Pokolenie Y – jak skutecznie planować i wyznaczać cele?

Młoda kobieta z pokolenia Y z aparatem przy twarzy

Millenialsi — pierwsze pokolenie ery cyfrowej, są dobrze wykształceni, wielozadaniowi, pewni siebie, i mają mnóstwo energii. Czym dokładnie charakteryzuje się pokolenie Y? Jakie ma cele? Sprawdźmy to!

Pokolenie Y – charakterystyka

Pokolenie Y to grupa, która ma nieosiągalne dla poprzednich pokoleń możliwości inwestowania w siebie, we własne zdrowie oraz samopoczucie. Dorastając w otoczeniu, gdzie tendencją podejścia wykształceniowego było hasło: „wszyscy wygrywają”, oraz „zakuwanie w szkole na same piątki dla rodziców” – zaburzyło przebieg naturalnej krzywej uczenia się jak radzić sobie z porażką. W taki to sposób, kształtując osoby z dość mocną strefą bezpieczeństwa i ciągłym dostępem do resetu i pauzy.

Wychowanie w takich warunkach skutkowało szybką frustrację oraz poczuciem trudności uporania się ze stresowymi sytuacjami u młodzieży. Wykorzystując to później na sobie, będąc dziećmi, uczymy się obserwując rodziców, ich styl bycia oraz sposób radzenia sobie na różnych płaszczyznach życia.

Milenialsi a praca

W ciągu ostatnich paru lat, coraz więcej osobników pokolenia Y, skarży się na wypalenie fachowe. Z przyjściem technologii oraz automatyzacji procesów pracowniczych, zwłaszcza w czasach Covid’u – siła robocza jest zastępowana robotami, a niektóre fachy są na zawsze wykreślone z listy zawodów.

Konieczność zmian tego spisu rośnie niemal codziennie, a sama ścieżka zawodowa całkowicie się różni od tego, co widzieliśmy u rodziców. Niezależnie, pracując na etacie czy mając swój biznes – w dzisiejszych czasach jest dość trudno się wybić spośród konkurencji.

Walcząc o dobre miejsce zatrudnienia lub promując swoje usługi, należy pozostać dynamicznym 24/7 i utrzymywać stały poziom tryskania energią na wszystkich płaszczyznach życia – a przecież graniczy to z cudem.

Narzucony rytm rozwoju będzie tylko się rozpędzał i jest to absolutnie normalnym, że człowiek będzie czuć się zagubionym lub nie będzie mieć ochoty na robienie czegoś, co nie sprawia przyjemności.

Bycie mniej aktywnym, podczas presji pandemicznej, dało wszystkim nam w kość. Wiele osób zaczęło kwestionować własne życie, osiągnięcia i/lub plany na przyszłość. Te prawie półtora roku dla wszystkich nas są wielkim przełamaniem, natomiast w tej sytuacji trzeba zaakceptować realia teraźniejszości i dostosować tok myślenia pod bit zmian, który narzuca nam świat.

Mężczyzna z pokolenia Y
Źródło: Pexels.com

Czas pandemii przyniósł możliwość uświadomienia, na którym etapie się jest w swoim życiu. Również dla dużej ilości osób, którzy byli pewni swojej drogi, ten czas był bardzo mocnym wstrząsem i przymusem zmiany wcześniej wybranego kierunku ruchu. Życie już nigdy nie będzie takie jak było i można znaleźć w tym wiele plusów i minusów. Dopóki jeszcze trwa proces wprowadzenia zmian, jest to dobry moment żeby się zatrzymać, zaobserwować i pomyśleć „W czym mogę być przydatny temu światowi?”. Czy myślałeś i czy wiesz na pewno co pragniesz mieć w swoim życiu?

Dotyczy to rzeczy materialnych i nie tylko: rodzina, dom, praca, znajomi, przychód, wartości, rozwój osobisty, zdrowie psychiczne oraz fizyczne…. Co potrzebujesz mieć lub zrobić, żeby postawić i osiągnąć swoje cele? A co z tego już możesz zrobić dziś? Czy twój zawód jest zapotrzebowany w dzisiejszych czasach? Czy lubisz to co robisz? Czy twoja praca przynosi tobie wystarczająco dochodu na zadowalanie swoich potrzeb?

Pytań można znaleźć wiele, natomiast istotnym jest sama świadomość prawdziwych reali życia: na jakim etapie jesteś, w jakim kierunku się poruszasz i czy twoje teraźniejsze działania doprowadzą Ciebie do mety, do której pożądasz.

Jak skutecznie planować i wyznaczać cele?

Podzielę się z Tobą kilkoma tajemnicami skutecznego planowania i stawiania celów.

Cele muszą być SMART, czyli:

  1. Specific (Konkretne) – Pozostając w obszarze realistycznym, każdy cel musi być przejrzysty, precyzyjny oraz dobrze zapisany.
  2. Measurable (Mierzalne) – Mierzalność powinna być namacalnie wyraźna lub sformułowana w sposób, który będzie jawnie  świadczyć o progresie podjętych działań.
  3. Assignable (Jeśli jest możliwość – Delegowanie zadań) – Delegowanie zadań dotyczy bardziej celów zespołowych. Nie jest rekomendowane używanie tego elementu w osiągnięciach osobistych. Przyczyną tego jest fakt, że osoby bardziej podatne, w sytuacji niepowodzenia lub chwilowych trudności, mogą zrzucać winę na innych, za czyny które tak naprawdę powinny być ich własnym obowiązkiem.
  4. Realistic (Realistyczne) – Realistyczność postawionych przed sobą zadań, jest bardzo istotną kwestią. Tak na przykład: mając 35 lat, prowadząc niezbyt aktywny tryb życia i pracując w piekarni – raczej kosmonautą już nie będziesz. Ale, możesz zawalczyć o to, żeby Twoja przyszła posada dotyczyła tej dziedziny. W żadnym wypadku nie mówię, że zmiana zawodu i dziedziny zatrudnienia jest stu procentowym niepowodzeniem, aczkolwiek cele powinny odpowiadać możliwości fizycznych i psychicznych.
  5. Time-related (Postawione w ramy czasowe) – Postawione ramy czasowe są najważniejsze w tym całym systemie, od razu po precyzyjności. Dając sobie ograniczenia i zobowiązanie w pryzmacie czasu, stworzysz dodatkową motywacje i będziesz zmuszony do ruchu.

Co warto zrobić, aby czuć się dobrze?

Istnieją cztery obszary życiowe, które jeśli są spełnione – wówczas czujemy się dobrze. Są to cele postawione w chronologii priorytetowej, rozpoczynając od najważniejszej, kończąc na najmniej ważnej:

  • Cele duchowe, czyli to jak postrzegasz sens swego życia, jakie masz/chcesz mieć wartości, co trzeba zrobić (czego jeszcze nie robisz teraz) żeby czuć się spełnionym, itd.
  • Cele społeczne, czyli to jak wyglądają Twoje relacje z innymi, jaka chcesz mieć rodzinę, krąg znajomych, itd.
  • Cele dotyczące rozwoju osobistego – wzrost psychiczny, intelektualny oraz fizyczny, czyli jak chcesz się prezentować, czego się uczysz lub czego chciałbyś się nauczyć, jak chcesz by wyglądało twoje życie, itd.
  • Cele finansowe – to co chcesz mieć, jak na to chcesz zarobić i najważniejsze: po co jest c\Ci to potrzebne?

Odpowiadając sobie na te pytania, wiele rzeczy stanie na swoim miejscu oraz rozjaśni kierunek, w którym musisz się poruszać. Gwarantuje Ci, nie wygląda to tak strasznie jak sobie wyobrażasz lub jak to brzmi. Robiąc porządek w swojej głowie, pomoże Ci to uzyskać wewnętrzny spokój, w tak niespokojnych czasach. Udziel tej sprawie parę godzin, a pomożesz sobie na parę dobrych lat.

Nie ociągaj się i zainwestuj w siebie, wierze w Ciebie!

Artykuł napisała:
Viktoriia Bryk – Psycholog

One Reply to “Pokolenie Y – jak skutecznie planować i wyznaczać cele?”

  1. Jak dobrze móc przeczytać tak fachowy artykuł. Dużo się dowiedziałem i sądzę, że taki artykuł może pomóc wielu osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.