Nauka windsurfingu – tego nie rób

Windsurfing

O tym jak stawiać pierwsze kroki w pływaniu na desce napisano już wiele. W internecie nie brakuje poradników, videoblogów, osób, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.

Mało jest natomiast materiałów, które mówiłyby o tym jak tego nie robić. Dlatego przygotowaliśmy mini poradnik o błędach, jakich należy się wystrzegać przy uprawianiu windsurfingu.

Nie zaczynaj od kupowania sprzętu

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Wiele osób uważa, że żeby zacząć naukę musi mieć swój sprzęt. Nic bardziej mylnego. Sprzęt dostaniesz w szkole, w której będziesz robił kurs. Instruktor dobierze odpowiedni rozmiar żagla i deski, stosownie do umiejętności i cech fizycznych. Żadna początkująca osoba tego nie zrobi. Poza tym gdy tylko zdobędziesz pewien poziom umiejętności będziesz mógł wybrać inny sprzęt – dla bardziej zaawansowanych. Tym bardziej kupowanie własnego wyposażenia na czas nauki nie ma żadnego sensu.

Nie ucz się na własną rękę

Myślisz, że przeczytanie kilkunastu poradników i blogów wystarczy by samodzielnie i bezpiecznie uczyć się windsurfingu. A może masz kolegę, który już trochę pływał i obiecał, że Cię podszkoli? Nie tędy droga! Jeśli chcesz by Twoje pierwsze kroki z pływaniem na desce były bezpieczne i chcesz nabrać dobrych praktyk ucz się z wykwalifikowanym instruktorem. Zapisz się na obóz windsurfingowy i ucz się od najlepszych.

Nie oczekuj natychmiastowych efektów

Dajesz sobie 2-3 dni  na naukę i liczyć, że weekend wystarczy, żeby śmigać na desce? Nic z tego. Kurs windsurfingowy trwa zwykle 7-10 dni. W tym czasie zdobywasz wiedzę teoretyczną, a dopiero potem praktyczną. To zwykle wystarczający czas na to by zdobyć podstawy pozwalające na samodzielne, bezpieczne pływanie. Mając podstawy możesz doskonalić swoje umiejętności samodzielnie, lub wykupić kolejny kurs, na wyższym poziomie. Ale cierpliwość to cecha, która będzie ci bardzo potrzebna w czasie nauki.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Windsurfing to sport z pogranicza sportów ekstremalnych. Jest bezpieczny o ile uprawia się go z rozsądkiem. Wiele o kwestiach bezpieczeństwa dowiesz się w trakcie kursu. Pamiętaj, by stosować się do tych zasad również wtedy gdy będziesz uprawiał windsurfing na własną rękę. W końcu chodzi o to by było bezpieczne i fajnie.

Masz pytania? Fachowcy pomogą. Sprawdź https://windsurfing.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.