Naturalne i farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Łagodzenie bólu porodowego

Chociaż naturalne metody nie uśmierzają całkowicie bólu związanego ze skurczami, przynoszą jednak znaczną ulgę. Zdecydowawszy się na takie rozwiązanie, przyszła mama może kontrolować poród i aktywnie w nim uczestniczyć. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet ciężarnych traktuje farmakologiczne metody łagodzenia bólu jako ostateczność. Sprawdź, jak można złagodzić bolesne skurcze!

Niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólem okołoporodowym

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z bolesnymi skurczami jest ruch. W czasie porodu kobieta może chodzić, kołysać się, śpiewać, tańczyć, siadać czy kucać. Zmiana pozycji nie tylko przynosi ulgę rodzącej, lecz także przyspiesza przyjście dziecka na świat. Należy podkreślić, że niektóre pozycje łagodzą ból, podczas gdy inne pomagają dziecku przedostać się przez kanał rodny.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego obejmują ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne, masaż, aromaterapię i muzykoterapię. Dobre efekty przynoszą też ciepłe lub zimne okłady na krocze, okolice kości krzyżowej lub dolną część brzucha. 

Hydroterapia: skuteczna metoda na bóle porodowe

Wśród naturalnych metod radzenia sobie z bólem podczas skurczów znalazła się immersja wodna. Wspomniany zabieg wykorzystuje się w pierwszej fazie porodu naturalnego. Wspiera on układ krążenia, jednocześnie odciąża miednicę i kręgosłup. Ciepła woda nie tylko łagodzi ból w czasie skurczów, lecz także wspaniale odpręża i relaksuje. Podczas kąpieli rodząca zanurza się w wannie do wysokości brodawek sutkowych. Optymalna temperatura wody wynosi 34–38°C.

W początkowej fazie porodu można również wziąć prysznic. Aby złagodzić ból i pobudzić krążenie krwi, należy kierować strumień wody na brzuch lub plecy przyszłej mamy. W tym czasie rodząca może opierać się o ścianę, kucać lub korzystać z piłki położniczej.

TENS w czasie porodu

TENS, znany również jako przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, skutecznie łagodzi bóle okołoporodowe. Maszyna wysyła impulsy elektryczne o zmiennej częstotliwości i małym natężeniu do obszarów bólu za pomocą elektrod ułożonych na odcinku piersiowo-lędźwiowym. Specjalista dostosowuje parametry do potrzeb pacjentki. Podczas zabiegu rodząca odczuwa tylko przyjemne, pulsujące mrowienie.

Jakie są farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego?

Wspomniane techniki stosuje się wówczas, gdy naturalne metody nie wystarczą lub istnieją do tego wskazania medyczne. Znieczulenie miejscowe łagodzi ból w okolicach krocza pacjentki, który w drugiej fazie porodu staje się uciążliwy. Blokada dolnej części pochwy i krocza nie znosi jednak czucia całkowicie.

Z kolei znieczulenie zewnątrzoponowe znosi ból poniżej pasa, przy czym pacjentka nadal odczuwa skurcze parte, co pozwala na odbycie naturalnego porodu. Wspomniana metoda łagodzi dolegliwości już po 10–20 minut od podania pierwszej dawki. Nie tylko łagodzi ból, lecz także pozwala głęboko i spokojnie oddychać rodzącej. Środek znieczulający w żaden sposób nie wpływa na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.