Prawo rodzinne – zakres, który obejmuje

Kobieta z dzieckiem na rękach odchodzi od mężczyzny

Artykuł partnera.

Prawo rodzinne stanowi część rozbudowanej gałęzi, jaką jest prawo cywilne. W obszarze specjalizacji leży przestrzeganie regulacji majątkowych oraz niemajątkowych, które odnoszą się do stosunków wewnątrzrodzinnych i zewnętrznych – między rodzina a osobami trzecimi. Bardziej szczegółowo zakres prawa rodzinnego jest regulowany w jednostce społecznej określonej konstytucyjnie. Wyjaśniamy, czego dotyczy.

Co reguluje prawo rodzinne?

Zamysłem prawa rodzinnego jest ochrona podmiotów tego prawa,zarówno całych rodzin, jak również pojedynczych osób. Na przestrzeni lat tworzono normy określające pożądane społeczne wzory zachowań oraz postaw akceptowanych przez społeczeństwo. Oczywiście są one silnie zakorzenione w naszej kulturze i tradycji, jednak nadal to za mało, aby oczekiwać, że wszyscy się do nich dostosują i będą respektować. Ustanowienie dyrektyw prawa rodzinnego i opiekuńczego pozwoliło na formalne ustalenie zasad, jakimi kierujemy się, aby chronić dobro człowieka i rodziny. W ich zrozumieniu oraz interpretacji pomoże Ci Adwokat z Wrocławia – Holding Prawny to kancelaria współpracująca z prawnikami wyspecjalizowanymi w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Jakie są sprawy sądowe z zakresu prawa rodzinnego?

Błędnym jest przekonanie, że sprawy z zakresu prawa rodzinnego rozstrzyga się „w domu”. Wiele z nich trafia na wokandę sądową, szczególnie w sytuacji, gdy dochodzi do rozpadu związku małżeńskiego. Ten stan pociąga za sobą procedury:

  • rozwodowe,
  • związane z podziałem majątku,
  • związane z ustaleniem wysokości alimentów,
  • związane z podziałem opieki nad dziećmi.

Większość z nich upływa w atmosferze silnych emocji, które mogą niejednokrotnie zaburzać ocenę sytuacji i wywoływać nieadekwatne reakcje. Tymczasem przed obliczem sądu należy zachować odpowiednią postawę, pewność siebie i zaprezentować przygotowanie merytoryczne.Zarówno na etapie przedsądowego przygotowania, jak również w trakcie rozprawy nieocenione okazuje się zazwyczaj wsparcie adwokata lub radcy prawnego,którego specjalnością jest prawo rodzinne i opiekuńcze.

Postępowania sądowe z tego zakresu dotyczą również innych kwestii:

  • ustalenia ojcostwa,
  • ustalenia rozdzielności majątkowej,
  • uregulowanie kontaktów z dziećmi,
  • ustalenie miejsca pobytu dzieci,
  • ubezwłasnowolnienie,
  • ustalenie opieki i kurateli,
  • adopcji.

Jaka jest w tym wszystkim rola adwokata? Specjalista działa w oparciu o aktualne przepisy prawa i szuka najkorzystniejszych dla swojego klienta rozwiązań. Poprzeczkę trudności podnosi fakt, że każda sprawa jest inna i wymaga mocno indywidualnego podejścia ze starannie opracowaną strategią.

Wybór adwokata prawa rodzinnego

W sprawach z zakresu prawa rodzinnego każdemu zależy na tym, żeby osiągnąć swój cel przy pomocy doświadczonego adwokata. Tutaj nie ma miejsca na błędy, zaniedbania i niedopatrzenia – od prawnika oczekuje się maksymalnego zaangażowania i znajomości tematu. O tym świadczy liczba spraw, w jakich brał on udział oraz statystyki – ile z nich zakończyło się wygraną. Ważne jest też empatyczne podejście i chłodna ocena sytuacji, o którą trudno samym zainteresowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.