Najlepsze gry planszowe dla rodzinny

Mężczyza podrzuca kostami do gry podczas gry w planszówkę

Gry planszowe to przednia zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na rynku mamy wiele gier o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich trafią w gusta najmłodszych dzieci. Podczas zabawy będą one poznawać nowe zagadnienia. Inne zafascynują nastolatków. Są także gry, które zaangażują kilka pokoleń. Jakie planszówki wybrać? Oto najlepsze gry planszowe dla całej rodziny TOP 3. Świetnie nadają się one na wspólne wieczory, imprezy towarzyskie, weekend w domu czy też na wakacje.

Najlepsze gry planszowe TOP 3

Gry planszowe, które możemy znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych tj. https://shopgracz.pl/372-gry-planszowe-rodzinne cieszą się dużą popularnością. To świetna rozrywka dla najmłodszych. Planszówki pozwalają na wspólne spędzanie czasu. Podczas gry można się wiele nauczyć, ćwiczyć refleks, logiczne myślenie czy też tworzyć przemyślane strategie, które poprowadzą nas do zwycięstwa. Recenzja gry planszowej jest zawsze subiektywna. Każdy od wspólnej zabawy oczekuje bowiem czegoś innego. Są jednak gry, które cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami graczy. To doskonały dowód na to, że są to najlepsze gry planszowe i warto się z nimi zapoznać.

Oto 3 najciekawsze gry planszowe:

  • Szczęśliwice Wielkie – grę można porównać do planszówki Monopoly. Jest między nimi jedna zasadnicza różnica – podczas gdy w Monopoly chodzi o zdobywanie pieniędzy, budowanie domów, hoteli (nacisk jest kładziony na kwestię finansową), w grze Szczęśliwice Wielkie budujemy szczęśliwe miasto. W świecie konsumpcji, egoizmu oraz znieczulicy społecznej jest to świetna gra, która pokaże dzieciom, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Nie od dziś mówi się przecież, że pieniądze szczęścia nie dają – aczkolwiek łatwiej się nam żyje, gdy nie cierpimy na ich deficyt. Gra Szczęśliwice Wielkie to świetna zabawa. Jednocześnie uczy ona dzieci podejmować decyzje, które uczynią je oraz ich otoczenie szczęśliwym;
  • Dzieci kontra rodzice – planszówka, która obudzi w maluchach ducha rywalizacji. Polega ona na odpowiadaniu na pytania o różnym stopniu trudności – inne pytania są przeznaczone dla dzieci oraz inne dla osób dorosłych. Kto będzie lepszy? Ile wiedzą rodzice? To świetna gra, która pokaże dzieciom, że także rodzice nie wszystko wiedzą i mogą się mylić. Ważna jest umiejętność przyznawania się do niewiedzy czy też popełnianych błędów oraz przyswajanie nowych informacji, czyli ciągły rozwój. Recenzja gry planszowej Dzieci kontra rodzice może być tylko jedna: „Świetna zabawa dla całej rodziny!”;
  • Ekspresłówka – wspaniała gra słowna, w którą mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Polega ona na odgadywaniu słów z kategorii tj. zwierzęta, rośliny czy przedmioty zaczynających się na konkretną literę. Planszówka wymaga od graczy refleksu. Wygrywa bowiem gracz, który zdobędzie najwięcej kart. Karty dostaje się za poprawną odpowiedź. Recenzja gry planszowej Ekspresłówka brzmi: „Burza mózgów oraz mnóstwo śmiechu. Gra odsłania nasze ułomności i pokazuje, jak ważne jest to, aby regularnie ćwiczyć umysł – chociażby poprzez planszówki”.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe

Czasy wielodzietnych rodzin oraz wspólnych zabaw z rówieśnikami minęły bezpowrotnie. Obecnie nie sposób zostawić małe dzieci na zewnątrz bez opieki. Często brakuje nam czasu, aby się nimi zająć. W związku z tym wiele maluchów „przyrasta” do smartphonów oraz komputerów. Urządzenia te mają co prawda wiele zalet, ale używane w nadmiarze psują wzrok, mogą być powodem wady postawy dziecka, a co najważniejsze powodują, że nasza latorośl izoluje się od otoczenia – zarówno od rodziny, jak i od rówieśników.

Izolacja ma negatywny wpływ na rozwój dziecka, które nie potrafi się bawić oraz rozmawiać z rówieśnikami, nie rozwija umiejętności socjalnych tj. nawiązywanie przyjaźni, współczucie czy też rywalizacja. Zamyka się w swoim świecie, z którego wraz z wiekiem coraz trudniej będzie go wydostać. Gry planszowe dla całej rodziny to świetna alternatywa dla gier komputerowych czy też do śledzenia mediów społecznościowych, w których znajdują się prawdziwi ludzie pokazujący często nieprawdziwy świat przepuszczony przez filtry oraz wystylizowany na potrzeby odbiorców.

Zalety gier planszowych

Recenzje gier planszowych pokazują, że przede wszystkim jest to wspaniała zabawa, która łączy ludzi z różnych pokoleń. Jest to fantastyczne narzędzie dla dzieci pod względem edukacji. Maluchy poznają nowe słowa, miasta, państwa, zasady funkcjonowania w społeczeństwie czy też rozwijania biznesu. Mogą także udać się w świat bajek i pomarzyć. Ćwiczą zdolności manualne, refleks oraz uczą się, jak radzić sobie z porażką. Planszówki to także wspaniały sposób na ćwiczenie pamięci – jest to ważne także u osób dorosłych.

Gry planszowe w porównaniu do gier komputerowych wymagają większego zaangażowania uczestników – nie tylko w samą grę, ale także w relacje międzyludzkie. Nagrodą jest więc nie tylko wygrana, ale także wspólnie spędzony czas, który pozwala nam lepiej się poznać oraz pielęgnować więzy rodzinne czy też przyjacielskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.