Neurotyzm – objawy, przyczyny, leczenie. Czym wyróżnia się osobowość neurotyczna?

Mężczyzna o osobowości neurotycznej.

Wszyscy różnimy się wieloma kwestiami, w tym także typami osobowości psychicznej. Jedną z nich jest osobowość neurotyczna. Na ogół kojarzona negatywnie, może w bardzo poważny sposób skomplikować naszą codzienność. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się neurotyk oraz czy ten typu osobowości można w jakiś sposób leczyć.

Osobowość neurotyczna – co to jest?

Osobowością neurotyczną określa się osoby, które mają tendencje do często zamartwiania się, przygnębienia, obaw a także nadmiernym przeżywaniem  negatywnych emocji oraz ciągłym analizowaniem złych rzeczy, które spotykają nas w życiu. Chociaż same w sobie cechy te nie prowadzą do żadnych chorób, mogą jednak powodować bardzo szczególną skłonność do uzależnień czy zaburzeń psychicznych. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak się dzieje.

Badaniem osobowości neurotycznej zajmował się już Zygmunt Freud. Sam termin został zdefiniowany przez Hansa Eysencka, czyli twórcę teorii temperamentu. Warto wiedzieć, że diagnostyka osobowości neurotycznej powinna być zadaniem kompetentnego terapeuty lub lekarza psychiatry. Nawet posiadanie kilku jej cech nie może być przesłanką do samo diagnozy.

Jak objawia się neurotyzm?

Osobowość neurotyczna charakteryzuje się wieloma specyficznymi cechami, które psychologowie przypisują do wyróżniających się nią osób. Jedną z najważniejszych cech, które wykazują osoby neurotyczne jest bardzo niska odporność na stres. Bardzo często wyróżnia się także skłonność do wpadania w stany lękowe, a także pewnego rodzaju niezrównoważenie emocjonalne.  U osób neurotycznych bardzo często obserwujemy szybkie i częste zmiany nastroju, a także powtarzające się lub trwałe uczucie frustracji, niepokoju oraz strachu. 

Do jakich chorób może doprowadzić osobowość neurotyczna?

Wiele osób ma w swoim życiu momenty, w których zachowuje się w sposób typowy dla osobowości neurotycznej. W sytuacjach chronicznego stresu albo innych, tak zwanych „trudnych życiowo”, jesteśmy bardziej podatni na negatywne emocje i gorzej sobie z nimi radzimy. Nie świadczy to w żaden sposób o osobowości neurotycznej. Jeżeli jednak neurotyczne reakcje zdarzają się komuś codziennie przez długi okres czasu, warto udać się do specjalisty w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Warto bowiem wspomnieć, że długotrwałe neurozy mogą prowadzić do wielu zaburzeń i chorób, nie tylko psychicznych.

Spośród nich wymienić można:

  • depresję,
  • ataki paniki,
  • zaburzenia lękowe ,
  • fobie,
  • wrzody żołądka,
  • zapalenie jelit,
  • atopowe zapalenie skóry.
Neurotyzm, kobieta z osobowością neurotyczną
Źródło: Pexels.com

Jakie są przyczyny neurotyzmu? 

Skąd w ogóle bierze się osobowość neurotyczna? Wielu naukowców skłania się ku predyspozycjom genetycznych. Bardzo często jednak w psychiatrii i psychoanalizie wskazuje się na pewne znaczące wydarzenia, które przechodzone w dzieciństwie mają wpływ na rozwijanie się neurotyzmu w dorosłym życiu. Istnieją także teorie, które szukają źródła osobowości neurotycznej w budowie układu nerwowego, a konkretnie w nadmiernej aktywności jego współczulnej części.

Jak leczyć neurotyzm? 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że osobowość neurotyczna nie jest schorzeniem psychicznym, dlatego jej całkowite wyleczenie metodami farmakologicznymi jest niemożliwe. Jeżeli jednak podejrzewamy u siebie ten typ osobowości warto wybrać się do specjalisty. Dla wielu osób wybawieniem okazuje się terapia, która pomaga w uporaniu się z problemami z przeszłości, które mogą mieć wspływ na aktualne neurozy. W niektórych przydatkach stosuje się także leki przeciwlękowe, które pomagają neurotykom radzić sobie ze stresem i walczyć z atakami paniki. Warto także wykluczyć wynikające z tego typu osobowości choroby i zaburzenia psychiczne.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

  • Źródło:
    Kristina M. DeNeve, Harris Cooper, The happy personality: A meta-analysis of 137 personality traits and subjective well-being., „Psychological Bulletin”, 124 (2), s. 197–22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.