Nienawiść do siebie – z czego wynika i jak sobie z nią radzić?

Samotność wynikiem nienawiści do siebie

Nienawiść do siebie jest najczęściej wynikiem braku samoakceptacji i niskiej samooceny. Te z kolei mają różne podłoże. Najczęściej jest to kwestia dzieciństwa, a także doświadczeń, w dużej mierze działających negatywnie na obraz własnej osoby.

Pozytywne i negatywne postrzeganie samego siebie

Na postrzeganie własnej osoby, mają wpływ cechy charakteru i uzdolnień, które warunkowane są przez opinię innych osób, porównywanie siebie z innymi ludźmi, zajmowaną pozycję społeczną oraz sam fakt tego, co udało nam się osiągnąć.

Obraz optymistyczny

Gdy obraz własnej osoby ma wymiar pozytywny, najczęściej osoba akceptuje siebie i ma wobec siebie nastawienie pozytywne. Potrafi także przyznać się do własnych uczuć i wyrazić je. Osoba, która akceptuje siebie, szanujcie siebie samego i lubi, a co więcej wierzy w siebie, nawet w przypadku niepowodzeń.  Ponadto osoba, która w pełni lubi siebie, akceptuje rzeczywistość taką, jaka jest i stara się pokonywać trudności, realizując postawione cele realne dla samego siebie.

Obraz krytyczny

Natomiast osoba, która posiada negatywny obraz siebie odczuwa przygnębienie, ma o sobie złe myśli w postaci m.in. braku atrakcyjności, zadowolenia ze swoje życia. U takiej osoby bardzo często pojawia się zmartwienie, obawy o przyszłość – niejednokrotnie zupełnie nieuzasadnione. Osoba z takim obrazem siebie samego uważa, że wszystko co złe spotyka tylko ją samą i jest karą za wydarzenia z przeszłości lub dlatego, że jest „osobą beznadziejną”.
Cechą negatywnego obrazu własnej osoby, a chęci bycia lepszym, jest nienawiść skierowana na własne ja.

Nienawiść do samego siebie
Źródło: pixabay.com

Nigdy nie porównuj siebie z innymi!

Ideał, do którego dąży człowiek z niską samooceną jest niedościgniony, wciąż daleki. Za tym idzie myślenie, że „jestem niewydolna/ny”, aby to osiągnąć i być lepszą wersją siebie. I mamy błędne koło przekonań. Zaczyna się etap porównywania z innymi ludźmi, często osobami z mediów społecznościowych, gdzie bardzo powszechne jest piękno przerysowane i wręcz nierealne. Poszukując lepszych od siebie ludzi dochodzi do gardzenia sobą i niechęcią do własnej osoby.

Przyczyna pogardy samego siebie

Co jest przedmiotem pogardy? Najczęściej jest to:

  • wygląd,
  • zdolności,
  • inteligencja.

Jak się od tego odciąć? Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy z nas jest osobą wyjątkową na swój własny sposób. Nieważne czy masz więcej kilogramów, czy jesteś szczupła/ły czy masz rude lub blond włosy. Ważne jest to, co dajesz od siebie, jak traktujesz własnego siebie i przez to jak oceniasz otoczenie.

Karteczka?

Najlepszą metodą jest karteczka! Zapisz na niej swoje wady i zalety. Pamiętaj nic na siłę. Pomyśl, zastanów się. Spisz także swoje osiągnięcia zaczynając od najmniejszego, a skończywszy na największym. Następnie określ cele jakie były Twoim zamiarem i to co udało Ci się osiągnąć i jak chciałeś to osiągnąć. Pomyśl także za co siebie lubisz, a za co nie lubisz.  Gdy już wykonasz zadanie zastanów się czy Twoja niechęć do siebie jest adekwatna? Czasem wystarczy drobny błąd w myśleniu. Pamiętaj, że budować swoją samoocenę i obraz własnej osoby możesz zacząć od dzisiaj. Nie czekaj do jutra. Jeśli masz trudności z wykonaniem tego zadania czy z odnalezieniem siebie nie obawiaj się zwrócić po fachową pomoc do psychologa. Czasem kilka spotkań naprawdę może zmienić tok myślenia i pomoże spojrzeć na świat, na siebie w innych barwach.

Artykuł napisała

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

One Reply to “Nienawiść do siebie – z czego wynika i jak sobie z nią radzić?”

  1. Porównywanie siebie do innych to najgorsze, co możemy sobie zrobić! Wszyscy jesteśmy piękni na swój sposób. Dbajmy o swoje ciało, ducha, głowę, by odzyskać spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.