Pierwsza wizyta u dziecka – jak się zachować i do niej przygotować?

Niemowlak leży w białej pościeli w łóżeczku

Kiedy świeżo upieczeni rodzice, po złożonych gratulacjach zapraszają Cię na pierwszą wizytę u dziecka, oczywiście z chęcią się zgadzasz. Jednak do takiej wizyty musisz odpowiednio się przygotować. Na pewno warto przygotować odpowiedni prezent dla dziecka, ale i upominek dla rodziców. Prezent może być praktyczny, niezbędny w ramach bieżących potrzeb albo przydatny na przyszłość.

Pierwsza wizyta u dziecka – o czym należy pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, jak się zachować podczas pierwszej wizyty u dziecka. Na pewno jeśli rodzice sami tego nie zaproponują, lepiej nie brać dziecka na ręce. Matki bywają w pierwszych dniach bardzo przewrażliwione na punkcie swojej pociechy. Nie chodzi nawet o fakt zrobienia krzywdy maluszkowi, bo przecież są osoby, które mają wprawę z małymi dziećmi, własnymi czy z opieką nad dziećmi krewnych czy znajomych. Bardziej chodzi o zasadę, by poczekać aż rodzice sami zaproponują wzięcie maluszka na ręce. Istotne znaczenie ma również fakt, że dziecko w pierwszych dniach, a nawet miesiącach bardzo dużo śpi, ale krótko i szybko się wybudza. Jego usypianie dla rodziców jest jeszcze problematyczne, dlatego branie na ręce śpiącego dziecka nie jest najrozsądniejszą decyzją. Nie należy też udzielać rodzicom rad na temat opieki nad dzieckiem, jeśli sami o to nie poproszą. Można wspomnieć o czymś mimochodem w trakcie rozmowy, ale na pewno nie należy krytykować młodych rodziców jak opiekują się swoim dzieckiem. W końcu każdy się tego uczy. Choć niektóre uwagi mogą wynikać z troski, to jednak o ile młodzi rodzice mogą je tolerować, gdy rad udzielają ich rodzice, tak, gdy są to ciotki, wujkowie albo znajomi, to jest to już bardzo irytujące.

Pierwsza wizyta u dziecka – co zakupić dla malucha?

Jeśli wybieracie się w pierwsze odwiedziny dziecka, to w dobrym tonie jest zapytać rodziców malucha, czy życzą sobie czegoś szczególnego, czy coś jest im potrzebne. Oczywiście rodzice mogą coś zaproponować, ale nie mają prawa Ci nic narzucać. Znamy sytuacje, gdzie świeżo upieczony ojciec dziecka, sam wyszedł przed szereg i polecił, by przypadkiem nie kupować dziecku body. Takie zachowanie oczywiście nie jest na miejscu, bo już fakt, że ktoś chce odwiedzić młodych rodziców i wykazać zainteresowanie i troskę powinno zostać docenione. Na pewno osobom odwiedzającym dziecko odechciewa się przychodzić, gdy coś jest im z góry narzucane. Zatem można zasugerować się, gdy ktoś wymieni konkretną rzecz albo zakupić to, co uważamy za stosowne. Nawet jeśli ubranko okaże się za małe, to przecież można przekazać rodzicom później paragon, by wymienili body czy inne ubranko na większe, a zawsze mogą też je sprzedać. W końcu chętnych na pewno nie brakuje. Warto jednak wybrać ubranko większe, na kilkumiesięcznego malucha, bo z reguły te najmniejsze rozmiary rodzice kupują maluszkowi w ramach wyprawki.

Pierwsza wizyta u dziecka – co można kupić poza ubrankami? Czy sprawdzi się pościel dla dzieci?

Oczywiście nie tylko ubranka można kupić dziecku w ramach pierwszej wizyty. Doskonale sprawdzą się zabawki. I tu rzecz jasna warto wybrać te niemowlęce, a nie dla rocznego czy starszego dziecka. Sprawdzą się grzechotki, piszczałki czy książeczki sensoryczne. Można podarować także pościel dla dzieci. Choć na początku maluszek raczej nie korzysta z poduszki, chyba że ze specjalnej niemowlęcej zaleconej przez pediatrę, to jednak rodzice często używają kołderki, gdy dziecko zawinięte jest w rożek niemowlęcy. Zatem pościel dla dzieci może się przydać. Na pewno urozmaici design łóżeczka i pokoju dziecka. Oczywiście powinna być to pościel wysokiej jakości, wykonana z hipoalergicznego materiału.

Co na pierwszą wizytę u dziecka zakupić świeżo upieczonym rodzicom?

Na koniec przypominamy, że również świeżo upieczonym rodzicom można przynieść prezent. Do takich popularnych podarunków należą zestawy prezentowe. Mogą one zawierać coś słodkiego, skarpetki z napisem „I love mum” czy „I love dad”. T-shirty ze śmiesznymi napisami czy kubki ceramiczne na kawę. Na pewno młodzi rodzice ucieszą się, gdy pomyślicie także o nich. Możecie także przynieść zestaw zdrowych soków, czy dobrą kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.