Najlepsze buty damskie do biegania – czyli jakie?

Kobieta ćwiczy bieganie

Początek roku to czas noworocznych postanowień. Wiele osób podejmuje wówczas walkę o wymarzoną sylwetkę. Najlepszym sposobem na zachowanie doskonałej formy jest trening na siłowni, a także bieganie. Osoby początkujące mogą mieć problem z tym jakie buty wybrać. Buty damskie do biegania powinny spełniać kilka warunków, wówczas trening będzie przyjemny i całkowicie bezpieczny.

Buty damskie do biegania w terenie czy po asfalcie?

Istnieje dosyć istotna różnica pomiędzy poszczególnymi modelami butów do biegania i nie chodzi w tym przypadku, tylko i wyłącznie o ich cenę. Oczywiście, w sklepach sportowych można znaleźć modele i za kilkadziesiąt złotych i za złotych kilkaset, jednak nie to powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Przede wszystkim, jeszcze przed zakupem butów do biegania, trzeba będzie podjąć decyzję o tym, w jakich warunkach odbywać się będą treningi. Nieco inne buty będą odpowiednie na asfalt, a inne buty damskie do biegania w terenie. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem, może w tej kwestii nie mieć jeszcze jasno sprecyzowanych planów. W takim przypadku można kupić jedne z tańszych butów do biegania i spróbować swoich sił zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Przy jednostkach o małej objętości treningowej u osób początkujących rodzaj buta nie jest sprawą kluczową. Jednak im bardziej profesjonalne treningi się stają, tym lepiej mieć obuwie dedykowane dla konkretnego rodzaju podłoża.

Czym różnią się buty damskie do biegania po asfalcie od tych w teren?

Choć może to nie wydawać się, aż tak oczywiste, to różnicę pomiędzy tymi butami widać już na pierwszy rzut oka. Bieganie w terenie jest o wiele bardziej wymagające technicznie. Podłoże jest nierówne, na trasie znajduje się mnóstwo drobnych przeszkód, takich jak kamienie czy korzenie roślin. Aby bieganie było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, to buty damskie do biegania w terenie muszą posiadać dosyć agresywny bieżnik. Dzięki temu dobrze się będą trzymać podłoża nawet podczas treningu przy deszczowej aurze.

Trening na asfalcie – buty damskie do biegania z dobrą amortyzacją

Jeżeli jednak ktoś rozważa regularne bieganie po ulicy i treningi przede wszystkim na asfalcie, to musi zadbać o doskonałą amortyzację. Na leśnych ścieżkach miękkie podłoże stanowi naturalną ochronę dla stawów. W przypadku biegów miejskich, stopy biegacza są o wiele bardziej narażone na kontuzje, dlatego buty damskie do biegania w mieście powinny cechować się odpowiednią amortyzacją. Niezależnie od tego, czy planuje się treningi w mieście, czy też poza nim, warto dobrać obuwie do rodzaju stopy, co znacznie podniesie komfort nawet długich wybiegań. Buty do biegania powinny dobrze przylegać do stopy, nie mogą jednak być zbyt ciasne, gdyż wówczas na zmęczonej treningiem stopie mogą zacząć pojawiać się bolesne pęcherze czy też nieprzyjemne otarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.