- świadomości własnych potrzeb oraz świadomości tego, czego nie potrzebujemy;
- większego zrozumienia zarówno siebie samych, jak i innych;
- świadomości znaczenia w naszym życiu tego, co nas spotkało i tego, co spotyka nas na bieżąco;
Pamiętać należy, że nie trzeba być nie wiadomo jak uwikłanym w daną rzecz, żeby potrzebować pomocy. Dla jednego trudnym doświadczeniem będzie długotrwała depresja, dla drugiego chwilowy brak zatrudnienia. Żadnego z takich stanów nie należy lekceważyć, a przede wszystkim – nie należy wstydzić się poprosić o pomoc.
Artykuł powstał we współpracy z portalem https://artelis.pl/ .
Źródło:
Grzesiuk L., Psychoterapia. Teoria – podręcznik akademicki, Wydawnictwo ENETEIA