Problemy z alkoholem. Czy są tabletki na alkoholizm?

Nałogowy alkoholik

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, ma bardzo wiele różnych odcieni. Może dotknąć osoby w każdym wieku i o każdym statusie społecznym. Niszczy nie tylko jednostkę uzależnioną, ale także jej najbliższych. W jego wyniki można stracić radość życia, rodzinę, majątek, a nawet życie. Wiele osób zastanawia się więc czy z alkoholizmem można wygrać. Podpowiadamy w jaki sposób może leczyć się osoba chora oraz czy istnieje lek na alkoholizm.

Czym jest alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu jest jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, o alkoholizmie można mówić, kiedy zwyczaje dotyczące picia alkoholu wykraczają poza społeczne akceptowalne normy. Choroba to rozwija się powoli i jest bardzo podstępna.

Utrata kontroli nad spożywaniem wysokoprocentowych napojów może doprowadzić nawet do śmierci. Ponadto jest prostą drogą do wielu chorób zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Szacuje się, że w wyniki uzależnienia od alkoholu w naszym kraju umiera do trzech milionów osób rocznie. 

Alkoholizm – czynniki ryzyka

Alkoholizm, tak jak każda choroba, posiada pewne czynniki ryzyka. Każdy z nas inaczej reaguje na alkohol dlatego granica niebezpieczeństwa jest w tym wypadku bardzo płynna.  Czynniki predysponujące do powstania choroby alkoholowej są bardzo różne w zależności od wielu bodźców.

Jednak spośród najpowszechniejszych wymienić można między innymi:

  • bycie dorosłym dzieckiem alkoholika (DDA),
  • czynniki religijne,
  • wczesny wiek inicjacji alkoholowej,
  • młodość (choroba alkoholowa rozwija się wolniej u osób starszych).

Alkoholizm to choroba wieloaspektowa, której dokładne przyczyny są trudne do określenie. Coraz częściej jednak wskazuje się na wpływ czynników genetycznych.

Fazy rozwoju alkoholizmu

Młody mężczyzna uzależniony od alkoholu
Źródło: Pixabay.com

Specjaliści wyróżniają cztery fazy rozwoju alkoholizmu.

  1. W pierwszej – wstępnej – wzrasta nasza tolerancja na alkohol i pijemy dla zachowania równowagi.
  2. Następnie następuje faza ostrzegawcza podczas której chory zaczyna pić w samotności, organizuje swój czas w takie sposób, aby mieć jak najwięcej okazji do picia. Pojawiają się pierwsze zaniki pamięci.
  3. W ostrej fazie pojawiają się objawy głodu alkoholowego, a życie chorego zaczyna koncentrować się wokół picia.
  4. Ostatnia faza – ciągła – następuje, kiedy chory jest już zepchnięty na margines społeczeństwa. Jego tolerancja na alkohol spada, pojawiają się ciągi alkoholowe i psychozy. 

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Podstawą leczenie alkoholizmu jest terapia. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne. Jest ono włączone w różnych sytuacjach, na przykład kiedy efekty oddziaływań psychoterapeutycznych nie są wystarczające lub zachodzi potrzeba zwiększenia ich efektywności.

Leki stosuje się także, kiedy alkoholizmowi towarzyszą inne zaburzenia i choroby psychiczne, a także  w momentach, kiedy stan zdrowia wymusza konieczność bardzo szybkiego zahamowania procesu przyjmowania przez uzależnionego alkoholu.

Aby wprowadzić do terapii leki na alkoholizm, musi zajść skoordynowana współpraca psychoterapeuty z lekarzem psychiatrą. Leki stosowane na to uzależnienie mają różne działanie. Często podawany Disulfiram działa na zasadzie budowania awersji do spożywania napojów alkoholowych. Z kolei preparat taki jak Naltrekson redukuje euforyczny efekt spożywania alkoholu.

To czy na alkoholizm zostanie zastosowana terapia farmakologiczna zależy od wielu czynników – stanu pacjenta, chorób towarzyszących czy jego ogólnego samopoczucia. Chociaż nie istnieje uniwersalny lek na alkoholizm, środki farmakologiczne mogą niekiedy znacznie poprawić skutki terapii przeciwuzależnieniowej. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródła:

  • Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki. Światowa Organizacja Zdrowia, Warszawa, wyd. Instytut Psychiatrii i Neurologii, 1977,
  • Dragan M.Doświadczenia traumatyczne a uzależnienie od alkoholu, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2008.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.