Najlepsze rożki niemowlęce na rynku – jak wybrać idealny dla Twojego dziecka?

Biały rożek niemowlęcy w złote kropeczki

Ciasno i ciepło, to właśnie lubią noworodki. Takie warunki z pewnością mogą zapewnić ramiona rodzica lub rożki niemowlęce. Produkty te są przydatne nie tylko w pierwszych dniach życia malucha, ale także na dalszych etapach rozwoju. Zapewniają one dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom ułatwiają opiekę w tym najtrudniejszym, początkowym okresie życia malucha. Czym kierować się podczas wyboru rożka niemowlęcego, aby jak najlepiej spełnił on swoją funkcję?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w rożek dla noworodka?

Noworodki wymagają szczególnej opieki, także w zakresie spowijania. Metoda ta stosowana jest w opiece nad dziećmi od wielu pokoleń. Kiedyś wykorzystywano do tego celu beciki, obecnie ich miejsce zastępują rożki. Jest wiele powodów, dla których warto używać rożka niemowlęcego już w pierwszych dniach życia dziecka.

  • Bezpieczeństwo. Nowe otoczenie, przestrzeń, hałas, światło. To wszystko powoduje, że niemowlę czuje się przerażone. Rożek niemowlęcy sprawi, że choć w pewnym stopniu odzyska ono poczucie bezpieczeństwa.
  • Niekontrolowane odruchy. Brak kontroli nad rączkami i nóżkami bywa czasami kłopotliwy. W tej sytuacji użycie rożka będzie miało na celu uniknięcie zranień oraz uderzeń.
  • Łatwiejszy chwyt. Najlepszym sposobem na łatwiejsze utrzymanie noworodka jest owinięcie go w rożek niemowlęcy usztywniany. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza początkującym rodzicom, którzy obawiają się wyślizgnięcia i upuszczenia malca.

Rożek może być używany zarówno podczas opieki nad noworodkami, jak i starszymi dziećmi. Dopuszczalne jest jego stosowanie nawet do trzeciego miesiąca życia. Wraz ze wzrostem malca powinien on być jednak używany coraz rzadziej.

Rożek dla niemowląt usztywniany czy miękki – jaki wybrać?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzai rożków. Wśród nich rożki usztywniane. To dobre rozwiązanie, o ile produkt nie jest zbyt sztywny i twardy. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się trudności z owinięciem, odgniecenia na ciele malucha lub ograniczenie jego ruchów. Zbyt sztywne podłoże, na którym leży malec, wpływa także na nieprawidłowe kształtowanie układu kostnego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie rożek średnio sztywny lub miękki. Tak samo w pierwszym, jak i w drugim przypadku należy zwrócić uwagę na pokrycie oraz wypełnienie rożka. Nawet najbardziej miękki becik niemowlęcy będzie niewygodny, jeśli zostanie wykonany z drażniącego materiału lub zbijającego się wypełnienia. Przykładem produktu wykonanego z wysokiej jakości materiału jest rożek niemowlęcy muślinowy. Ta w 100 % naturalna tkanina nie podrażni skóry dziecka, zapobiegnie jego przegrzaniu, a dodatkowo będzie bardzo miękka.

Równie popularnym materiałem, z którego powstają akcesoria dla niemowląt, jest bawełna. Rożek niemowlęcy bawełniany jest miękki i delikatny w dotyku, może posiadać nadruki i co równie ważne, ma właściwości termoregulacyjne.

Delikatnie usztywniany rożek niemowlęcy jest najlepszym rozwiązaniem dla noworodków. W przeciwieństwie do rożków sztywnych wypełnienie tego typu jest polecane przez pediatrów. Z uwagi na dodatkową warstwę ociepliny od spodu sprawdzi się nie tylko latem, ale także i zimą.

Jak prawidłowo założyć rożek niemowlęcy?

Rożek niemowlęcy może być używany już w pierwszej dobie życia malca. W celu prawidłowego zawinięcia dziecka należy kolejno wykonać poniższe czynności.

  1. Rozłożyć rożek na płaskiej, bezpiecznej powierzchni
  2. Ułożyć dziecko główką w górnym rogu rożka tak, aby elementy zapinające znalazły się po bokach
  3. Zawinąć dolną część rożka na nóżki dziecka
  4. Ułożyć odpowiednio rączki dziecka na brzuszku lub klatce piersiowej
  5. Zawinąć lewy róg rożka owijając rączki dziecka
  6. Zawinąć prawy róg rożka
  7. Zapiać rożek na rzep lub zawiązać

W przypadku dzieci, które intensywnie kopią lepszą opcją jest zawijanie w kolejności: lewy róg, dolny róg, prawy róg. Dzięki temu malec nie wykopie dolnej części okrycia z wnętrza becika.

Zawinięcie dziecka w rożek nie jest niczym trudnym. Do czasu, gdy malec nabędzie nowe umiejętności w zakresie kopania oraz przewrotów. Wówczas może stać się to zwyczajnie niemożliwe. To jednocześnie sygnał, aby zaprzestać owijania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.