Praktyczne porady podczas urządzania pokoju dla nastolatka

Pufy dla młodzieży

Pokój dla nastolatka to nie byle jaki pokój. Dorastające dziecko poszukuje coraz więcej własnej niezależności. Pokój powinien tę niezależność pokazywać. Sposoby jak temu sprostać mogą być ciekawym doświadczeniem i wspaniałą zabawą, zarówno dla nastolatka, jaki i dla rodzica. Oto kilka porad i wskazówek jak zaprojektować pokój dla nastolatka, aby przestrzeń, jaką mamy wykorzystać do maksimum.

Bo pokój musi być wielozadaniowy!

Pokój to nie tylko miejsce do spania. Poszukujący niezależności dorastający nastolatek potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł zaprosić znajomych, uczyć się, czy po prostu spędzać czas. Dlatego też warto zacząć od wypracowania z nastolatkiem kilku stref w pokoju: strefa snu, strefa nauki, strefa spotkań z przyjaciółmi. Jeśli pokój jest mały, postarajmy się stworzyć przestrzeń uniwersalną. Do łóżka dodajmy poduchy, które za dnia sprawią, że łóżko będzie wygodnym miejscem do siedzenia dla zaproszonych kolegów. Świetnym dodatkiem są fotele młodzieżowe, które zapewnią dodatkowe miejsce dla gości.  W strefie nauki nad blatem biurka  zawieśmy tablicę korkową lub ścianę pomalujmy farbą tablicową. Będzie to miejsce do zawieszenia planu lekcji i zadań do wykonania, dzięki czemu nastolatek będzie miał wszystko pod kontrolą. Oprócz aspektu praktycznego kawałek ściany pomalowany na czarno lub tablica korkowa wpiszą się w aktualne trendy. Dobrze zorganizowana przestrzeń doda pewności podczas przesiadywania ze znajomymi.

Kolejną rzeczą, jaką należy zrobić urządzając pokój to wybór stylu, jaki we wnętrzu ma dominować. A ze stylem nierozerwalnie połączona jest kolorystyka. Do wnętrza w nowoczesnym stylu pasować będą odcienie szarości i bieli z czarnymi akcentami.  Z drugiej strony, pastelowe odcienie sprawdzą się w romantycznym pokoju młodej marzycielki. Do małych pomieszczeń warto wybierać jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. W połączeniu z intensywnym akcentem atmosfera w pokoju znacznie się ożywi. Jednak niezależnie od mody i trendów, warto wybrać taki styl i kolorystykę, która będzie najbliższa sercu nastolatka. Szczególnie teraz, gdzie wybór wzorów i kolorów na poszczególnych dodatkach przywraca o zawrót głowy.

Nie przejmij inicjatywy – to pokój Twojego dziecka.

To pokój nastolatka, nie jego rodzica. Dlatego też powinien on mieć największy wpływ na urządzanie własnego wnętrza. Rodzic powinien zająć stanowisko doradcy, który podpowie rozsądne rozwiązanie, gdy wybór będzie zbyt duży. Jedno jest pewne, jeśli nastolatek wie, czego chce, powinniśmy to wziąć pod uwagę – to on będzie spędzał we wnętrzu najwięcej czasu i musi dobrze się w nim czuć. Nie narzucajmy swojego zdania, ponieważ wykonanie remontu zaraz po jego aranżacji mija się z celem.

Pomóż przede wszystkim z aspektami technicznymi – jak dobór grzejnika, czy oświetlenia, ponieważ tak jak w każdym innym wnętrzu, także w pokoju nastolatka warto zaplanować możliwie jak najwięcej źródeł światła. Najlepiej, aby w każdej wydzielonej strefie znalazł się choć jeden punkt. Oprócz głównego światła górnego, najbardziej zbliżonego do światła dziennego, w pokoju obowiązkowo powinna się też znaleźć lampka biurkowa, która zapewni odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Pamiętaj, że światłem również wprowadzasz klimat w pomieszczeniu – musi On być adekwatny. Podczas nauki zapewnijmy mocniejsze natężenie światła, jednak podczas spotkania ze znajomymi wprowadźmy klimat dzięki delikatnemu, nastrojowemu oświetleniu.

Stawiajmy na jakość

Ważnym aspektem urządzając pokój jest jakość wybranych materiałów. Młodzież często nie dba (oczywiście nie wszyscy J) i mocno eksploatuje swoje rzeczy. Warto zatem postawić na wytrzymałe materiały – bezpieczniejszym wyborem fotela młodzieżowego będzie ekoskóra gdyż łatwiej utrzymać ją w czystości i jest odporna na zachlapania – a często dorastający ludzie spożywają posiłek, lub inne przekąski i napoje w swoim pokoju.

Stawiajmy również na Naszych lokalnych producentów, którzy mają niejednokrotnie wyższej jakości produkty, ze względu na lepsze materiały. Często mają ciekawy design mebli i akcesoriów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.