Praca psychologa

Psychologia rodzaje

Psycholog większości ludziom kojarzy się z terapią pozwalającą przezwyciężyć stres czy inne problemy natury psychicznej, które przeszkadzają w funkcjonowaniu. Nie jest to jednak jedyna rola jaką pełnią. Zakres zadań psychologów jest o wiele bardziej zróżnicowany.

Dziedziny psychologii

Psychologia kliniczna obejmuje nie tylko leczenie mniej trudniejszych przypadków ale też uzależnieniami, konfliktami rodzinnymi, czy przestępstwem nieletnich.

Psychologia socjalna zajmuje się problemami pracując w środowiskach lokalnych, gdzie opiekują się grupami wymagającymi wsparcia.

Psychologowie biologiczni badają z naturalnego punktu widzenia zachowanie i procesy umysłowe oraz warunkowane przez naturę cechy.

Psychologia eksperymentalna przeprowadza badania na ludziach i zwierzętach w celu wyodrębnienia ogólnych zasad psychologii.

Psychologia poznawcza ta grupa psychologów bada wewnętrzne procesy jakie zachodzą w umyśle człowieka jak myślenie, komunikowanie, rozumowanie czy podejmowanie decyzji.

Psychologia rozwojowa bada w jaki sposób zmienia się funkcjonowanie człowieka na przestrzeni jego życia oraz jakie czynniki mają na niego wpływ.

Psychologia osobowości bada indywidualność każdej jednostki. Bierze pod uwagę czynniki i je analizuje, wyodrębnia te, które miały wpływ na ukształtowanie charakteru danego osobnika.

Psychologia społeczna bada to w jaki sposób na jednostkę wpływa charakter i konfrontacja z innymi osobnikami. Czyli jak osobnik jest kształtowany przez swoją kulturę i otoczenie.

Psychologia przemysłowa i organizacji badaniu poddawane są relacje między ludźmi, a pracą. Bada możliwości poprawienia morale, wydajności i niwelacji stresu w miejscu pracy.

Psychologia stosowana zajmuje się badaniem specyficznych populacji jak szkoła, wojsko czy więzienia i zajmuje się zachodzącymi tam interakcjami.

Z usług jakie oferuje psychologia korzystają nie tylko osoby prywatne potrzebujące pomocy i wsparcia. Duża część psychologów, bo prawie jedna trzecia pracuje na uczelniach. Gro oferuje swoje usługi w różnych placówkach zdrowotnych jak szpitale, przychodnie czy poradnie. Ponadto można się spotkać z ofertą prywatną skierowaną do firm czy agencji.

Źródła:

  • Laird J. D. Knots, (1970), New York
  • https://allpsych.com/

3 Replies to “Praca psychologa

  1. Też miałem problem jaką specjalizację psychologii wybrać. Dlatego zdecydowałem się na tą, na którą jest największe zapotrzebowanie.

  2. Mam właśnie staż w szkle jako psycholog. Powiem, że to ciężki kawałek chleba. Naprawdę trzeba się napracować, aby osiągnąć chociaż w połowie zamierzony cel.

  3. Ja dopiero na studiach się dowiedziałem, że jest tyle specjalizacji w prostej psychologii. Szkoda, że wcześniej nie wpadłem na ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.