Psychologia – jak może pomóc osobom z porażeniem mózgowym?

Pomoc osobom z porażeniem mózgowym

Życie zarówno osób dotkniętych porażeniem mózgowym, jak i ich opiekunów, jest codziennym wyzwaniem. Każdorazowo stawiają oni czoła nowemu dniu, by zmierzyć się z wyzwaniami jakie on przyniesie. By dobrze zrozumieć codzienność osób z mózgowym porażeniem, należy dobrze zaznajomić się z tematyką tego zaburzenia. Jaka jest specyfika i powody tej choroby?

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce zwane potocznie MPD, często jest określane w literaturze jako zespół objawów, które powstały na skutek trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Głównie dotyczy to uszkodzenia neuronu ruchowego w trakcie jego rozwoju i dojrzewania, przeważnie w okresie ciąży lub okołoporodowym. MPD należy do zespołu zaburzeń czynnościowych i organicznych mózgu, co niestety czyni je jednym z cięższych zaburzeń neurologicznych. Trudno konkretnie określić przyczynę rozwoju tej choroby.  Możliwe determinanty dzieli się na 3 podstawowe grupy, do których należą czynniki mogące zwiększać ryzyko wystąpienia tego zaburzenia:

  • Pierwsza grupa to czynniki występujące podczas trwania ciąży. Zalicza się do nich konflikt serologiczny, wady wrodzone czy mutacje genetyczne, nieodpowiednia dieta matki w trakcie ciąży, która jest również składnikiem diety dziecka. Oczywistymi wydają się wszelkie używki, które nie tylko w ciąży szkodzą naszemu zdrowiu i zdrowiu dziecka. Możliwymi determinantami są również infekcje typu toksoplazmoza czy cytomegalia.
  • Czynniki okresu okołoporodowego to głównie możliwe zaburzenia związane z przedwczesnym porodem.
  • Po porodzie, również mogą się pojawić czynniki powodujące MPD takie jak zakażenia i infekcje układu nerwowego, urazy głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bądź wady rozwojowe.

Około 40% pacjentów nie ma określonej przyczyny zaistnienia tego zaburzenia. Jest ono nie tylko związane z upośledzeniem narządów ruchu, ale wiąże się także z zaburzeniami sensorycznymi, kognitywnymi, komunikacyjnymi, behawioralnymi i percepcyjnymi. W Polsce liczba młodych pacjentów oscyluje w granicach aż 20-25 tysięcy. Niestety MPD jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności dzieci.

Pomoc psychologiczna osobom z MPD i ich rodzicom

Grupa osób w tym osoby z porażeniem mózgowym
Źródło: http://www.niesiemynadzieje.pl/

Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym, niezależnie od tego, ile ma lat, jest ciężkim kawałkiem chleba. Często jest to niezwykle duże obciążenie, nie tyle fizyczne, co psychiczne. Jednak mimo wszystko osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym sprawnie funkcjonują w swojej rzeczywistości, nie różniąc się postrzeganiem świata od pełnosprawnych. Tak jak inni myślą, czują, potrzebują miłości, zrozumienia a głównie akceptacji środowiska, w którym się rozwijają. Warto więc uczulać ludzi na pewnego rodzaju wrażliwość i nie wykluczać ze społeczeństwa osób z MPD. Czasami można odnieść wrażenie, że to nie im jest potrzebna pomoc psychologiczna a tym wszystkim, którzy nierzadko mają problem z przełamaniem się czy kontaktem z chorą osobą. Mózgowe porażenie dziecięce nie ogranicza, ono daje inne perspektywy, których zdrowi nie potrafią zrozumieć. Wsparcie psychologa jest ważne dla osób z najbliższego otoczenia chorych, gdyż to oni są najbardziej narażeni na spadek kondycji psychicznej.

Tu z pomocą przychodzi Fundacja Niesiemy Nadzieję, która bierze pod swoje skrzydła dzieci dotknięte różnymi chorobami zagrażającymi życiu. Z największą serdecznością i czułością opiekują się dziećmi i ich rodzinami, w postaci dofinansowania do leków czy zakupie środków niezbędnych do leczenia i rehabilitacji.  Równie aktywnie włączają się w pomoc przy przygotowywaniu świątecznych paczek z żywnością i środkami czystości. Fundacja to nie tylko działalność, to również ludzie, którzy robią wszystko by ci mali pacjenci, choć na chwilę zapomnieli o swojej chorobie. Tak niewiele potrzeba by wywołać uśmiech na twarzy. Dzięki wspólnym wyjściom do kina czy innym atrakcjom, Fundacja nie tylko tworzy rodzinną atmosferę, ale i tą rodziną się staje. Działalność fundacji nie ogranicza się tylko do pomocy dzieciom i psychologicznych działań, dają też szansę na zatrudnienie niepełnosprawnym podopiecznym, którzy aktywnie działają na rzecz Fundacji. Więcej informacji o inicjatywach i pracy Fundacji Niesiemy Nadzieję, znajdziesz na stronie http://www.niesiemynadzieje.pl/ .

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.