Niskie hokery idealne do wyspy kuchennej

Dwa niskie hokery stoją przy wyspie w kuchni

Hokery to bardzo popularne i niezwykle użyteczne meble do wyposażenia kuchni, które w zeszłych latach okryły się większą sławą. Nie zawsze jednak potrzebujemy hokerów o standardowej wysokości, dlatego też coraz częściej decydujemy się na niskie hokery. Ze względu na ich kompaktowe rozmiary świetnie prezentują się one w niewielkich przestrzeniach, gdzie absorbują mało miejsca i umożliwiają nam komfortowe spożywanie posiłków w kuchni przy wyspie kuchennej. W odróżnieniu do swoich wyższych odpowiedników zastępują także tradycyjne krzesła przy stole.

Czym różnią się niskie hokery od typowych hokerów?

Typowe hokery barowe do kuchni to hokery o wysokości od 70 do nawet 110 cm, a bywa, że i więcej. Niskie hokery nie wykraczają poza wysokość 70 cm. Z reguły ich siedzisko znajduje się na poziomie od 65 cm, a te najniższe nawet 55 cm wysokości. Wiadomo, że ogólna wysokość hokera może poważnie przewyższać te wartości jeśli hoker niski posiada oparcie. Wtedy całkowita wartość jest liczona do najwyższego punktu. Poza różnicami w wysokości hokery niskie i tradycyjne hokery wysokie nie różnią się w żaden sposób. Bywa nawet, że producenci podają te same modele w przeróżnych rozmiarach, które perfekcyjnie sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Kuchnia z wyspą na środku

Krzesła typu hoker o większej wysokości lepiej wyglądają w dużych przestrzeniach i przy typowych meblach barowych dopasowanych do ich wysokości. Napomknięte niższe stołki stworzone są do domowych aranżacji kuchennych oraz znacznie niższych blatów przy wyspach kuchennych i domowych barów.

Wielozadaniowe niskie hokery z możliwością regulacji

Hokery kojarzą nam się z wygodnym siedziskiem usytuowanym na wysokich nogach, bądź jednej nodze z możliwością regulacji wysokości. Takie regulowane krzesła barowe to propozycje do wnętrz, w których panują wysokie blaty i wyspy kuchenne, przy których można praktycznie usiąść ale w odpowiedniej sytuacji dopasowują się także do niższych mebli. Regulacja wysokości siedziska to szalenie skuteczna cecha tego typu hokerów. Dzięki użyciu siłownika w podstawie możemy z łatwością dopasować jego wysokość do swoich potrzeb. Jedyny minus to fakt, że w większości przypadków regulowane hokery są przymocowane na podstawie typu talerz. Nie mamy wówczas możliwości wyboru spośród setek modeli na klasycznych, czterech nogach.

Hokery na okrągłej podstawie

Niski hoker a wysokość blatu

Wybierając hoker niski do blatu kuchennego, warto pamiętać szczególnie o odpowiednim dobraniu wysokości hokera, by móc cieszyć się wygodą oraz zachowaniem odpowiedniej postawy ciała w trakcie siedzenia. Zanim rozpoczniemy poszukiwania modelu idealnego, należy zatem rzetelnie zmierzyć wysokość blatu lub wyspy, do której chcemy dokupić hokery.

Hokery a wysokośc blatu

Ogólna reguła mówi, że odległość pomiędzy siedziskiem hokera a blatem powinna zawsze wynosić około 20-30 cm. A jak wiadomo wysokość blatu kuchennego czy blatu wyspy wynosi 90 cm, w związku z czym dostawiając do niego niski hoker o wysokości 60-65 cm uzyskujemy idealną różnicę poziomów. Oczywiście, znaczenie ma także jakiego wzrostu jest osoba użytkująca krzesło. Niższe siedzisko jest bardziej komfortowe także dla osób wyższych. Zarówno modele z oparciem, z podłokietnikami jak i bardziej proste, tradycyjne stołki pozwolą na komfortowe spożywanie posiłków przy niższej kuchennej wyspie lub przedłużonym blacie. Niskie hokery świetnie sprawdzą się także jako alternatywne siedzisko przy stole do jadalni, kuchni lub w salonie. Biorąc pod uwagę standardową wysokość siedziska krzeseł do jadalni około 45-50 cm, to niższe hokery spokojnie są w stanie zastąpić je w razie potrzeby.

Nikie hokery

Wyspa kuchenna otoczona niskimi hokerami

Wyspa kuchenna to coraz częściej spotykany składnik nowoczesnej kuchni oraz pomieszczeń openspace, czyli salonów z aneksem kuchennym. Dostępna przestrzeń dzienna cieszy się coraz większą sławą i jest to doskonały kontekst do wprowadzenia wyspy kuchennej o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Nie może zabraknąć obok niej praktycznych niskich hokerów. Jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy wysokie stoliki barowe na wysokości 100-110 cm, współcześnie nasze wyspy bazują na wysokości 90 cm dlatego niskie hokery są lepszym rozwiązaniem. Co do stosunku długości blatu i ilości stojących przy nim hokerów, możemy uznać tę samą zasadę, która obowiązuje dla stołów i mówi, że na każde krzesło powinno przypadać 60 cm blatu. Następnym istotnym fragmentem tego mebla jest oparcie, ponieważ jego istnienie lub brak będzie decydował o tym, czy mamy do czynienia z krzesłem czy ze stołkiem barowym. Hokery z oparciem to jednocześnie rozwiązanie o wyższym komforcie i o większej elegancji.

Hokery tapicerowane

Przy wyborze hokerów zwracajmy uwagę na to, czy będą komponować się z wnętrzem i znajdującymi się w nim sprzętami i meblami. Nie muszą zresztą koniecznie tworzyć z nimi idealnej, jednolitej kompozycji. Mogą być dobrane też na zasadzie kontrastu, wówczas będą stanowić efektowny element wystroju wnętrza. Dzięki temu zyska ono niebanalny i wyjątkowy wygląd. Jeśli planujesz kuchnię z wyspą i potrzebujesz kilku porad zapraszamy na naszego bloga pt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.