Płyty OSB – jakie są ich właściwości i zastosowanie?

Mężczyzna w sklpie ogląda płyty OSB

Budowa domu wiąże się z wieloma zadaniami, które wymagają zastosowania różnego rodzaju materiałów budowlanych. Gdy już powstanie konstrukcja budynku bardzo ważne jest jego odpowiednie wykończenie. Do budowlanych prac wykończeniowych idealnie nadaje się płyta OSB. To bardzo popularny i chętnie wykorzystywany materiał, który ma szerokie spektrum zastosowań.

Czym są tego rodzaju płyty i dlaczego warto je wykorzystać? Jak dobrać rodzaj płyty do charakteru pracy? Sprawdź co radzimy.

Płyty OSB – co musisz o nich wiedzieć?

Płyta OSB to płyta drewnopodobna, która wykonana jest najczęściej ze sprasowanych wiórów sosnowych lub świerkowych. Powstaje na skutek prasowania, gdzie wykorzystuje się znaczne temperatury i ciśnienie, a do sklejenia wiórów używa się żywicy. OSB produkowane są z jednej lub wielu warstw. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt OSB, które mogą się różnić parametrami, takimi jak zawartość drewna, gładkość lub porowatość powierzchni czy rozmaite warianty wykończeń krawędzi, np. frezowane lub proste. Te mocno sprasowane, kompozytowe płyty mogą mieć różne grubości, np. płyta OSB 8 mm, płyty OSB 12 mm, płyty OSB 18 mm. Dostępne są również produkty w innych jeszcze wielkościach, np. 22 i 25 mm.

Jakie są właściwości płyt OSB?

Płyty OSB idealnie się nadają jako materiał wykończeniowy, ponieważ są łatwe w obróbce, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Ponadto są odporne na wilgoć i zginanie. Płyty drewnopodobne jako materiał konstrukcyjny są najlepszym wyborem, gdyż znacząco skracają czas prac. Ten budulec jest stosunkowo łatwy i prosty w montażu, ponieważ wystarczy przeciąć je przy pomocy piły elektrycznej na pożądane rozmiary, a następnie przymocować przy pomocy gwoździ spiralnych lub wkrętów do drewna. Do ich instalacji wykorzystuje się także klej montażowy do drewna. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje płyt, które mogą posiadać różną wagę np. płyty OSB 12 mm – 5,3 kg na m2 czy płyty OSB 18 mm – 11,3 kg na m2, co sprawia, że możne je wykorzystywać do najrozmaitszych celów.

Płyty OSB – jakie zastosowanie?

Standardowe płyty dzielą się na na różne rodzaje, w zależności od techniki ich wytwarzania:

  • OSB 1 mają ogólne zastosowanie w suchych pomieszczeniach
  • OSB 2 wykorzystywane jako płyty nośne we wnętrzach mieszkań i domów, gdzie nie występuje zbyt duża wilgotność powietrza
  • OSB 3 wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz np. do konstrukcji dachów
  • OSB 4 to najtwardszy i najbardziej wytrzymały rodzaj płyty, wykorzystywany w trudnych warunkach, takich jak podwyższona wilgotność powietrza i znaczne obciążenia mechaniczne, np. do konstrukcji nośnych czy szalunków

Bardzo popularnym rozwiązaniem są płyty OSB 12 mm i płyty OSB 18 mm. Te pierwsze doskonale się sprawdzą we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych np. jako budulec na ściany wewnętrzne, zaś te drugie są grubsze i bardziej wytrzymałe dlatego można je wykorzystywać jako materiał konstrukcyjny podłogi. Te rodzaje płyt cieszą się bardzo dużą popularnością i są bardzo chętnie wybierane jako uniwersalny materiał do prac remontowych i budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.