Pewność siebie. Zaufanie do siebie. Jak wzmocnić swoją samoocenę w wielkim mieście?

Jak zyskać pewnośc siebie

Pewność, zaufanie do siebie i poczucie własnej wartości są niezbędnymi elementami zdrowego funkcjonowania w świecie.

Część 3

Brzmi trywialnie i nie budzi wątpliwości, ale co to właściwie znaczy?

Każdy z nas może mieć inną definicję i inne spojrzenie  na ten temat i nie jest to błędem. Dobra samoocena to trochę jak mityczny Graal – coś, o czym każdy wie, że istnieje, ale co mamy zrobić, by ją osiągnąć…. tu już kompletnie gubimy się w lesie możliwości.

Człowiek z dobrą samooceną i zaufaniem do siebie czuję się dobrze z samym sobą; z tym, kim jest i gdzie znajduje się w danej chwili. Docenia swoją wartość, potrafi zadbać o swoje potrzeby. Zna swoje możliwości, docenia swoje osiągnięcia i umiejętności. Ale równocześnie jest świadomy swoich ograniczeń i faktu, że nie wszystko w życiu zależy od niego.

Dobra samoocena wiąże się ze stanem samoakceptacji

Jest to postawa, która charakteryzuje się zaufaniem, szacunkiem do siebie i wiarą w swoje możliwości. Taka postawa pozwala nam dobrze funkcjonować we współczesnym świecie. Jej uzyskanie nie jest łatwe, bo zawiera w sobie sprzeczne elementy. Oto z jednej strony powinniśmy być wyrozumiali dla siebie i swoich ograniczeń a z drugiej stawiać sobie wyzwania i się rozwijać. Mamy być pewni siebie, potrafić dbać o własne potrzeby, a jednocześnie umieć je świadomie odpuszczać, aby znajdować złoty środek.

Dobra samoocena może być definiowana na wiele sposobów, ale jej najważniejszym elementem jest to, że „czuję się dobrze jako ja”.

Ważne jest, aby pracując nad podniesieniem swojej samooceny rozumieć, że – być może paradoksalnie – nie wszystko dla jej poprawy jesteśmy w stanie zrobić sami. Samoocena jest bowiem strukturą wewnętrzną, której podwaliny tworzone są jeszcze w okresie dzieciństwa, przez rodziców i otoczenie w którym wyrastaliśmy. Zmiana wykształconych wtedy postaw wymaga dużej pracy i wysiłku, a i nawet wtedy nie zawsze udaje się w pełni.

Inna sprawa to fakt, że próbując samodzielnie poprawić swoją samoocenę nie wiemy jak się za to zabrać, a samouczki i gazetowe porady nie przynoszą rozwiązań.

Najlepiej więc jest pracować nad samooceną ze wsparciem psychoterapeuty. Całkowicie samodzielna praca nad strukturami, które rozwinęły się w okresie dzieciństwa, bywa raczej niemożliwa.

Ale jeszcze zanim udamy się do psychoterapeuty możemy zrobić kilka rzeczy, które poprawią nasze funkcjonowanie i dadzą nam większą świadomość siebie. Warto pamiętać, że już sam fakt podjęcia działań ma własną rękę, nawet najprostszych, wzmacnia nasze zaufanie do siebie i naszą samoocenę. Takie działania uczą nas też pracy samodzielnej, która jest niezbędna również w trakcie psychoterapii.

CO MOGĘ ROBIĆ SAMODZIELNIE, ABY POPRAWIĆ SWOJĄ SAMOOCENĘ ?

Budowanie zaufania i pewności siebie
Źródło: Pexels.com

Rozwijaj świadomość siebie. Nie bój się spędzać dziesięciu minut dziennie tylko z samym sobą. Najlepiej w ciszy, zadając sobie pytanie jak się czuję? Co było fajnego w tym mijającym dniu?

Nie uciekaj od bycia z samym sobą – to fundamentalne.

Zastanów się jakie są twoje mocne strony. Co robisz dobrze?

W swojej pracy terapeutycznej zauważam, że bardzo często odpowiedź na to właśnie pytanie bywa trudna. Bez kłopotu potrafimy wyrecytować całą listę naszych błędów i grzechów, ale z dobrymi rzeczami jest o wiele gorzej. Jeśli masz z tym trudność, zadaj to pytanie swoim przyjaciołom czy znajomym… ale pamiętaj, by zaznaczyć że chodzi o wyłącznie dobre rzeczy.

Bądź łagodny dla siebie. Staraj sobie wyznaczać realne cele do zrealizowania. Zarówno te długo-, jak i krótkoterminowe. Stosuj metodę KROK PO KROKU. Zauważaj, co udało się zrobić każdego dnia

Nie porównuj się. Zawsze znajdziesz kogoś, kto jest w czymś lepszy, czy ogólnie ma lepiej w życiu. Ale zawsze też znajdziesz kogoś, kto ma gorzej od ciebie. Nie tędy droga.

Zamiast tego szukaj w ludziach inspiracji. Jeśli komuś coś się udało, możesz spróbować to powtórzyć. Przyjrzyj się metodom działania, osiągniętym skutkom… porównywanie zamień na inspirację.

Pamiętaj, że nie wszystko musisz zrobić sam. Sedno tkwi we współpracy, w połączeniu twojej własnej woli i siły do podjęcia trudnych działań ze wsparciem poradników czy specjalistów. Jedno nie zadziała bez drugiego.

Artykuł napisała:
Renata Pająkowska-Rożen,
Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta i trener.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.