Poznaj cechy introwertyka. 6 rad jak postępować z introwertykiem

mężczyzna, introwertyk

Artykuł przedstawia ”instrukcję obsługi” i przede wszystkim charakterystykę introwertyka. Jestem przekonana, że poniższy tekst posłuży wszystkim osobom, które mają kontakt z introwertykami. Zacznijmy tradycyjnie od definicji.

Kim jest introwertyk?

Introwertyzm jest cechą osobowości. Introwertyk to osoba, która nie potrzebuje żadnych bodźców płynących z zewnątrz, ponieważ czerpie energie z własnego wnętrza. Introwertycy najlepiej czują się w samotności, skupiają dużą uwagę na swoich myślach oraz uczuciach płynących z wewnątrz.

W społeczeństwie można spotkać od 25%-52 % introwertyków.

Cechy introwertyka

Cechą introwertyka, jest na pewno to, że potrafi słuchać, ale nie wtedy, gdy ma niewielkie grono słuchaczy. Najlepiej, gdy wysłuchuje go jedna osoba. Dlaczego?

Introwertyk gubi się w większym gronie, nie lubi hałasu. Introwertyk analizuje każdą sytuację. Na próżno szukać u niego spontaniczności i działania pod wpływem emocji.

Introwertyk nie potrafi flirtować, a zatem to raczej ta druga strona powinna przejąć inicjatywę. Warto podkreślić to, że związek z taką osobą jest stabilny i trwały, ponieważ introwertycy są oddanymi partnerami.

Mylne postrzeganie introwertyków

Przyjęto wiele mylnych stwierdzeń dotyczących introwertyków. Przede wszystkim odnoszą się one do tego, iż introwertyk to osoba, która izoluje się od ludzi i jest tym samym aspołeczny. To jednak błąd, ponieważ introwertyk woli kameralne środowisko i osoby, które zna i którym ufa. Nie odczuwa lęku przed ludźmi. Inne krzywdzące twierdzenia to m.in. introwertycy są zamknięci w sobie, nieśmiali, nie maja poczucia humoru.

Zalety introwertyka

Ogromną zaletą introwertyka jest to, że osiąga on spokój wewnętrzny, wycisza się dzięki czemu rozwija swoją kreatywność, potrafi szczegółowo prowadzić obserwacje.

Te cechy, a także jego skrupulatność i dokładność, oddanie powierzonym zadaniom czynią introwertyka dobrym pracownikiem. Warto pamiętać o tym, że nie przepada on za hałasem, a zatem burza mózgu nie jest dla niego.

Jak postępować z osobą introwertywną?

Zdobycie zaufania introwertyka wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli już uda się zdobyć jego zaufanie to oznacza, że jesteś kimś ważnym dla introwertyka.

Rozmwoa dwóch osób. Kontakt z introwertykiem.
Źródło: pixabay.com

Chcąc wejść w komunikację z introwertykiem ważna jest:

  • Ciekawa rozmowa – jeśli chcesz przykuć uwagę introwertyka musisz zainicjować ciekawą rozmowę, ponieważ introwertyk nie lubi rozmów, które wiążą się z błahostkami.
  • Pozwól na samotnośćkażdy z nas w inny sposób regeneruje się po i zbiera siły, jedni wolą to robić w towarzystwie a introwertycy potrzebują być sami. Nie należy na nich naciskać. Jeśli introwertyk chce być sam, to warto na to pozwolić, w przeciwnym razie stracimy wartościowego przyjaciela/partnera.
  • Parafrazuj dzięki temu pokażesz introwertykowi, że jest słuchany i naprawdę interesujesz się tym, co mówi .
  • Akceptuj ciszę – introwertyk nie potrafi całą dobę mówić, dlatego, gdy milczy daj mu czas na zebranie myśli. Nie naciskaj i nie wywołuj presji, introwertyk zacznie mówić wtedy, gdy będzie na to gotowy.
  • Nie przerywaj – nikt z nas nie lubi gdy ktoś przerywa mu wypowiedź, a tym bardziej introwertyk. Dlatego pozwól dokończyć takiej osobie wypowiedź.
  • Zadawaj pytania – ale konkretne i na temat. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, z którą rozmawiasz.

Artykuł napisała:

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

One Reply to “Poznaj cechy introwertyka. 6 rad jak postępować z introwertykiem”

  1. Mój mąż jest introwertykiem. I funkcjonuje dokładnie tak, jak Pani Psycholog opisała, W związku potrzebuje trochę samotności. Może to głupio brzmi, ale tak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.