Od czego zacząć nauką jazdy na rolkach u dzieci?

Dzieci uczą się jeździć na rolkach

Jazda na rolkach to bardzo ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu z rówieśnikami. Obecnie w wielu miejscowościach wybudowano specjalne skate parki, gdzie dzieci i młodzież mogą bezpiecznie uczyć się poruszać na rolkach, deskorolce lub wrotkach oraz pokonywać ciekawe przeszkody. Jednak, zanim dziecko wybierze się do takiego miejsca, powinno najpierw dobrze opanować podstawowe zasady poruszania się na rolkach i hamowania. A od czego warto rozpocząć naukę?

Naucz dziecko prawidłowej pozycji do jazdy na rolkach

Jeśli dziecko jest już zaopatrzone w dobrej jakości rolki, ochraniacze i kask, to czas nauczyć je, jak wygląda prawidłowa pozycja podczas jazdy na rolkach. W tym celu rodzic powinien wybrać się z dzieckiem w bezpieczne miejsce, gdzie będzie mogło swobodnie poćwiczyć. Naukę przybierania właściwej postawy ciała warto rozpocząć na trawniku, a dopiero później można przejść z dzieckiem na utwardzoną ścieżkę. Rolki muszą być rozstawione równolegle, a kolana lekko ugięte. Następnie trzeba pochylić tułów dziecka nieznacznie do przodu, a pociecha powinna oprzeć ręce na kolanach. Ważne, by nogi nie były wygięte do środka ani na zewnątrz, ponieważ w ten sposób dziecko może się szybko nabawić kontuzji.

Warto rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia z nauki jazdy na rolkach do krakowskiej firmy AgamaSport. Lekcje są prowadzone w grupach więc dziecko będzie się uczyć razem z rówieśnikami. Więcej szczegółowych informacji możesz uzyskać na ich witrynie internetowej.

Jak bezpiecznie upadać na rolkach?

Jazda na rolkach nierozerwalnie łączy się z ryzykiem upadku, dlatego warto nauczyć dziecko jak się wywracać, żeby zminimalizować siłę uderzenia i niczego sobie nie złamać. Na początku dziecko może ćwiczyć upadanie z pozycji przysiadu poprzez delikatne przewracanie się na kolana lub na łokcie. Jeśli dziecko upadnie do tyłu, to trzeba je poinstruować, co zrobić, żeby zabezpieczyć głowę przed uderzeniem o podłoże. W takim wypadku najlepiej upadać na pośladki. Kolejnym ważnym elementem będzie lekcja wstawania. Gdy dziecko upadnie, powinno oprzeć się kolanami o podłoże i z tej pozycji powoli podnosić się z ziemi.

Nauka chodzenia i jazdy na rolkach

Jeśli dziecko już wie, jak utrzymać równowagę na rolkach i potrafi bezpiecznie upadać, to można przejść do następnego kroku, czyli nauki chodzenia. W tym celu dziecko powinno ustawić rolki w literę V tak, aby pięty stykały się ze sobą i z tej pozycji może próbować robić małe kroki do przodu naprzemiennie raz jedną, raz drugą nogą. Gdy dziecko poczuje się pewnie na rolkach to znak, że można rozpocząć naukę płynnej jazdy i hamowania. Rodzic musi pilnować, aby pociecha zbyt szybko nie nabierała prędkości, ponieważ wówczas może łatwo stracić panowanie nad swoim ciałem. Hamowanie na początku warto ćwiczyć na płaskim terenie, a następnie można zabrać dziecko na małą górkę lub nierówny chodnik, aby nauczyło się zatrzymywać rolki w każdych okolicznościach.

Jazda na rolkach aktywizuje wiele mięśni, przez co dziecko może szybko się zmęczyć. Naukę trzeba przeprowadzać w pozytywnej atmosferze tak, aby pociecha szybko się nie zniechęciła. Każdy sukces powinien się spotkać z aprobatą rodzica, a gdy już dziecko dobrze opanuje jazdę na rolkach, to warto je zabrać do skate parku, aby tam mogło dalej doskonalić swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.