Najczęściej popełniane błędy podczas nauki programowania

Chłopak przed komputerem uczy się programowania

Artykuł partnera.

Współcześnie bez wątpienia to IT jest branżą przyszłości. Wiele osób interesuje się tym tematem, starając się zgłębić jego tajniki. Niestety, nie wszyscy wiedzą jak właściwie się do tego zabrać, przez co szybko się zniechęcają. Omawiamy najczęściej popełniane błędy podczas nauki programowania!

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas nauki programowania?

Programowanie jest trudną sztuką, ale jeśli jest się odpowiednio zmotywowanym, ma się duże szanse na opanowanie przynajmniej jego podstaw. Bardzo ważne jest nie tylko dobre nastawienie, ale przede wszystkim właściwe przygotowanie oraz korzystanie z odpowiednich materiałów.

Sporo osób ma mylne wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać nauka programowania, przez co popełnia sporo błędów. Najczęściej przyczyną trudności czy niepowodzenia są:

  • uczenie się wszystkiego, najlepiej na pamięć – ponieważ dziedzina ta stale się rozwija, materiału jest naprawdę sporo. Kiedy na początku z ekscytacją podchodzi się do jakiegoś tematu, łatwo można popaść w zbyt gorliwe przyswajanie wiedzy. W ten tylko przeciąży się głowę masą niepotrzebnych informacji. Przy programowaniu najlepiej skupiać się na konkretach. Nie ma sensu wkuwać na pamięć linijek kodu, bo komendy w każdej chwili można skopiować. Najważniejsze, by potrafić zastosować nową wiedzę w praktyce;
  • brak systematyczności i cierpliwości – tak jak przy uczeniu się czegokolwiek, kluczem do sukcesu jest regularna praca. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretne dni i godziny, a następnie sztywno trzymać się harmonogramu. Ciekawą opcją są też codzienne, krótkie ćwiczenia, np. po 15 min. Przy tym trzeba też oczywiście pamiętać, że nie wystarczy tydzień, miesiąc czy nawet rok, by zostać nagle programistą. Na to trzeba poświęcić wiele wysiłku i czasu;
  • źle dobrane materiały i pomoce edukacyjne – podręczniki książkowe niewątpliwie dostarczają wiele cennej wiedzy, ale mogą szybko się dezaktualizować. Warto korzystać także z innych źródeł, najlepiej maksymalnie zdywersyfikowanych. Pomocne są m.in. blogi, fora i grupy tematyczne, filmy na YouTube czy podcasty;
  • brak determinacji i odporności na porażki – najlepiej uczyć się na błędach, dlatego nie można się ich bać. Jeśli coś się nie udaje, trzeba znaleźć tego przyczynę i próbować dalej. W programowaniu nie wolno się poddawać, ponieważ zawód ten w dużej mierze polega na wyszukiwaniu i naprawianiu swoich błędów.

Jak najlepiej uczyć się programowania?

Niektórzy programiści są samoukami, ale są to zwykle osoby niezwykle zdeterminowane, pracowite i utalentowane. Realistycznie najlepiej jest zapisać się na specjalny kurs. Pod okiem specjalisty o wiele łatwiej przyswaja się nową wiedzę. W każdej chwili można o coś zapytać, a także uzyskuje się sporo cennych rad. Do tego jest się zmotywowanym do regularnej pracy.

Naukę programowania najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Im wcześniej, tym lepiej – młody mózg bez problemu chłonie wiedzę. Chcesz zapisać swoje dziecko na takie zajęcia? Sprawdź ofertę kursów dla różnych grup wiekowych na: https://pixblocks.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.