Pieprzyki a czerniak. Kiedy i jak należy usuwać podejrzane znamiona? 

Lekarz ogląda zmaniona na plecach u swojej pacjentki

Artykuł partnera.

Na skórze większości osób pojawiają się niewielkie zmiany barwnikowe, określane mianem pieprzyków. Większość z nich jest całkowicie niegroźna i nie ma potrzeby ich usuwania, jeśli nie przysparzają nam problemów. Wszystkie znamiona należy jednak uważnie obserwować – w ich przypadku istnieje bowiem ryzyko rozwoju czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Sprawdźmy, jak kontrolować swoje znamiona i kiedy zgłosić się do lekarza na konsultację. Odpowiednie postępowanie ze znamionami pozwala bowiem uratować życie!

Czym są znamiona? Skąd się biorą na naszej skórze?

Znamiona, potocznie nazywane pieprzykami, to zgrupowania komórek barwnikowych skóry – melanocytów. Są to w większości przypadków zmiany o charakterze łagodnym, które nie są groźne dla naszego zdrowia ani życia. Powstają pod wpływem promieniowania słonecznego, stąd bardzo często obserwujemy pojawienie się nowych „plamek” na skórze po wakacjach, zwłaszcza jeśli podczas urlopu korzystaliśmy z uroków słońca.

Przeciętny człowiek posiada na swojej skórze od 10 do 40 znamion, które w większości przypadków nie wymagają żadnej ingerencji lekarskiej. Niekiedy zaleca się usuwać znamiona, jeśli znajdują się one w miejscach narażonych na regularne podrażnianie np. odzieżą, grzebieniem czy podczas golenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie znamiona powinny znajdować się pod stałą obserwacją. Regularne ich kontrole możemy z powodzeniem prowadzić we własnym zakresie, w warunkach domowych.

Oglądanie znamion

Jak obserwować znamiona? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Niektóre znamiona mogą z czasem zmieniać swój wygląd. To właśnie z nich najczęściej rozwija się złośliwy nowotwór skóry – czerniak. Jego odpowiednio wczesne wykrycie pozwala na usuniecie zmiany i zapobiega przez dalszym rozwojem choroby nowotworowej. Jest to o tyle istotne, że nieleczony czerniak może doprowadzić do śmierci. Z tego powodu każda osoba, która posiada na swojej skórze zmiany barwnikowe, powinna regularnie je oglądać.

Do wizyty u dermatologa powinny skłonić nas następujące zmiany w wyglądzie znamion – znamię zaczyna rosnąć tylko w jednym kierunku w sposób asymetryczny, posiada nierówne, poszarpane brzegi, ma czarny lub czerwony kolor, zwiększyło swoje rozmiary do 5-6 mm oraz zmienił się jego dotychczasowy wygląd np. znamię straciło włoski, zmieniło swoje zabarwienie, krwawi, tworzy się na nim strupek itp. Z takimi obserwacjami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który obejrzy podejrzane znamię pod dermatoskopem i podejmie kolejne kroki.

Na szczęście, odpowiednio wcześnie wykryta zmiana nowotworowa może być całkowicie wyeliminowana. W tym celu wykonywane jest usuwanie znamion w Gdańsku, za które w Centrum Medycznym Tartaczna 2 odpowiada profesjonalny chirurg onkologiczny. Następnie, wycięte wraz z marginesem skóry znamię trafia do analizy histopatologicznej, która pozwala na precyzyjne określenie jego charakteru. Warto ponadto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia czerniaka, usuwanie znamion metodą laserową, poprzez zamrożenie czy częściowe wycięcie, jest zakazane. Istnieje bowiem duże ryzyko rozsiewu nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.