Poznaj najczęstsze przyczyny udarów? Czy można im zapobiec?

Starsza kobieta leżąca w szpitalu po udarze mózgu

Udar mózgu to bardzo poważna przypadłość. Jest nie tylko drugą (po zawałach serca) przyczyną śmierci osób dorosłych, ale także pierwszą przyczyną niepełnosprawności. Sprawdź, jakie są objawy udaru mózgu, jakie są późniejsze formy leczenia oraz – przede wszystkim – co robić, aby zapobiegać jego występowaniu.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to schorzenie, które może bardzo skutecznie wywrócić nasze życie do góry nogami. Uniemożliwia nie tylko pracę i normalne funkcjonowanie, ale niekiedy także jakąkolwiek samodzielność – także tę fizjologiczną. Według definicji WHO jest to stan zagrażający życiu, który wymaga bardzo szybkiej pomocy. Podczas jego trwania pojawiają się zaburzenia czynności mózgu, które mogą być uogólnione albo ogniskowe. W przypadku tych drugich zaburzenia dotyczą tylko niektórych obszarów mózgu. Zaburzenia uogólnione obejmują cały organ. Udar najczęściej przydarza się osobom po sześćdziesiątym piątym roku życia, jednak coraz częściej dotyka także osób młodych, a nawet dzieci. 

Konsekwencje przebycia udaru mogą być naprawdę poważne i obejmują niepełnosprawność ruchową, a nawet zaburzenia mówienia, czy widzenia.

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

Przyczyny udaru mózgu mogą być bardzo różne, jednak najczęściej przypominają one przyczyny zawału serca. W przypadku osób w podeszłym wieku wyróżniamy takie przyczyny, jak:

  • choroby serca i układu krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • cukrzyca.

Nieco inne powody udaru dotyczą ludzi młodych. Najczęściej są one związane z ukrytymi lub nie wadami serca, a także zaburzeniem krzepnięcia krwi. Warto także wspomnieć o tym, że udar mózgu u młodych ludzi może być konsekwencją przedawkowania niektórych substancji psychoaktywnych czy narkotyków – na przykład amfetaminy lub kokainy. Do grupy ryzyka należą także osoby otyłe i cierpiące na nadwagę, szczególnie zaś te, które źle się odżywiają i na co dzień palą papierosy. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że kobiety cierpiące na migreny z aurą są narażone na udar, jeżeli zażywają antykoncepcję hormonalną. 

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu są bardzo swoiste, chociaż niejednokrotnie zależą od indywidualnego przypadku. Należy jednak być na nie bardzo wyczulonym, szczególnie w przypadku osób starszych osób, chorujących na choroby związane z układem krążenia. Najczęściej spotykanym objawem jest nagłe porażenie połowy ciała lub jego osłabienie. Człowiek jest wówczas niezdolny do skoordynowanego ruchu, a jego ręka lub noga drętwieją i stają się słabe.

Pozostałe objawy to nagłe wykrzywienie twarzy, zaburzenia czucia lub mowy. Chory traci percepcje, może widzieć podwójnie albo mieć wrażenie, że jego obraz chwieje się i rozmywa. Ponadto jest zdezorientowany, nie wie co się wokół niego dzieje, może też doświadczać zaburzeń świadomości. Pierwszym objawem może być bardzo silny i nagły ból głowy. 

Mężczyzna w starszym wieku narażony na udar mózgu.
Źródło: Pexels.com

Leczenie udaru mózgu

Skuteczna rehabilitacja i rodzaj leczenia dobierane są do rodzaju udaru oraz indywidualnego przypadku. Warto jednak zaznaczyć, że szanse na przeżycie i powrót do zdrowia rosną wraz z każdą minutą zaoszczędzoną na udzieleniu choremu pomocy. Wiele zależy od rodzaju udaru, ponieważ to właśnie on decyduje o tym w jakim stopniu został uszkodzony mózg oraz jak rozległe są to uszkodzenia. W celu ustalenia tego wykonuje się badanie tomografem lub rezonansem magnetycznym. Następnie stosowane jest leczenie farmakologiczne i rehabilitacja.

Jak zapobiegać udarom mózgu?

Może zapobiegać udarom mózgu poprzez dbanie o zdrowy styl życia. Nie palmy papierosów, starajmy się utrzymywać zdrową dietę oraz dbać o to, aby nie zbierać nadprogramowych kilogramów. Nie nadużywajmy alkoholu oraz substancji psychoaktywnych. Bardzo istotna jest także profilaktyka. Nie warto zaniedbywać objawów wysokiego ciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. tom I, II Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.