Opieka nad seniorami w Niemczech – dlaczego lepiej szukać pracy przez agencję?

Kobieta pracuje jako opiekunka dla seniora

Artykuł partnera.

Polki w średnim wieku często mają problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Większość pracodawców preferuje młodsze osoby, co prowadzi do wykluczenia i konieczności podejmowania się ciężkich i słabo opłacanych zajęć przez osoby w średnim wieku. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet wpada na pomysł wyjazdu do Niemiec jako opiekunka seniora. Czy jednak warto szukać zatrudnienia na własną rękę?

Wokół agencji pracy narosło wiele mitów i uprzedzeń, które sprawiają, że część Polaków rozważających wyjazd za granicę niechętnie korzysta z ich usług. Warto jednak pamiętać, że szukanie zatrudnienia na własną rękę ma wiele minusów. Po pierwsze, korzystając z usług agencji takich jak Frigga, mamy pewność, że oferty są zweryfikowane. Po wyjeździe opiekunka również otrzymuje wsparcie koordynatora, dlatego ma do kogo się zwrócić w trudnych sytuacjach np. w przypadku konfliktu z rodziną podopiecznego czy złego traktowania.

Niezaprzeczalnie największym atutem pracy za pośrednictwem agencji jest jednak legalne zatrudnienie. Opiekunka ma opłacone składki zdrowotne i emerytalne, nie naraża się też na problemy z prawem, które mogą pojawić się w razie pracy „na czarno”. Warto też pamiętać, że korzystając z usług sprawdzonej agencji, nie trzeba obawiać się o terminowość otrzymania wynagrodzenia. Jeżeli pracujemy nielegalnie, nigdy nie mamy pewności, czy rodzina seniora nas nie oszuka i nie zapłaci za mało, wcale lub po długim czasie.

Na co zwracać uwagę szukając pracy jako opiekunka osób starszych?

Przeglądając oferty na stronie agencji Frigga, nietrudno zauważyć, że są bardzo zróżnicowane. Opiekunki poszukują zarówno seniorzy, którzy wymagają pomocy w pracach domowych, jak i osoby leżące, całkowicie uzależnione od drugiej osoby. Pracujący w agencji rekruterzy biorą to pod uwagę, dlatego dobierają kontrakt na miarę możliwości kandydatki.

Podczas szukania pracy warto też wziąć pod uwagę własne preferencje. Pojawiają się ogłoszenia z całych Niemiec, zarówno dużych miast, jak i terenów wiejskich. Na prowincji trzeba wziąć pod uwagę, że opiekunka bez prawa jazdy i samochodu nie będzie w stanie wybrać się na zakupy czy zapewnić sobie rozrywki w czasie wolnym. Pracownicy dobrej agencji z pewnością sprawdzą też nasz poziom języka niemieckiego. Im jest lepszy, tym wyższe wynagrodzenie, ponieważ rodziny seniorów są w stanie zapłacić więcej w zamian za możliwość swobodnej komunikacji z opiekunką. Wyjazd bez znajomości niemieckiego jest praktycznie niemożliwy, ponieważ rozmowa z seniorem jest niezwykle ważną częścią tego zawodu.

Praca opiekunki osób starszych wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale może też być źródłem ogromnej satysfakcji. Jeżeli jesteś empatyczną osobą i mówisz po niemiecku w stopniu przynajmniej komunikatywnym, warto rozważyć podjęcie zatrudnienia w opiece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.