Pandemia samotności

Kobieta podczas psychoterapii online

Artykuł partnera.

Pandemia koronawirusa była nie tylko atakiem na nasze zdrowie fizyczne, ale i w równym stopniu negatywnie wpłynęła na kondycję psychiczną tak wielu z nas. Choć problem samotności i wynikające z niej pozostałe, dojmujące przypadłości były wyraźnie widoczne jeszcze przed pojawieniem się COVID-19, to właśnie czas permanentnej izolacji związany z pojawieniem się wirusa sprawił, że jego zasięg w zakresie zdrowia psychicznego urósł do rangi ogólnoświatowej.
Postpandemiczna rzeczywistość również nie okazała się dla nas łaskawa i wyraźnie odciskając swoje piętno, ciągle daje się we znaki, korelując ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się depresji i innych poważnych chorób będących niejako jej efektem.

Wiele badań mówi, że w obecnych czasach problem samotności dotyka co czwartą osobę w naszym kraju. Przed pojawieniem się koronawirusa nasze życie w zdecydowanej większości wyglądało zgoła odmiennie. Życie towarzyskie kwitło – spotykaliśmy się z przyjaciółmi, regularnie odwiedzaliśmy rodzinę, a w naszym grafiku często figurowały pokaźne listy dodatkowych aktywności, które staraliśmy się uprawiać w ramach wielopłaszczyznowego dbania o swoją kondycję. Kiedy wirus zapukał do naszych drzwi  niosąc ze sobą widmo izolacji i często przymusowej kwarantanny, świat zamarł, a nasz standard życia uległ wyraźnemu pogorszeniu na długi czas. Samotności wdzierała się ze wszystkich stron, uwalniając przy tym szereg innych problemów z obszaru szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, które w wielu przypadkach wymagały podjęcia leczenia. Jak wskazują badania Komisji Europejskiej, zjawisko to w przeważającej większości dotknęło tzw. młodych dorosłych. Wystarczyło kilka miesięcy izolacji i koniecznego do zachowania dystansu społecznego, aby spory odsetek ludzi odczuwających samotność powoli zaczął wpadać w objęcia depresji, ukazując skalę problemu, którego rozwiązanie wymagało podjęcia niezwłocznych działań.

Na szczęście, na zgliszczach nowej rzeczywistości w której z uwagi na wszechobecny izolacjonizm nie było możliwości stacjonarnego leczenia, powstał nowy format wsparcia w postaci psychoterapii online, która pomimo trudnych początków, trwale zagościła na rynku usług z zakresu terapii zdrowia psychicznego.

Terapia w domu

Czym jest terapia online?

Psychoterapia online to nic innego jak sesja terapeutyczna w sieci, którą mamy sposobność przeprowadzić dzięki możliwościom jakie daje nam obecna technologia. Wystarczy posiadać urządzenie wyposażone w kamerę i dające możliwość podłączenia do internetu, za pomocą którego połączymy się na wideoczacie z naszym terapeutą. Jak pokazują statystyki, najczęściej do tego celu używamy komputerów i smartfonów, natomiast same spotkania online odbywają się głównie poprzez aplikację Skype, Messenger, Zoom oraz Whatsapp.

W obecnych czasach na rynku działają dziesiątki serwisów zrzeszających certyfikowanych terapeutów i oferujących psychoterapię online, co pozytywnie wpływa zarówno na ich konkurencyjność jak i zapewnienie potencjalnym pacjentom możliwie szybkich terminów spotkań.

O czym należy pamiętać decydując się na psychoterapię online?

Jedną z głównych zasad, której powinniśmy przestrzegać w trakcie naszych poszukiwań jest branie pod uwagę tylko tych serwisów, które zatrudniają certyfikowanych terapeutów, a ich obecność na rynku jest już na tyle długa, że mogą się one pochwalić choć minimalną ilością zweryfikowanych referencji od osób, którym udało znaleźć się tam pomoc. Takim bezpiecznym miejscem w sieci niewątpliwie jest trzymsie.pl, który stawia na najlepszych specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego i jednocześnie w dalszym ciągu inwestuję w rozwój architektury portalu, czyniąc go tym samym coraz lepszym w obsłudze.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeutycznej?

Sfera psychiczna i fizyczna nieustannie się przeplatają – kiedy jedna z nich pozostaje zaburzona, niemożliwym jest cieszenie się pełnią zdrowia. Jeśli czujemy się nieszczęśliwi w sposób z którym nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić, w trybie pilnym poszukajmy specjalisty, stawiając tym samym pierwszy krok w kierunku rozwiązania naszych problemów.
Szeroka dostępności terapii online oraz jej potwierdzona skuteczność sprawiają, że decyzja o podjęciu leczenia może być łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki pojawieniu się tego formatu leczenia, czas oczekiwania na wizytę również uległ wyraźnemu skróceniu.

Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne, które podobnie jak życie, mamy tylko jedno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.