Jak ograniczyć spożywanie alkoholu?

Wino

Ograniczenie spożywania alkoholu może okazać się trudnym zadaniem. Nie tylko ze względu na Twoją słabą wolę ale być może ze względu na presję znajomych, otoczenia. Warto poznać kilka sposobów, które pozwolą Ci małymi krokami dojść do całkowitej abstynencji bądź ograniczyć ilość spożywanego alkoholu do minimum.

Jak zacząć ograniczać ilość spożywanego alkoholu?

Na samym początku, musisz sobie uświadomić, że jeśli uwielbiasz relaks przy kieliszku wina albo nie wyobrażasz sobie spotkania ze znajomymi bez butelki wysokoprocentowego trunku, może nie być łatwo. Niektórzy polecają stopniowe zmniejszanie ilości spożywanego alkoholu. My jednak proponujemy, byś przez pierwszy tydzień bądź dwa całkowicie odstawił alkohol i zadbał o pełną abstynencję.

Czy to jednak wystarczy?

Jeśli chcesz sprawdzić ile alkoholu spożywasz warto przemyśleć możliwość założenia dzienniczka picia. Wcześniej powinieneś nauczyć się przeliczać ilość spożywanego alkoholu. Musisz wiedzieć ile alkoholu znajduje się chociażby w Twoim drinku. W założonym dzienniczku będziesz mógł notować ilość i rodzaj wypitego alkoholu – pamiętaj by robić to uczciwie.

Przed rozpoczęciem picia warto ustalić limit, którego nie przekroczysz. Musi on być rozsądny i oczywiście, niezbyt duży. Sposobem na ograniczenie picia może być spożywanie alkoholu rozcieńczonego, picia między kolejnymi drinkami, drinków bezalkoholowych czy też powolne picie małymi łyczkami. Jeśli nie chcesz wypić zbyt dużo, unikaj towarzystwa osób, które zwykle piją bardzo dużo. O swoim postanowieniu, warto również porozmawiać ze znajomymi – poproś ich by nie namawiali Cię do picia ale też nie robili prezentów w postaci wysokoprocentowych trunków. Zrezygnuj też z picia „na poprawę humoru” – alkohol nie rozwiąże Twoich problemów, a tylko na chwilę pozwoli o nich zapomnieć.

Jeśli jednak samodzielne próby ograniczenia ilości spożywanego alkoholu są dla Ciebie zbyt trudne, pomyśl o pomocy z zewnątrz. Specjalistyczne ośrodki terapii takie jak http://ograniczpicie.pl/ oferują pomoc nie tylko osobom zmagającym się z alkoholizmem ale również osobom, które chcą ograniczyć picie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.