Premiery książek 2022, czyli co przyniesie czytelnikom druga połowa bieżącego roku

Kobieta czyta premierową książkę

Początek 2022 roku przyniósł ze sobą wiele głośnych książkowych premier, jednak to wcale nie oznacza, że wszystko, co najlepsze, mamy już za sobą. Kolejne miesiące zapowiadają się równie intrygująco, jeśli chodzi o czytelnicze nowości. Czego możemy spodziewać się po drugiej połowie 2022 roku? Na jakie tytuły wciąż czekamy? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie tytułów, których premiery są dopiero przed nami.

Żegnaj zimo, czyli co mamy już za sobą?

Bieżący rok od samego początku zapowiadał się naprawdę dobrze, jeśli chodzi o wydarzenia czytelnicze. Od pierwszych miesięcy mieliśmy okazję przyglądać się wielu głośnym premierom, które odbyły się zarówno na polskim, jak i zagranicznym podwórku. Do tej pory byliśmy świadkami pojawienia się w księgarniach m.in. „Bowiego w Warszawie” Doroty Masłowskiej, „Komodo” Davida Vanna czy „Afterlives”  Abdulrazaka Gurnaha. Jednak na czytelników w drugiej połowie roku czeka jeszcze co najmniej kilka literackich nowinek, którym warto przyjrzeć się z bliska. Poniżej przedstawiamy niektórych z nich.

Nowości warte uwagi – premiery książek 2022

Juan Gabriel Vásquez – „A gdy obejrzysz się za siebie”

„A gdy obejrzysz się za siebie” Juana Gabriela Vásqueza to jeden z tytułów, którego premierę mamy dopiero przed sobą – Wydawnictwo Echo zapowiedziało ją na maj. Książka opowiada o losach kolumbijskiego reżysera, Sergio Cabrera, którego spotykamy w bardzo trudnym momencie jego życia. Bohater mierzy się ze śmiercią ojca, powolnym rozpadem małżeństwa, a także trudną sytuacją w kraju, która od lat nie daje Kolumbijczykom wytchnienia. Cabrera na oczach czytelników dokonuje skrupulatnego rozrachunku z życiem swojej rodziny oraz własnym, naznaczonym przełomowymi wydarzeniami historycznymi, emigracją i działalnością polityczną. To czytelnicza propozycja dla miłośników barwnych życiorysów i kubańskiego temperamentu.

Aleksandra Pakieła – „Oto moje ciało”

Kolejna propozycja na naszej liście to debiut prozatorski Aleksandry Pakieły pt. „Oto moje ciało”, który także ma ukazać się w maju. Książka ta porusza niezwykle ważny temat zaburzeń odżywiania, który niestety w wielu środowiskach wciąż pozostaje tematem tabu lub przynajmniej czymś, o czym otwarcie się nie rozmawia. Autorka zawarła w tej publikacji boleśnie prawdziwy obraz walki z chorobą, z którą codziennie mierzą się miliony kobiet i mężczyzn. To szczery i przerażający zapis przeżyć z wychodzenia z choroby, ale także próba uchwycenia tego, co do niej doprowadziło. Premiera tej książki z pewnością będzie głośnym wydarzeniem w literackim świecie.

Phil Klay – „Redeployment”

Wyczekiwanym w naszym kraju wydarzeniem jest także ukazanie się polskiego wydania „Redeployment” Phila Klaya, czyli powieści, która została szczególnie doceniona za granicą – zdobyła ona nagrody m.in. New York Timesa oraz National Book Award. Tłumaczeniem książki zajął się Krzysztof Cieślik. 

Książka Klaya przywołuje obraz wojny toczącej się w Iraku i Afganistanie. Wydarzenia te przedstawione są z perspektywy żołnierzy, którzy na oczach czytelników najpierw walczą o przeżycie na morderczym froncie, a w późniejszym czasie próbują poradzić sobie ze wszystkim, co wojna pozostawiła po sobie – traumatycznymi wspomnieniami, strachem, ogromnym poczuciem winy i niesprawiedliwości. Autor, opisując wojnę, a przede wszystkim pokazując wszystko, co po sobie pozostawia, odziera ją z wszelkiego patosu, romantycznej symboliki i martyrologicznej filozofii. Pokazuje ją taką, jaka jest – brutalną, opływającą krwią i cierpieniem, budzącą przerażenie i rozpacz. Książka ta to przerażający obraz wojny niosącej nie tylko śmierć, ale także wspomnienia, z którymi życie nigdy nie jest takie samo, jakie było wcześniej.

Co jeszcze przyniesie rok 2022?

Oprócz wymienionych wyżej premier książek 2022, polskie wydawnictwa zapowiedziały także publikację takich tytułów jak: „Bed Feminist” Roxane Gay, „Summerwater” Sarah Moss czy „Such a Fun Age” autorstwa Kiley Reid. Każdy z tych tytułów wywołał za granicą wiele emocji, dlatego polscy czytelnicy z niecierpliwością czekają na wydania w rodzimym języku. Póki co wydaje się, że druga połowa roku upłynie nam na lekturze książek głównie zagranicznych autorów, jednak wiele może się jeszcze zmienić. Jedno jest jednak pewne – bez względu na to, ile tytułów z puli nadchodzących premier znamy, jesteśmy pewni, że przed nami kolejne miesiące ogromnych literackich wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.