Pomysł na spędzanie czasu z psem w domu

Pies śpi na kanapie

Brzydka pogoda za oknem, deszcz czy zwyczajnie brak naszych chęci do wychodzenia na zewnątrz nie powinny być przeszkodą w dostarczaniu naszemu czworonogowi rozrywki, dzięki której da on upust swoim instynktom i potrzebom zabawy. Cztery ściany nie są też żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o zabawę z psem. Jeżeli nie mamy pomysłu, jak kreatywnie bawić się z psem, nasz poradnik z pewnością okaże się pomocny.

Zabawa w chowanego

Tę zabawę uwielbia każdy pies. Aby jednak móc się w nią bawić d dwójkę – Ty i Twój pies – czworonóg musi umieć respektować komendę “Zostań”. Na początku zostawiamy psa w jednym pokoju wspomnianą komendą, a my w tym czasie chowamy się w innym pokoju, na przykład w szafie lub za kanapą. “Zwalniamy” psa z komendy “Zostań” wołając “Szukaj”, a ten rozpocznie gonitwę po domu z nosem przy podłodze, docierając do miejsca, gdzie się ukryliśmy. Gdy tylko to nastąpi, warto entuzjastycznie powitać psa, co będzie dla niego wspaniałą nagrodą. 

Zabawa węchowa nr 1

Każdy pies będzie świetnie się bawił podczas zabaw, w których będzie mógł wykorzystywać swój narząd węchu. Pierwszą propozycją zabawy węchowej będzie szukanie ukrytego smaczku. Zabawa jest bardzo prosta. Wystarczy ukryć ulubiony przysmak psa w niewidocznym miejscu, na przykład w szczelinie między meblami a łóżkiem, na parapecie, w pudełku odwróconym do góry dnem, a następnie zachęcić pupila do wywęszenia smaczka za pomocą komendy “Szukaj”. Grę możemy za każdym razem utrudniać, chowając smaczek jeszcze głębiej.

Zabawa węchowa nr 2

Kolejną rozrywką dla psa w domu może być zabawa węchowa polegająca na znalezieniu smaczka, ale tym razem ukrytego w zabawce, na przykład specjalnym kongu, macie węchowej lub innym przedmiocie. Dotarcie do przysmaku zajmie psu od kilku do nawet kilkunastu minut, a taka węchowa aktywność może zmęczyć go bardziej niż godzinny spacer. Takie maty można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego kawałek siatki z dużymi okami i szmatki, które następnie będziemy zawiązywać na supeł, a pomiędzy nimi następnie wciskać smakołyki.

Nauka komend

Ten sposób na zajęcie uwagi psa w domu to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nauka lub utrwalanie komend będzie dla psa świetną zabawą, zwłaszcza, jeśli po każdej, dobrze wykonanej, dostanie on nagrodę, na przykład w postaci naszej entuzjastycznej pochwały lub smaczka. Możemy też taki trening utrudniać, wydłużając czas, w którym pies powinien pozostać w pozycji lub dokładając rozproszenia w postaci nowych dźwięków.

Polecamy także: hodowla Australian Cattle Dog

Nauka sztuczek

Jeśli nasz pies doskonale radzi sobie z komendami, a ich nauka sprawia mu przyjemność, warto zacząć uczyć go sztuczek, które, co prawda nie przydadzą nam się w codziennym życiu, ale z pewnością będą mogły posłużyć jako spektakularne widowisko przed rodziną czy przyjaciółmi. Turlanie, czołganie, proszenie czy i inne, bardziej widowiskowe i akrobatyczne sztuczki wymagają zwykle znajomości podstawowych komend typu siad, leżeć stój, które stanowią pozycję wyjściową do nauki bardziej zaawansowanych form. 

Dzięki tym kilku zabawom możemy zapewnić psu doskonałą rozrywkę w domu, bez konieczności wychodzenia z nim na długi spacer. Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zabawy będą dla Was inspiracją do wymyślania własnych rozrywek domowych dla psa. 

Artykuł dostarczył sklep z akcesoriami dla psów 4dogs.online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.