Opieka nad pacjentem obłożnie chorym

Opiekowanie sie osobą obłożnie chorą

Artykuł partnera.

W życiu każdego z nas może nadejść taki moment, gdy bliska naszemu sercu osoba zaczyna podupadać na zdrowiu. Często wiążę się to z koniecznością sprawowania nad nią całodobowej opieki. Jest to szczególnie trudny moment z punktu widzenia rodziny obłożnie chorego pacjenta. Opieka nad nim wymaga bowiem znajomości kilku podstawowych technik, które umożliwią wejście w nową rolę. W związku z tym postanowiliśmy zebrać cenne wskazówki w jednym miejscu i podpowiedzieć, jak radzić sobie z osobą leżącą. Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Jak opiekować się obłożnie chorym pacjentem? Podstawowe zasady

Opieka nad obłożnie chorym pacjentem może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które dotąd nie miały okazji zajmować się bliskim. Należy zadbać nie tylko o jego samopoczucie, lecz także kondycję fizyczną, by nie doszło do pogorszenia aktualnego stanu zdrowia. Systematyczna opieka zakłada m.in. podawanie posiłków, mycie pacjenta tudzież wykonywanie czynności, które mają na celu zapobieganie odleżynom. Każdy kolejny dzień to nowe wyzwania. Warto zatem dobrze przygotować się do nowej roli i zapewnić pacjentowi wsparcie w trudnych momentach.

Jak opiekować się osobą leżącą, by jej nie zaszkodzić? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że powinna czuć się przy Tobie bezpiecznie i komfortowo. Pod żadnym pozorem nie wyśmiewaj jej stanu zdrowia i nie okazuj zdenerwowania czy zniecierpliwienia, choć te zapewne jeszcze niejednokrotnie wystąpią. W opiece liczy się przede wszystkim godność osoby obłożnie chorej.

Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego – krok po kroku

Wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych to absolutna konieczność. W dużym stopniu wpływają one na komfort osoby chorej, a także minimalizują ryzyko występowania potencjalnych problemów na tle zdrowotnym, w tym odleżyn. Zanim jeszcze przejdziesz do codziennej higieny, wytłumacz pacjentowi, jakie czynności przeprowadzisz i zadbaj o jego samopoczucie psychiczne. Mycie pacjentów stale unieruchomionych rozpoczynamy od przygotowania niezbędnych akcesoriów. Z pomocą przyjdą jednorazowe podkłady celulozowe, chusteczki nawilżane bezzapachowe, pieluchomajtki i krem do skóry zrogowaciałej. Akcesoria dla pacjenta zamówisz tutaj – https://eplaster.pl/pl/c/DLA-PACJENTA/188. Warto też napełnić miskę ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu i wziąć czysty ręcznik.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta może okazać się, że będą konieczne dodatkowe ręce do pomocy. Podczas mycia nieuniknione jest obracanie pacjenta na drugą stronę, co rzeczywiście wymaga dużych pokładów siły. Warto mieć też na uwadze fakt, iż skóra osoby obłożnie chorej jest często podrażniona. Nie wykonuj zatem intensywnych ruchów, tylko delikatnie przemywaj skórę z użyciem chusteczek lub nasączonej gąbki. Mycie pacjenta leżącego dobrze jest zacząć od górnych partii, by następnie przejść do okolicy intymnej. W tym momencie pragniemy zauważyć, że proceder ten może być niekomfortowy dla obu stron. Radzimy w tej sytuacji odsłaniać wyłącznie te partie ciała, które aktualnie są myte.

Wskazane jest też, aby regularnie pielęgnować włosy pacjenta. Ciekawym rozwiązaniem jest czepek do mycia włosów bez użycia wody. Zawiera szampon i odżywkę, które nie wymagają spłukiwania. Niewątpliwie jest to duże udogodnienie.

Ważne, aby po zakończeniu czynności higieniczno-pielęgnacyjnych nasmarować ciało kosmetykiem o właściwościach natłuszczających i nawilżających. Stale unieruchomieni pacjenci są narażeni na występowanie problemów skórnych. O odleżyny wcale nie tak trudno! Opiekun powinien regularnie kontrolować kondycję skóry pacjenta, używać miękkiego prześcieradła i masować skórę w celu poprawienia krążenia.

Żywienie pacjentów obłożnie chorych – to warto wiedzieć

Pacjenci obłożnie chorzy z reguły nie są w stanie samodzielnie przyjmować pokarmów. Jeśli specjalista nie włączył żywienia pozajelitowego, należy pilnować stałych pór podawania posiłków. Powinny być lekkostrawne i łatwe w przyjmowaniu.

Jak podawać posiłki pacjentowi? Osoba obłożnie chora musi zostać ułożona w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, by nie doszło do zadławienia. Co kilka kęsów podajemy wodę i obserwujemy samopoczucie pacjenta.

Opieka nad pacjentem obłożnie chorym może początkowo dawać w kość opiekunowi, z czym nie sposób się nie zgodzić. Nieustanne schylanie się, podnoszenia pacjenta czy powtarzanie zdania kilka razy bywa obciążające. Pamiętaj, by w tym wszystkim nie zapomnieć o swoich potrzebach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.