Problem współuzależnienia – na czym polega, jakie ma objawy i przyczyny?

Meżczyzna uzależniony. Na czym polega Problem współuzależnienia.

Współuzależnienie to problem, który dotyczy osób będących blisko z osobami uzależnionymi. Nie dotyczy to jedynie parterów, ale także dzieci, rodziców czy nawet bliskich przyjaciół. To bardzo niebezpieczny stan, który niekiedy całkowicie dezintegruje życie cierpiących na niego osób. Dowiedz się, czym dokładnie jest współuzależnienie, jakie są jego przyczyny i co można zrobić, aby wyrwać się z tego stanu.

Współuzależnienie – do czego odnosi się ten termin?

Współuzależnienie definiuje się jako psychiczne uzależnienie od osoby dotkniętej nałogiem lub od jej nałogu. Za dobry przykład może posłużyć alkoholizm. W przypadku osoby uzależnionej od napojów procentowych, uzależniona jest także cała jej rodzina. Nie ma tu jednak mowy o fizycznym uzależnieniu od substancji. Bliscy są podporządkowani temu, w jaki sposób substancja uzależniająca wpływa na nałogowca. Całe życie i schemat dnia podporządkowane są temu w jakim stanie do domu wróci uzależniona osoba – od jej zachowania i humoru. Niestandardowe schematy codzienności oraz brak perspektyw na lepsze jutro powodują w bliskich uzależnionego stan, który w psychologii nazywany jest współuzależnieniem. 

Jakie są cechy współuzależnienia?

Aby była mowa o współuzależnieniu należy spełnić kryteria, które zostały ustanowione przez trzech pracowników kliniki chorób psychicznych Minirth-Meier w Dallas w stanie Teksas.

Psychiatrzy Frank Minirth i Paul Meiera oraz psycholog Robert Hemfelt ustalili, że cechy wyróżniające osobę współuzależnioną to:

  1. Stymulowanie przez jeden lub więcej nałogów.
  2. Ograniczenie i dręczenie osoby współuzależnionej przez nawyki nałogowca.
  3. Niska ocena osoby współuzależnionej.
  4. Zapewnienie osoby współuzależnionej, że szczęście zależy od innych.
  5. Poczucie osoby współuzależnionej, że jest odpowiedzialna za innych.
  6. Brak równowagi między niezależnością a zależnością w związku .
  7. Tendencje do zaprzeczania i wyparcia u osoby współuzależnionej.
  8. Występujące u osoby współuzależnionej tendencje do martwienia się o rzeczy, na które nie ma wpływu i których nie może zmienić oraz wielokrotne próby ich zmiany.
  9. Często występujące w życiu osoby współuzależnionej skrajności.
  10. Poczucie pustki i przeświadczenie o braku czegoś ważnego w życiu osoby współuzależnionej. Często poszukiwanie czegoś, co tę pustkę wypełni.

Jakie są przyczyny współuzależnienia?

Współuzależniona kobieta.
Źródło: Pexels.com

Współuzależnienie to proces, który rozwija się powoli, najczęściej na przestrzeni lat. Główną przyczyną jego występowania jest pozostawanie w bliskich relacjach z osobą uzależnioną. Próba odnalezienia się w tej sytuacji, pomocy osobie chorej i jednoczesna próba zachowania pozorów normalności, stopniowo podkopują samoocenę osoby współuzależnionej. Zaczyna ona wierzyć, że nie poradzi sobie w samodzielnym życiu, że sam jest nic niewarty i niewiele może zmienić, chociaż bardzo by chciał. W przekonaniu osoby współuzależnionej nic nie zależy od niej, a szczęście i dobre życie leżą w rękach innych. Takie schematy myślenia osoby współuzależnionej przenoszą także na inne relacje, nawet wiele lat po „uwolnieniu się” od nałogowca.

Terapia współuzależnienia – dlaczego warto się na nią udać?

Najbardziej skuteczną formą pomocy dla osób współuzależnionych jest terapia. Osoby te powinny ją podjąć całkowicie niezależnie od tego czy nałogowiec również się jej podda. Dzięki regularnym sesjom z psychoterapeutą jesteśmy w stanie zrozumieć mechanizmy, jakie kierują naszym problemem, a także jego dokładne przyczyny. Terapia współuzależnienia trwa długo, jednak jej dokładna długość jest kwestią bardzo indywidualną. Warto jednak nie tylko się na nią zapisać, ale także być konsekwentnym i nie opuszczać sesji, bowiem tylko w ten sposób jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Morgan Jr., JP (1991). „What is codependency?”. J Clin Psychol47 (5): 720–9, Lancer, Darlene (2014). Conquering Shame and Codependency: 8 Steps to Freeing the True You. Minnesota: Hazelden. pp. 63–65.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.