Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Spacerując w wolnych chwilach uliczkami Krakowa mój wzrok raz po raz przyciągają kwitnące rośliny. Bogato przyozdobione balkony, inspirująco obsadzone podjazdy czy widoczne zza płotów skrawki ogrodu. Zastanawiam się czasem skąd ludzie biorą pomysły na takie inspirujące ogrody. Każdy projekt jest inny, niepowtarzalny. Na pewno jest wiele plusów z posiadania ogrodu.

Moda

Korzyści z ogrodu jest wiele, mamy gdzie spędzić czas ze znajomymi, możliwość zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu. Jest to też nasza wizytówka. I jak tak patrzę, idąc ulicami, mam wrażenie, że oglądam ogrodowy wyścig zbrojeń. Każdy z nich jest inny. W niektórych królują prawie same zielone drzewa jak cisy świerki i inne iglaki. Innym ciekawym założeniem jaki rzucił mi się w oczy to ogród użytkowy z grządką ziołową, warzywną i drzewami owocowymi. Musi wyglądać pięknie wiosną, gdy wiśnie i jabłonie są obsypane kwiatami. Dużym powodzeniem w każdego rodzaju ogrodach cieszą się zbiorniki wodne, od mini oczek po strumyki, a nawet stawy kąpielowe.

Sztuka zakładania ogrodów

Zielony ogródZałożenie ogrodu wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Trzeba najpierw zrobić projekt, w którym dobiera się rośliny pod względem stanowiska oraz preferencji. Pod uwagę trzeba brać także takie wytyczne jak fasada budynku oraz inne, aby ogród nie był wyrwany z kontekstu. Dobry projektant ogrodu musi też dopasować styl ogrodu do otaczających, aby nie wprowadzać mieszaniny, burząc tym harmonię. Prawdziwa sztuką jest skomponowanie ogrodu tak, aby płynnie zestawić jego wszystkie części, relaksacyjną z użytkową i wypoczynkową. Jeśli nie mamy tyle czasu ani pomysłu jak urządzić nasz ogród zawsze możemy się zwrócić o pomoc do projektanta ogrodów działającego w Krakowie.

Korzyści z ogrodu

Naukowcy z University of Essex w Colchester odkryli, że rośliny wpływają dodatnio na nasze samopoczucie. Przebywanie wśród zieleni uspokaja skołatane nerwy, pozwala naładować. Poświęcenie chwili na prace przy roślinach polepsza krążenie, pozwala rozluźnić spięte mięśnie po pracy przy komputerze i poprawia nastrój.  Poza tym przebywanie na świeżym powietrzu podwyższa naszą odporność. Pozytywny wpływ przebywania wśród roślin jest jeszcze większy jeśli w pobliżu jest zbiornik wodny. Ogród może nam dostarczać też świeżych owoców, a nawet warzyw czy ziół.

Otaczanie się zielenią to nie tylko moda, to też dbałość o jakość życia. Nawet jeśli jest to kilka arów, pięknie obsadzone roślinami, jest niezaprzeczalnie dumą właściciela. W pięknym ogrodzie łatwo się odprężyć, odegnać zmartwienia i naładować akumulatory na następny dzień. Posiadanie ładnego ogrodu zapewnia nam bliskość obcowania z przyrodą.

Artykuł powstał we współpracy z WOProjekt – projektowanie ogrodów Kraków.

One Reply to “Projektowanie ogrodów”

  1. Wydaje się, że projektowanie ogrodów to takie proste zajęcie i każdy zrobi to dla siebie. Później widzimy takie potworki między domami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.