Polska złota jesień – atrakcyjne kierunki na jesienny wypoczynek

Aktywny, jesienny wypoczynek w parku

Wrzesień to miesiąc, który dla wielu osób kończy przyjemny okres letnich wakacji i relaksu na świeżym powietrzu, jednak to właśnie w tym okresie rozpoczyna się kolejna, jakże piękna w Polsce, pora roku. Jesień, bo o niej mowa, to czas, w którym warto poznać uroki polskiego krajobrazu i cieszyć się ostatnimi słonecznymi, ciepłymi dniami. Wakacje jesienne to także mniejszy tłok, spokój i cisza, pozwalające na wypoczynek daleko od zgiełku wielkich miast i tłumów, oblegających miejscowości turystyczne w lipcu czy sierpniu. W którym kierunku zatem jechać i gdzie polska, złota jesień gwarantuje cudowny czas i miejsce na relaks? Warto poznać te miejsca.

Aktywny, jesienny wypoczynek

Dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury, idealnym wyborem na jesienne wczasy będą polskie góry. Wybór w tym zakresie jest ogromny, a wrzesień, październik i listopad gwarantują nie tylko piękne krajobrazy, ale też dostępne miejsca noclegowe nawet w najbardziej popularnych kurortach. Wchód słońca na Sokolnicy w Pieninach, zdobycie Babiej Góry czy Pilska w Beskidzie, a także piesza wycieczka na Śnieżkę i Śnieżne Kotły w Karkonoszach to tylko nieliczne propozycje na eksplorowanie górskich masywów w Polsce. A jesienią jest co podziwiać. Słońce już tak nie doskwiera w trakcie wędrówki, a śnieg jeszcze nie okrył szczytów i górskich zboczy, także nawet mniej doświadczone osoby z powodzeniem mogą jesienią ruszać na szlaki.

Mnóstwo pomysłów na aktywny wypoczynek oferują polskie parki narodowe z Ojcowskim Parkiem Narodowym na czele. To właśnie przez jego obszar przebiega Szlak Orlich Gniazd, warty tego, aby przebyć go właśnie jesienią. Prawdziwe feerie barw otulające lasy i ostatnie promienie słońca gwarantują niezapomniane krajobrazy, a Bobolice, Ogrodzieniec czy Mirów pozwalają poznać historię Śląska i Małopolski zakutą w murach zamków i ich ruin. Jesienne wczasy, spędzone na szlaku wiodącym od Krakowa aż po Częstochowę to idealny pomysł na aktywny wypoczynek.

Relaks nad wodą

Osoby, które ponad aktywność fizyczną cenią sobie spokój, ciszę i leniwe poranki czy popołudnia z książką, z powodzeniem jesienią mogą wybrać wczasy nad Bałtykiem lub na Mierzeję Wiślaną. Polskie morze to zawsze dobry kierunek, a ta właśnie pora roku zapewnia nie tylko idealne warunki klimatyczne – po jesiennych sztormach, kiedy każdy spacer brzegiem morza to spora dawka jodu, ale też możliwość zbierania bursztynów i podziwiania uroku wydm oraz plaż, w najbardziej dzikim wydaniu. Z kolei na Mierzei Wiślanej turyści odnajdą nie tylko klimat charakterystyczny dla Wybrzeża, ale też znacznie cieplejsze niż w pozostałych regionach Polski, jesienne dni. Krynica Morska oferuje liczne atrakcje, takie jak molo czy latarnia morska, a występująca na Mierzei flora i fauna zapewniają otoczenie idealne do podziwiania polskiej, złotej jesieni nad wodą.

Ceniąc sobie odpoczynek nad wodą, jesienią można wybrać także Mazury. Mrągowo, Giżycko czy Mikołajki zapewniają nie tylko idealny klimat jesiennych wczasów, ale też liczne atrakcje i niezapomniane krajobrazy. Kameralne wioski, zabytkowe kościółki, rozległe pola i urokliwe zatoczki, to idealne miejsca na regenerację sił w atmosferze spokoju i wszechogarniającej ciszy, którą od czasu do czasu zakłócać mogą jedynie odgłosy natury. W trakcie pobytu na Warmii i Mazurach warto także odwiedzić Olsztyn. Miasto 16 jezior zapewnia bowiem liczne atrakcje architektoniczne i historyczne, które pozwolą poznać historię Polski z ciekawej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.